Od obuwia sportowego oczekujemy przede wszystkim wygody i dobrego wyglądu. Powinno także być trwałe, by służyło przez długi czas. Przecież sporo kosztowało. Aby faktycznie tak było, musimy je dobrze traktować.

Przeznaczenie butów

Zazwyczaj obuwie przeznaczone jest do konkretnej dyscypliny sportowej. Powinniśmy z niego korzystać w tym jednym, określonym celu. Tworzywo z jakiego jest wykonane, doskonale sprawdzi wyłącznie na nawierzchni, której but jest dedykowany. Na przykład na sali czy korcie. Natomiast do biegów przełajowych już nie koniecznie. Buty nieprzystosowane do danego ruchu, szybciej się niszczą. Poza tym, stopa będzie się w nich męczyła. W takim wypadku nietrudno o kontuzję. Reasumując, w butach do kosza grajmy w kosza, a nie chodźmy do pracy.

Producent o czyszczeniu butów

Warto zapoznać się również z zaleceniami producenta, dotyczącymi sposobu czyszczenia obuwia. Najczęstsze pytanie w tej kwestii związane jest z możliwością prania obuwia sportowego. Obuwie kontra pralka to przegrana walka dla naszych butów. Zaczną się rozklejać i pękać w zgięciach. Niestety wypranie obuwia wiążę się również z utratą możliwości zareklamowania wady, nawet tej ukrytej.

Czyszczenie butów

Podczas użytkowania buty narażone są nie tylko na działanie brudu, ale także wilgoci i zmiennych temperatur. Warto więc zakupić środki pielęgnacyjne, adekwatne do rodzaju tworzywa, z jakiego buty są wykonane i konserwować nimi wyczyszczone i osuszone obuwie.

Niezmiernie przydatne są także impregnaty, które zabezpieczają przed wodą, wiatrem i  śniegiem.

Pamiętajmy też o wyjęciu sznurówek, zanim zaczniemy czyścić obuwie. Dzięki temu, w czasie czyszczenia łatwiej będzie nam dotrzeć do trudno dostępnych miejsc. Sznurówki natomiast możemy wyprać.

Gdy obuwie zostanie przemoczone, suszmy je w temperaturze pokojowej, bez użycia suszarki czy kaloryfera, by  mogą stracić fason.

Sposób zakładania butów wpływa na ich trwałość

Zwróćmy jeszcze uwagę na banalną, choć niezwykle istotną kwestię. Zakładanie i ściąganie obuwia. Buty sznurowane należy najpierw rozsznurować, a buty z rzepą rozpiąć przed ubraniem i ściągnięciem ze stopy. Wpychanie czy zdejmowanie ich na siłę, sposobem „noga o nogę” prowadzi do zniszczenia obuwia, uszkodzenia przeszyć i wydarciu zapiętka. Rzecz oczywista, a wiele osób o tym nie pamięta. Korzystajmy też z łyżki do butów. Nie tylko będzie wygodniej, ale  także uchronimy się przed niechcianymi uszkodzeniami.

Pamiętajmy, że Nasze buty świadczą o nas. Dobrze pielęgnowane zapewnią Nam odpowiedni komfort i ustrzegą przed przedwczesnym zakupem nowej pary.