Skakanka to urządzenie bardzo niedoceniane w dzisiejszych czasach i niestety coraz rzadziej widywane na podwórkach czy placach zabaw. Skakanka w swojej konstrukcji jest prosta niczym przysłowiowy cep, a nawet jest do niego podobna. Wystarczy kawałek kabla, sznurka lub jakiejkolwiek linki i coś z czego można zrobić uchwyty, dla mniej sprytnych wiele skakanek można znaleźć w sklepach sportowych stacjonarnych lub internetowych. Najtańsze skakanki kupisz nawet za 5 zł, jeżeli potrzebujesz lepszej możesz na nią wydać nawet ponad 100 zł, jednak jeżeli jest to początek Twojej przygody z treningami lub samą skakanką, polecamy kupić własną za mniej więcej 20-40 zł. W tej cenie znajdziesz solidną skakankę idealną do nauki skakania!

 

6211796087_8f2e024b77_b

 

Tu pojawia się pytanie: „ale którą skakankę mam wybrać”?

I to jest bardzo dobre pytanie! Bardzo ważna jest długość skakanki, nie może być zbyt długa, gdyż w dolnej fazie obrotu będzie miała zbyt długi kontakt z ziemią przez co może hamować, nie może być także zbyt krótka, ponieważ w dolnej fazie ruchu z pewnością zahaczy o Twoje buty i po prostu się zatrzyma. Jak zmierzyć odpowiednią długość? Prosta sprawa, złap skakankę za rączki postaw stopę na lince, trzymając rączki na jednej wysokości sprawdź dokąd sięgają rączki, prawidłowo powinna sięgać do Twojej pachy. Skakanki często posiadają regulację długości 

Długość dopasowana? Ok teraz stoisz pewnie przed wyborem materiału z którego jest wykonana skakanka. Tutaj musisz zwrócić uwagę na Twój poziom zaawansowania i to co chcesz osiągnąć. To z czego one są zrobione:

  • Sznurkowe – czyli te, które w większości znamy z dzieciństwa. To będzie propozycja dla osób które są na etapie nauki skakania, a także dla tych którzy będą z niej korzystać do zabawy czy rekreacji. Skakanki sznurkowe stawiają duży opór więc i szybkość obrotów jest niska. 
  • Z PCV – w tym modelu sznurek zastąpiono giętką rurką z PCV. Zaliczają się do skakanek wolnych, w związku z tym  doskonale nadają się dla osób początkujących. W tym rodzaju skakanek znajdziemy także mechanizmy liczące ilość obrotów.  
  • Z linki – skierowane są dla osób zaawansowanych. Pozwalają na szybkie skakanie. Minusem jest to, że ewentualne uderzenie, może pozostawić siniaki. 
  • Metalowe – w tym momencie wchodzimy na wyższy poziom zaawansowania, te skakanki są już dużo szybsze od sznurkowych i PCV więc powinny się na nie decydować osoby bardzo zaawansowane, główny powodem jest to, że nabierają dużych prędkości i są ostre, chyba nie trzeba tłumaczyć co się stanie jak zatrzyma się na nodze 🙂
  • Rzemienne – te zalecane są do treningów wzmacniających siłę ramion i barków, gdyż wywierają duży opór powietrza i są cięższe od pozostałych.
  • Z obciążeniem – podobnie jak skakanki rzemienne są przeznaczone dla osób chcących rozwinąć i ukształtować mięśnie klatki piersiowej i ramion.
  • Standard speed rope – bardzo szybka skakanka dla osób zaawansowanych, wykonane z materiału PCV. W tym rodzaju skakanek bardzo często spotkasz się z zamontowanymi w uchwytach łożyskami. 
  • Freestyle speed rope – ten model różni się od modelu standard, rączkami które są dłuższe i węższe. Tego typu skakanki osiągają dużą szybkość i zalecane są osobom bardzo zaawansowanym.  Wykonane są z materiału PCV przez co są bardzo lekkie. 

 

pexels-photo-45056

 

Masz już skakankę dopasowaną do siebie i swoich możliwości? W porządku teraz podpowiemy Ci jak skakać!

Zacznij od odpowiedniego uchwytu, obejmij rączki palcami i domknij chwyt kciukiem, spokojnie nie musisz ich trzymać zbyt mocno, nie wyrwą się ;). Rozluźnij przedramiona i trzymaj je prostopadle do swojego ciała. Skakankę w ruch wprawia ruch okrężny nadgarstków, nie musisz ruszać przedramionami, wystarczą same nadgarstki. No i dobra, teraz gdy już wprawisz skakankę w ruch podskocz do góry odbijając się z palców i miękko na nich lądując, w tej fazie Twoje pięty powinny być ciągle uniesione, dopuszczalne jest lekkie dotknięcie podłoża pomiędzy odbiciami. Dlaczego pięty nie powinny dotykać ziemi? Po pierwsze odciążasz stawy, po drugie taki trening jest efektywniejszy, a po trzecie zwiększa dynamikę ruchów. Podczas skoków nie rozglądaj się na boki, nie obserwuj swoich butów, patrz prosto przed siebie i skup wzrok na jakimś punkcie, pozwoli Ci to wpaść w dobry rytm i skupić się na tym co robisz.

Jak zaplanować pierwszy trening ze skakanką? 
Zacznij od pojedynczych skoków – na początek 20 powtórzeń w serii, po których zrób sobie krótką przerwę. Kiedy dojdziesz już do 140 skoków bez przerwy, jesteś gotowy na interwał: 30 sekund skakania (najszybciej jak potrafisz) – 1 minuta przerwy. Wykonaj 4 takie serie, za każdym razem starając się wyrównać lub pobić rekord skoków.

Co daje skakanie na skakance? Efekt może Cię zaskoczyć, jeżeli nabierzesz odpowiedniej wprawy i techniki skakania na skakance to w ciągu pół godziny będziesz wstanie spalić około 300-400 kcal!! Można to potraktować jako dobrą rozgrzewkę przed treningiem, ponieważ skutecznie rozgrzewa mięśnie i stawy.