W 1924 roku, w Niemczech dwóch braci Adolf (Adi) Dassler i jego brat Rudolf Dassler z niewielkiego miasteczka w Bawarii założyli własny biznes pod nazwą „Gebrüder Dassler Schuhfabrik” i zajęli się produkcją obuwia sportowego które miało pomóc niemieckim sportowcom zdobywać medale. Na pierwsze sukcesy nie trzeba było długo czekać bo już 4 lata później niemiecka biegaczka Linda Radke zdobyła złoty medal na Igrzyskach Olimpijskich w Amsterdamie.  Kolejny wielki sukces przyszedł w roku 1936 amerykański biegacz Jessie Owens zdobył cztery złote medale na Olimpiadzie w Berlinie w butach wyprodukowanych przez Dasslerów.

adi-rudolf-dassler

W 1948 drogi bracie Dlassler rozeszły się w skutek konfliktów między nimi i każdy poszedł w swoją stronę. W skutek tych nieporozumień powstały znane do dziś dwie konkurencyjne marki, Rudolf założył firmę o nazwie Ruda, która później została zmieniona na Puma, natomiast Adolf założył firmę o nazwie adidas, której nazwę zaczerpną ze swojego imienia i nazwiska. Po tym rozłamie Adi Dassler doszedł do wniosku że ówczesne buty różnych firm wyglądają niemal identycznie, chcąc wyróżnić swój produkt wpadł na pomysł aby boczne skórzane paski pomalować na biało. I tu można postawić pytanie jak to się stało że paski są trzy? Odpowiedź jest prosta, dwa paski już były wykorzystywane jeszcze za czasów pierwszej firmy Dasllerów, a cztery paski były mniej przejrzyste.

adidas_logo-svg

Pierwszym dużym ruchem marketingowm, który przyniósł nadspodziewanie duży rozgłos było podpisanie umowy z czechosłowackim  biegaczem Emilem Zatopkiem. Wedle umowy „Czeska Lokomotywa”, tak nazywano Zatopka, miał biegać w butach produkowanych przez Adiego. I już w 1952 roku na Igrzyskach w Helskinkach Zatopek wywalczył trzy złote medale w butach stworzonych przez fiormę Adiego Dasslera. Na zawodach, zauważono że inna znana w tamtych czasach firma o nazwie Karhu, także zdobi swoje buty trzema bocznymi paskami. Zaraz po zakończeniu Igrzysk Dassler postanowił działać, w tym celu spotkał się z przedstawicielami konkurencyjnej firmy i poprosił o wyłączność na stosowanie trzech pasków. Firma Karhu zgodziła się na taki ruch w zamian za niewielką sumę pieniędzy. Kolejny wielki sukces butów z trzema paskami to rok 1954 kiedy to w piłkarskim finale Mistrzostw Świata Niemcy wyposażeni w buty adidas z korkami w podeszwie, pokonują niesamowicie mocnych Węgrów.

golden_team_1953

Charyzmatyczny Adi Dassler nie zadowalał się tym co miał chciał coraz bardziej rozwijać swój biznes, jeżdżąc po świecie docierał do największych gwiazd sportu, dzięki czemu w produktach marki adidas wystepowali tacy zawodnicy jak jeden z najlepszych na świecie bokserów bez podziału na kategorie wagowe Muhammad Ali, a także „Cesarz” Franz Beckenbauer wielokrotny reprezentant Niemiec w piłce nożnej. Dzisiaj adidas współpracuje z wieloma gwiazdami sportu np. piłkarze Lionel Messi, Mesut Ozil, Diego Costa, Karim Benzema, Steven Gerrard, tenisiści Novak Djokovic, Caroline Wozniacki Angelique Kerber, Ana Ivanovic, Steffi Graf, a także z Polakami  Adamem Pustelnikiem, Ewą Chodakowską i Jakubem Koseckim.

7103136603_270b7276b8_b