Topowy model ostatnich lat rozpoznawalny na ulicach całego świata. Prostota wykonania i minimalistyczny styl pasujący do sportowych i eleganckich stylizacji. Czym zachwyca adidas Gazelle? To właśnie, ten prosty wygląd i nieograniczone możliwości kolorystyczne sprawiają, że buty są praktycznie dla każdego! Historia modelu sięga lat 60-tych i pomimo prostego jak na dzisiejsze standardy designu zdobywa kolejne rzesze fanów!

 

14633503_1139528962768263_7042161875569996232_o

 

Nazwa buta została najprawdopodobniej została zaczerpnięta od pseudonimu amerykańskiej biegaczki Wilmy Rudolph, biegając w butach marki adidas, zdobyła trzy złote medale na olimpiadzie w Rzymie (1960), wtedy to zyskała przydomek „The Balck Gazelle”. No właśnie i tu powstaje wątpliwość gdyż w roku 1962 „The Balck Gazelle” zakończyła swoją karierę, a było to cztery lata przed pojawieniem się buta w markowych sklepach! Początkowo projektowane były z myślą o bieganiu, następnie adidas poszedł o krok, a nawet dwa dalej udostępniając Gazelle do testów ówczesnym reprezentacjom RFN w piłce nożnej i ręcznej, co pokazało jak uniwersalny może być ten model. W tym samym czasie adidas przyjął trend nazywania swoich butów treningowych od nazw zwierząt takich jak „Phanter”, „Jaguar” i wspomniane „Gazelle”.

 

wilma-rudolph-2

 

Co poza samym wyglądem sprawiło, że adidas Gazelle stał się tak pożądanym butem? Z pewnością była to cholewka, wykonana z zamszu, dzięki czemu buty stały się lżejsze i trwalsze, było to zupełnie coś nowego, gdyż dotychczasowe buty treningowe były wykonywane ze skóry. Pierwsze Gazelle były dostępne w dwóch kolorystykach, pierwsza niebieska z białymi paskami, druga czerwona z białymi paskami. Co jeszcze je wyróżniało? Podeszwa, z oryginalnym wzorem  który zapewniał większą przyczepność niż inne znane do tej pory. Dodatkowo podeszwa została zbudowana z gumy do której wtłoczono pęcherzyki powietrza, dzięki czemu but stał się miękki i lżejszy. Co się zmieniło do roku 1970? Adidas wciąż pracował nad ulepszeniem podeszwy, tak żeby stała się bardziej miękka i lżejsza. Dodatkowo adidas zadbał o ochronę ścięgna achillesa stosując miękką wyściółkę. Zmodyfikowano także język buta który miał się jeszcze lepiej prezentować wizualnie i świetnie układać się do stopy. W 1972 roku zaprezentowano nowy wzór podeszwy opierający się na sześciokątnym kształcie bieżnika, co miało nadać butom świeżego powiewu!  Dziś możemy stwierdzić, że był to strzał w dziesiątkę.

 

28105_3

 

W latach 80 produkcja adidas Gazelle szła pełną parą, proponowane przez adidas buty rozchodziły się jak świeże bułeczki! Jak tedy oceniono średnia żywotność tego buta wynosiła 4 lata. But cieszył się szczególnym zainteresowaniem w Wielkiej Brytanii stając się stałym bywalcem reklam i katalogów z obuwiem sportowym. Co ciekawe do roku 1985 adiych wersji kolorystycznych, aż w końcu powstał pożądany do dziś wśród kolekcjonerów adidas Gazelle Grun (zielony), swoją premierę miał w Austrii. Przez kolejnych kilka lat próżno było szukać nowych kolorystyk, aż do 1990 roku kiedy adidas zaczął wprowadzać wiele świeżych i niespotykanych dotąd kolorów. 

 

 

bb5477_01_standard

 

W 2016 roku adidas oferuje nam nowe wcielenie, archiwalnego modelu z 1991 roku, bawiąc się kolorami proponuje naprawdę szeroki wybór, dzięki czemu dosłownie każdy znajdzie coś dla siebie! Dla nas jest to but niesamowity, stworzony ponad 50 lat temu po kosmetycznych zmianach jest ciągle topowym modelem adidas brand. Wiele pokoleń i subkultur było zafascynowanych fenomenem i historią tego buta. Projektując ten model pracownicy adidas brand najpewniej wyszli z założenia że proste rozwiązania są najlepsze.

Szeroka oferta męskich i damskich adidas Gazelle na adrenaline.pl, znajdź odpowiednie dla siebie! –> https://goo.gl/roXMR6

 

gaz