• 30 dni na zwrot
  • Darmowa dostawa od 200 zł
  • Ekspresowa wysyłka
  • Wysyłamy do Paczkomatów
  • Operator 12 salonów Nike i Adidas
  • Oryginalne produkty

Nike Air Max – krótka historia modelu, który nie ma sobie równych

2018-07-01
Nike Air Max – krótka historia modelu, który nie ma sobie równych

O Air Max’ach jest głośno już od trzydziestu lat. Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że decydując się na zakup tego modelu, decyduje się również na posiadanie obiektu kultu sneakerheadów i prawdziwej legendy. Swoją budową i funkcjonalnością, Air Max’y zachwyciły wszystkich do tego stopnia, że są wykorzystywane w produkcjach filmowych, pojawiają się w teledyskach, a nawet… powstają o nich piosenki! Jak to możliwe, że buty - pierwotnie przeznaczone do biegania, stały się niezbędnym elementem mody codziennej? Kto stoi za ich sukcesem? Jak wyglądały ich początki? Oto prawdziwa historia Air Maxów - czyli jak francuskie muzeum sztuki współczesnej, przyczyniło się do powstania nieśmiertelnego modelu obuwia.

Trudne dobrego początki, czyli jak powstał model Air Max I

Data 26 marca 1987 roku, do dziś jest uznawana za dzień, który zmienił sneakersowy rynek. To właśnie wtedy został zaprezentowany model odkrywający wszystkie karty (i to dosłownie!), a mianowicie Air Max 1 znany również jako Nike Air Max, aka Air Max ’87, aka AM1. Zanim jednak świat ujrzał nowy produkt od Nike, ekipa designerów napotkała wiele sprzeciwów, wobec tego nowatorskiego pomysłu.

Historia Air Max’ów zaczęła się w momencie, gdy Marion Frank Rudy dostał zielone światło od Nike i stworzył innowacyjny system Air, którym jest poduszka wypełniona gazem. Element ten miał poprawić amortyzację w bucie oraz wpłynąć na jego funkcjonalność.

W międzyczasie pracownik firmy Nike - Tinker Hatfield, wybrał się na wycieczkę do Pompidou w Paryżu. Wówczas, jego uwagę przykuł budynek, który miał wyprowadzone wszystkie instalacje na zewnątrz. Zainspirowany Hatfield postanowił przenieść to rozwiązanie do nowego modelu obuwia. Po powrocie do pracy, Tinker Hatfield zaprojektował but, w którym pominął część podeszwy, pokazując tym samym jej wnętrze, a mianowicie poduszkę wypełnioną gazem. Pomysł ten został jednak odrzucony przez dział marketingu, który obawiał się, że klienci specjalnie będą robić dziury w podeszwie, aby móc zareklamować produkt. Na szczęście sprzeciw ten nie zniechęcił Hatfield’a i jego ekipy, bowiem w wyniku ciężkiej pracy po godzinach i wielu przeróbek model Air Max 1 pojawił się na rynku.

Problemów ciąg dalszy…

Jak się okazało, nie był to koniec problemów, gdyż podeszwa środkowa butów okazała się wadliwa. Na szczęście, kłopot ten został szybko usunięty i promocja Air Max’ów trwała dalej. Jako że był to produkt rewolucyjny, Nike zdecydował się wykorzystać piosenkę Beatlesów „Revolution”, za co firma została pozwana do sądu…

Strzał w dziesiątkę, czyli model Nike Air Max 90

O ile w latach 80-tych system Air Max był pomysłem dość kontrowersyjnym, nie zaprzestano prac nad kolejnymi modelami wykorzystującymi tę doskonałą technologię. Na rynku pojawiały się kolejne modele, a jednym z popularniejszych stał się Air Max 90, który przez wiele lat był nazywany Air Max III.

Air Max 90 stanowił ewolucję rozwiązań poprzednich modeli. Również i tym razem to Tinker Hatfield był odpowiedzialny za ich projekt. Mężczyzna wyposażył je w dużo większą poduszkę powietrzną, zamkniętą w szkieletowej konstrukcji. Wszystko to znajdowało się pod powierzchnią intensywnej czerwieni, zwanej Infrared. Hatfield nadał Air Max’om 90 agresywniejszy i szybszy wygląd. Cienki pasek, znajdujący nad podeszwą sprawiał wrażenie, jakby buty pędziły. W modelu tym, Hatfield połączył siateczkę z syntetycznym zamszem oraz skórą. Na pięcie znalazło się miejsce na tzw. Nike „loveheart”.

Sprawdź kolekcje Air Max dostępną w Adrenaline >>

Rozstania i powroty

Air Max 90 zniknęły jednak z rynku zaraz po pierwszym wydaniu i wróciły dopiero po 12 latach. W 2002 roku pojawiła się reedycja tego modelu w wersji jak najbliższej oryginałowi. W trosce o zadowolenie klientów, w kolejnych latach Nike wypuszczał coraz to nowe wersje tego modelu, dzięki czemu Air Max 90 są z nami do dziś.

Kolejna innowacja, czyli poduszka powietrzna w modelu Air Max 97

W 1997 roku marka Nike po raz kolejny udowodniła, że rewolucje są jej specjalnością. To właśnie wtedy udało się uzyskać poduszkę Air na pełnej długości podeszwy. Dzięki temu zabiegowi, Air Max 97 stały się pierwszymi z pełnowymiarową poduszką, która była widoczna dookoła buta. Wraz z pojawieniem się tego modelu, wprowadzono również zupełnie inny niż do tej pory system wiązania butów. „Ukryte oczka” na sznurówki w towarzystwie odblaskowego materiału 3M dookoła buta, sprawiły, że Air Max 97 znacznie różnił się swoim wyglądem od poprzednich modeli.

Upadki i wzloty modelu 97

Air Max 97 był dość nietypowym projektem. Mimo że model ten dość szybko zastąpiono kolejnym wydaniem, to miał on ogromny wpływ na rynek. Największą popularnością cieszył się we Włoszech. W 2000 roku zainteresowanie jednak zmalało.

Szał na Air Max’y 97 jednak powrócił. W 2017 roku Nike zorganizował wielki event celebrujący 20 urodziny tego modelu. Powróciła oryginalna wersja Silver oraz Gold, a ponadto marka Nike wprowadziła wydania Air Max Ultra, które cieszą się dużym powodzeniem.

Historia Air Max’ów jest obszerna i pełna niespodziewanych zwrotów akcji. To jedyny taki model, który mimo tak długiego stażu na rynku, wciąż zaskakuje i cieszy się sympatią klientów. Dlaczego warto mieć choćby jedną parę Air Max’ów w swojej szafie? Przede wszystkim dlatego, że są kultowym produktem, który dzięki ciągłym ulepszeniom dba o komfort chodzenia.

pixel