Tenis od zawsze kojarzony był z elegancją i prestiżem. Miliony widzów od lat śledzą z zaciekawieniem potyczki najlepszych zawodników. Każdy wiedział jak ubierają się tenisiści – na sportowo, ale z klasą. Na koszulkach, spodenkach i butach dominowała biel.

Stan Smith 2

Do połowy lat 60-tych XX wieku, zawodnicy korzystali z tradycyjnych butów materiałowych, które wydawały się najlepszym rozwiązaniem. Do czasu, gdy pojawił się pomysł Horsta Dasslera (syna Adiego Dasslera, założyciela firmy Adidas).  Postanowił on stworzyć buty całkowicie uszyte ze skóry. Nowy model zaprezentowano w 1965 roku i nazwano go „Adidas Robert Halliet”. Halliet był wówczas jednym z najlepszych tenisistów na świecie, ale niestety u schyłku swojej sportowej kariery. Adidas potrzebował, więc nowej twarzy, by wypromować swoje buty na światowych kortach.

M20324_41_detail

 

Wybór padł na Stana Smitha. Smith zgodził się na udostępnienie swojego imienia i nazwiska w zamian za odpowiednie tantiemy. Tylna część cholewy została wzmocniona i pomalowana na zielono, tak by nawiązywała do zieleni kortów. W 1971 roku model oficjalnie nazwano „Adidas Stan Smith”. W 1972 Smith wygrał w nim Wimbledon i stał się wówczas tenisowym numerem jeden.

InstagramCapture_32440d35-171b-4b45-b87c-e5c364c1f293

W 1973 Stan podpisał umowę z Adidasem, czego następstwem było zakończenie kosmetycznych zmian w całym modelu. Zwieńczeniem prac było umiejscowienie zdjęcia tenisisty na językach (zamian za wcześniejszą podobiznę Roberta Hallieta). Ciekawostką jest fakt, iż był to  moment, gdy Stan Smith postanowił zgolić swoje charakterystyczne wąsy.

W 1988 roku padł rekord Guinnessa w sprzedaży butów – sprzedano 22 miliony par modelu sygnowanego nazwiskiem tenisisty. Adidas odniósł ogromny sukces. W 2014 roku, po kilku latach przerwy, firma wznowiła produkcję tego klasycznego modelu. Obecnie Stan Smith to ponad 40 milionów par butów sprzedanych na całym świecie.

Styl buta, który bardzo płynnie przeskoczył z kortów tenisowych na miejskie chodniki, opiera się na czystej prostocie.

Podstawowym wariantem jest wersja biała z zielonym zakończeniem cholewy. Jednak obecnie Stan Smith występują prawie w każdej możliwej wersji kolorystycznej. But stworzony został z wysokiej, jakości skóry, na której zamiast charakterystycznych pasków, umieszczono trzy rzędy niewielkich otworów służących wentylacji stóp. Podeszwa jest prosta, wykonana z trwałej gumy, która idealnie współgra z cholewą.

 

Stan Smith

I tak naprawdę to wszystko, klasyka w każdym calu. Nie znajdziemy zbędnych elementów psujących harmonię tego świetnego modelu. Francuski projektant mody, Louis Marie de Castelbajac, w czasie tworzenia spotów reklamowych dla reaktywacji Stan Smith, powiedział: „Krawędzie i zakrzywienia zostały doskonale wykonane, aby wytrzymać próbę czasu”. Stwierdzenie to w pełni opisuję kwintesencję stylu Stan Smith.

Stan Smith to buty dla każdego, ich prostota pozwala na dopasowanie ich do wielu indywidualnych stylów ubierania się. Ich czysta biel odświeży i dopasuje się do wyglądu każdego, kto się na nie zdecyduje. Ten model będzie jednym z największych hitów roku 2015, nie wierzycie? Sami się przekonacie…

Sprawdźcie naszą ofertę adidas Stan Smith. Znajdziecie u nas wszystkie najnowsze modele”

Autor: Łukasz Mroziński, trener produktowy w salonie adidas w CH Riviera w Gdyni.

stan smith 3