Cortezy powstały w garażu legendarnego innowatora i założyciela firmy Nike – Billa Bowermana. Łącząc za pomocą kleju, bardzo lekką, sandałową podeszwę i nylonową cholewkę buta startowego, stworzył jeden z najbardziej rozpoznawalnych butów w historii marki.

 

1

 

Po raz pierwszy model objawił się szerszej publiczności w 1967 roku pod nazwą Aztec i był przygotowywany pod Igrzyska Olimpijskie w Mexico City w 1968 roku. Okazało się jednak, że niemal identyczną nazwę, bo Aztec Gold, nosił konkurencyjny model Adidasa. Włodarze niemieckiego koncernu niewiele myśląc, złożyli wniosek do sądu wymuszając na Bowermanie i spółce, zmianę nazwy. Padło na Cortez od nazwiska Hernana Cortesa – hiszpańskiego konkwistadora, znanego przede wszystkim z podboju Azteków i zajęcia Meksyku w XVI wieku. Był to marketingowy majtersztyk – jeden z pierwszych w wieloletniej historii brandu.

 

pol_pl_Buty-Nike-Classic-Cortez-Nylon-532487-311-20386_4

 

Od 1972 roku popularne Cortezy wyznaczały nowe trendy na lekkoatletycznej bieżni. Za sprawą innowatorskiego podejścia Bowermana zrewolucjonizowały podejście do biegania. Gdy konkurencja stawiała na ciężkie, skórzane buty biegowe, trener z Oregonu postawił na lekkość, wygodę i trwałość. Osiągnął to za pomocą zamszu i nylonu w cholewce oraz lekkiej piankowej podeszwie, które umożliwiły podopiecznym Bowermana dłuższe i szybsze bieganie. Warto przy tym nadmienić, że niektóre wzory Corteza potrafiły wytrzymać w testach nawet 2500 mil!, co nawet w XXI wieku jest czymś niesłychanym.

 

2

 

Modnym powiedzeniem wśród użytkowników tego modelu jest stwierdzenie, że „biegać w tych butach, to jak biegać po księżycu”. Jest bardzo popularny w Los Angeles. Zakładając bluzę Dickes, spodnie Levis i Cortezy można być pewnym, że wtopimy się w tłum. Ponadto to w tym modelu tytułowy bohater filmu Forrest Gump przebiegł całe Stany Zjednoczone. W tym roku, w 43 rocznicę, powrócił w filmowej kolorystyce.

 

image

 

Autor: Adam Wulczyński

Nike Cortez kupisz na sklep.adrenaline.pl >>