• 30 dni na zwrot
  • Darmowa dostawa od 200 zł
  • Ekspresowa wysyłka
  • Wysyłamy do Paczkomatów
  • Operator 8 salonów Nike i Adidas
  • Oryginalne produkty

Bieganie przed czy po śniadaniu?

2022-08-02
Bieganie przed czy po śniadaniu?

Bieganie dla większości z nas staje się prawdziwą pasją. Na ulicach wyraźnie można zauważyć, że coraz to więcej osób poświęca czas właśnie na ten sport. Nie da się ukryć, że bieganie na bieżni czy nawet bieganie na świeżym powietrzu to sporty, które nie wymagają wiele. Konieczna jest jedynie odpowiednia odzież do biegania, która zapewni nam wysoki komfort i świetną cyrkulację powietrza. Przydadzą się także damskie i męskie buty do biegania i można wyruszać na trening. Bieganie jest formą treningu kondycyjnego, który nie tylko poprawia ogólną wydolność naszego organizmu, ale także przyczynia się do wyrzeźbienia mięśni i korzystnie wpływa na pracę serca oraz cały układ krążenia. Warto jednak zauważyć, że sport ten wymaga regularności. Wobec tego wiele osób zastanawia się, jak pogodzić treningi biegowe z pracą. Jedynym wyjściem, jest bieganie albo wczesnym rankiem, przed śniadaniem lub późnym wieczorem po jedzeniu. Wobec tego bieganie na czczo czy po jedzeniu - co jest lepszym rozwiązaniem?

Bieganie na czczo czy po jedzeniu?

Wśród biegaczy można znaleźć zwolenników zarówno biegania na czczo, ale także i tych, którzy nie wyobrażają sobie treningu z pustym brzuchem. Wobec tego biegać na czczo czy po śniadaniu? Z pewnością ile biegaczy, tyle opinii pojawi się na ten temat. Niemniej jednak warto spojrzeć na to z praktycznego punktu widzenia i poznać lepiej preferencje naszego własnego organizmu. Szukając odpowiedzi na pytanie: bieganie rano przed czy po śniadaniu?, musimy zdać sobie sprawę z tego, jaką rolę odgrywa śniadanie. Jest to pierwszy posiłek dnia, który ma dostarczyć organizmowi o wiele więcej energii i siły na cały dzień. Wobec tego jeśli ktoś się zastanawia, czy lepiej biegać przed czy po śniadaniu, to w tym momencie wydaje się, że na czczo lepiej nie biegać, gdyż nie będziemy mieć po prostu siły. Jednocześnie w tym momencie pojawia się kolejny problem- mianowicie każdy posiłek jest dodatkowym obciążeniem dla naszego żołądka. Wobec tego ruszając na bieganie tuż po zjedzeniu śniadania możemy czuć się ociężali, a także narażamy się na tzw. kolki. Wobec tego jak przysłowiowy boomerang powraca pytanie- biegać rano przed czy po śniadaniu? Okazuje się, że to czy poranne bieganie przed czy po jedzeniu zostało zaplanowane, tak naprawdę nie ma aż tak dużego znaczenia, jeśli tylko będziemy pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Mianowicie bieganie przed czy po jedzeniu będzie tak samo efektywnym treningiem jeśli:

  • tuż po zjedzeniu śniadania odczekamy co najmniej 40 minut - wówczas pokarm zostanie częściowo strawiony, a my nie będziemy się czuli nad wyraz ociężali i nie narazimy się na wystąpienie słynnej kolki;
  • jeśli decydujemy się na bieganie po śniadaniu zadbajmy o to, by było ono dość lekkostrawne - zminimalizujmy podaż tłuszczy, zaś zwiększmy podaż białka oraz węglowodanów, które są dla nas źródłem energii.
  • jeśli decydujemy się biegać na czczo upewnijmy się, że po zakończeniu treningu czeka na nas pełnowartościowy posiłek w domu.

bieganie przed czy po śniadaniu

Bieganie przed czy po śniadaniu? Okazuje się, że wybór w tym momencie zależy już od nas samych. Warto zastosować się do powyższych zasad, a każdy trening biegowy, bez względy na to czy zdecydujemy się na bieganie rano po śniadaniu czy przed, będzie wyjątkowo przyjemny.

Czy można biegać na czczo?

Czy biegać na czczo? To pytanie nurtuje wielu biegaczy, którzy nie mogą pochwalić się apetytem o poranku. W sieci można znaleźć wiele dyskusji na temat tego, czy lepszym rozwiązaniem jest bieganie na czczo czy po posiłku. Okazuje się, że zwolennicy biegania po posiłku argumentują swoją opinię tym, że nasz organizm potrzebuje węglowodanów- dostarczanych oczywiście z pożywienia, by mógł efektywnie trenować i poddać się aktywności fizycznej, Z drugiej zaś strony zwolennicy śniadania po treningu jasno mówią, że nie chcą oni czuć dodatkowego ciężaru na żołądku, szczególnie w momencie kiedy biegają długie dystanse. Wobec tego pojawia się pytanie: czy można biegać rano na czczo? 

Warto przeczytać również: Bieganie rano czy wieczorem? 

Nie ma co do tego żadnych naukowych, ani medycznych przeciwwskazań. Jeśli więc zastanawiamy się, czy biegać na czczo czy nie, to możemy śmiało się zdecydować na trening biegowy jeszcze przed pierwszym posiłkiem w ciągu dnia. Tak naprawdę warto pamiętać o tym, by poprzedniego dnia zapewnić sobie wysokowęglowodanową i wysokobiałkową kolację, a być może nawet wspomóc się odżywką białkową. Wówczas następnego dnia powinniśmy mieć wystarczająco dużo energii, by zaangażować się w trening biegowy, nawet bez spożywania śniadania. Wobec tego czy lepiej biegać na czczo? Otóż wszystko w tym momencie zależy od preferencji i przyzwyczajenia samych biegaczy. Z pewnością bieganie przed śniadaniem nie jest wyraźnym błędem i nie ma absolutnie żadnego wpływu na to, jak efektywny będzie nasz trening. Z kolei bieganie na około 40 minut po śniadaniu, również nie będzie większą pomyłką. To sami biegacze muszą zdecydować, które rozwiązanie jest dla nich najlepsze i po prostu zacząć je praktykować. Z pewnością trening będzie w każdym wypadku tak samo wydajny.

pixel