Gdy w 2013 roku Adidas zaprezentował model Energy Boost cały świat biegowy zadał sobie pytanie: „Czy to już rewolucja czy tylko kolejny chwyt marketingowy?”. Amortyzacja i zwrot energii w postaci pianki przypominającej styropian? Wszystko to brzmi jakby było trochę naciągane. Faktem jest, że każdy nowy produkt potrzebuje czasu by się obronić i tak było też w tym przypadku.

Biegacze, z początku niepewni, zdecydowali się dać szansę nowemu produktowi Adidas. Okazało się, że każdy kolejny krok stał się przyjemnością. Połączenie doskonałej amortyzacji chroniącej stawy przed nadmiernym obciążeniem oraz zwrotu energii uzyskiwanego poprzez rozprężenie kapsułek, z których składa się Boost rozpoczęło zupełnie nowy rozdział w historii biegania. Wszystko działa na zasadzie trampoliny. Proste? Tak, i zarazem bardzo skuteczne.

Ultra boost 3

Mamy obecnie rok 2015, Adidas od dnia pierwszej prezentacji wiedział, że nie może spocząć na laurach i rozpoczął prace nad rewolucyjnym modelem buta, który stał się ukoronowaniem wieloletniej pracy nad pianką BOOST. Pierwsze plotki o powstaniu modelu Ultra Boost można było usłyszeć już na wiele miesięcy przed premierą w Nowym Jorku. Model, który w pełni uwolni potencjał BOOST, to było najważniejsze skojarzenie dla wszystkich, którzy z niecierpliwością czekali na pojawienie się go na sklepowych półkach.

I w końcu stało się, Erik Liedtke, CEO adidas rozpoczął swoją prezentację słowami: „Jestem tu, aby przedstawić najlepszy but jaki kiedykolwiek wyprodukowano”. Można pomyśleć, że to kolejny pusty slogan, stwierdzenie, które nijak będzie się miało do rzeczywistości prawdziwego biegacza, a jednak nie, to zdanie to prawdziwa kwintesencja modelu ULTRA BOOST.

Ultra boost 1

Zacznijmy od rewelacyjnego dopasowania do stopy, które osiągnięto dzięki zastosowaniu materiału Prmieknit.  Nowa cholewa została wykonana z jednego kawałka materiału, który daje wrażenie „skarpety”, dlatego całość można było pozbawić konieczności stosowania szwów. Zmniejszyło się ryzyko otarć, a całość tkaniny zdecydowanie odciążyła buta.  Kolejnym praktycznym rozwiązaniem było zastosowanie Heel Counter, czyli nowatorskiej konstrukcji zapiętka, który w pełni zapewnia naturalny ruch ścięgna Achillesa. Element zlokalizowany jest po obu stronach pięty i dzięki temu świetnie stabilizuje stopę w fazie lądowania. Ciekawostką jest fakt, iż nadruk z nazwą buta umiejscowiony na Heel Counter, powstał w oparciu o znaczki, które zazwyczaj widujemy na karoseriach samochodów takich jak np. BMW.

Tak perfekcyjne przygotowanie cholewy wymagało zastosowania najważniejszego materiału w Adidas Running, czyli pianki BOOST. Zdecydowano się wykorzystać maksimum jej możliwości umiejscawiając 3000 kapsułek w jednej podeszwie. Dało to wynik 100% pianki w podeszwie środkowej, która dzięki swojemu szerszemu rozstawowi daje wrażenie zapadania się jednej warstwy w drugą. Niesamowite uczucie, którego nie da się opisać, trzeba po prostu tego buta założyć i przejść się w nim chociaż kilka kroków. Amortyzacja na najwyższym poziomie gwarantowana.

Ultra boost 2

Można by pomyśleć, że to już koniec nowych rozwiązań, a tu nagle pojawia się jeszcze jeden element, podeszwa zewnętrzna Stretch Web. Całkowicie nowy projekt, który dzięki swojej elastyczności pozwolił na uwolnienie całego potencjału jaki skrywa w sobie pianka BOOST. Materiał, z którego została wyprodukowana to guma Continental, która zapewni rewelacyjną przyczepność do podłoża. Dodatkowym atutem jest odkształcenie kapsułek BOOST w taki sposób, żeby maksymalnie zmniejszyć tempo pronacji, a co za tym idzie ograniczyć ilość kontuzji związanych w szczególności ze stawem kolanowym.

Ostatnim elementem jest dobrze znany przez użytkowników wcześniejszych modeli BOOST, Torsion System. Jest to element umiejscowiony w podeszwie środkowej odpowiedzialny za niezależny ruch skrętny przedniej i tylniej części stopy. Jednym słowem zapewni stabilizację, która jest  niezbędna przy tak elastycznym materiale jak pianka BOOST.

Torsion system

Podsumowując, Ci którzy mieli już kiedyś przyjemność biegać w modelu Energy BOOST, otrzymają dodatkowy zastrzyk energii i o wiele bardziej sprężyste doznania. Dla tych, którzy założą ULTRA BOOST jako swoje pierwsze buty biegowe, na zawsze zmienią swoje znaczenie pojęcia wygody.  Jest to model idealny do codziennych treningów, który stanie się nieodłącznym elementem stroju biegowego na wiele tysięcy kilometrów.

Autor: Łukasz Mroziński

adidas ULTRA BOOST można kupić na sklep.adrenaline.pl >>