Historia tej marki zaczęła się na Uniwersytecie w Oregonie, kiedy to dwóch pasjonatów sportu Bill Bowerman i Phil Knight z czego ten drugi miał głowę do biznesu. Stanowiło to niezwykłe połączenie dzięki któremu powstała wspaniała historia marki Nike. Bill Bowerman trener biegania zaczął współpracę z młodym biegaczem studiującym biznes Philem Knightem, po pewnym czasie wpadli na pomysł dostarczania najlepszej jakości butów do biegania indywidualnie dopasowanych do każdego biegacza. 

phil-knight-bill-bowerman_nqty51

W tym celu Phil Knight wyjechał do Japonii w celu podpisania umowy z firmą Onitsuka Tiger, której buty początkowo miał sprzedawać, zapytany z jakiej firmy przyjechał, nie myśląc o tym wcześniej powiedział pierwsze co mu przyszło na myśl „Blue Ribbon Sports”, gdzie Blue Ribbon to nazwa ulubionego piwa Knighta. I tak początkowo pod szyldem Blue Robbon Sports rodziła się legenda Nike, pierwsze biuro i sklep znajdowało się w garażu. Po dwóch latach w Santa Monica powstał pierwszy firmowy sklep.

150715115654-02-nike-super-169

W 1971 roku Bowerman i Knight postanowili zakończyć współpracę z Japońską firmą Onitsuka Tiger i od początku zbudować własną linię butów, a co za tym idzie zmienić nazwę, logo i stworzyć unikatową linię butów. Nazwa „Nike”, która przetrwała do dnia dzisiejszego i jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych na świecie, została wymyślona przez jednego z pracowników firmy Jeffa Johnsona, któremu w nocy podczas snu ukazała się grecka bogini zwycięstwa Nike. Nazwa okazała się bardzo trafna ze względu na ideę którą kierowała się firma, czyli motywowanie zawodników do walki i pokonywania własnych słabości. Jeżeli chodzi o logo, miało ono przedstawiać dynamikę i lekkość, ani Bowermanowi, ani Knightowi nie podobało się żadne logo zaproponowane przez Carolyn Davidson, jednak pod presją czasu zdecydowali się na ten najprostszy wzór, który przypominał im skrzydło bogini Nike.  Znane dzisiaj na całym świecie logo kosztowało zaledwie 35 dolarów.

15773164efa34dba2baa56e02e940d46-600x

Kiedy już niemalże wszystkie formalności dopięto na ostatni guzik pozostało tylko stworzyć buty w których zechcieliby biegać wszyscy najlepsi biegacze na świecie. I tu główną postacią okazał się Bill Bowerman, jego nieszablonowe myślenie pozwoliło mu wymyślić do dziś stosowaną w butach Nike „waflową” podeszwę. Na ten pomysł wpadł pewnego ranka kiedy jadł gofry, zachwyciła go lekkość gofra, a wypustki gofrownicy miały zwiększyć przyczepność buta do nawierzchni. Do dziś spotykamy się z tym rozwiązaniem w wielu modelach Nike.

pol_pl_nike-internationalist-tech-pack-749655-002-22154_1

Pierwsza linia butów z logo Nike nosiła nazwę Swoosh, natomiast kolejna stworzona z myślą o grze w piłkę nożną nazwano Nike. W celu rozpromowania marki postanowiono nawiązać współpracę z amerykańskim biegaczem Stevem Prefontaniem, który trenował i startował w butach Nike. Dzisiaj wiele gwiazd światowego formatu w wielu dyscyplinach sportowych współpracuje z marką, najbardziej znani to Cristiano Ronaldo, LeBron James, Mo Farah, Neymar i wielu innych.