W 1979 roku dochodzi do rewolucji M. Frank Rudy opracowuje technologię Nike Air, która okaże się dla Nike przełomową technologią i zrewolucjonizuje myślenie o amortyzacji w bucie. To rewolucyjne rozwiązanie polega na zastosowaniu w podeszwie środkowej specjalnych plastikowych poduszek wypełnionych powietrzem. Ich zastosowanie pozwala amortyzować wstrząsy powstające podczas uderzania stopą o podłoże, dzięki czemu sportowiec znacznie ogranicza ryzyko powstania kontuzji stawów. System Air zyskał wielką popularność na koszykarskich parkietach NBA, na początku lat 80-tych połowa zawodników tej ligi nosiło buty z charakterystyczną łyżwą.

ewolucja-poduszki-air

 

Kolejny technologiczny przełom następuje w 1987 roku. Kiedy buty z poduszką zyskiwały na popularności Nike postanowiło po raz kolejny zachwycić nowym projektem i właśnie wtedy powstał pierwszy model Nike z widoczną poduszką powietrzną o nazwie Air Max. Buty z charakterystycznym okienkiem stały się stałym elementem ulicznego krajobrazu na całym świecie. 

f1423a20716813-562eff70ec04e

 

W 1985 roku Nike podpisują kontrakt z graczem Chicago Bulls, Michaelem Jordanem, zrobiło największy ruch marketingowy wszechczasów i największym kontraktem w historii sportu. Jordan swoją świetną grą stał się czołową postacią marki Nike, co sprawiło że marka stała się najbardziej rozpoznawalną i rozchwytywaną firmą na świecie! Z kolei Jordan zyskuje ogromne dochody z kontraktu i możliwość stworzenia własnej kolekcji butów Air Jordan.

Wśród gwiazd, które podpisują kontrakt z Nike, znajdują się również Lance Armstrong, Andre Agassi, Michael Schumacher, Vince Carter czy Tiger Woods. Twarzami marki są piłkarze Luis Figo, Ronaldo i Cristiano Ronaldo.

michael-jordan-air-jordan

 

Nike potrafiło na przestrzeni lat promować się nie tylko poprzez sportowców czy świetne projekty ubrań i butów. Warto zwrócić uwage na to jak ich hasła reklamowe zakorzeniły się na lata i do dzisiaj są ciągle na czasie. Rok 1988 roku powstaje najsłynniejsze hasło reklamowe Nike w historii „Just do it” (Po prostu to zrób). Dzisiaj przechodząc obok sklepu, reklamy zapewne zobaczymy sławne już „Just do it”, było to idealne hasło dla marki sportowej która chce działać i pomagać innym osiągać swoje życiowe cele poprzez dostarczanie im butów i ubrań najwyższej jakości.

nike-just-do-it