• 30 dni na zwrot
  • Darmowa dostawa od 200 zł
  • Ekspresowa wysyłka
  • Wysyłamy do Paczkomatów
  • Operator 12 salonów Nike i Adidas
  • Oryginalne produkty

Nike Air Zoom Pegasus 37 - flagowy model w nowej odsłonie

2020-06-02
Nike Air Zoom Pegasus 37 - flagowy model w nowej odsłonie
Wiosenno-letni okres to moment, w którym firma Nike prezentuje swoim odbiorcom mnóstwo nowości, w tym najnowsze buty do biegania. Nie inaczej jest i tym razem - nadeszła chwila, aby przedstawić światu model Nike Air Zoom Pegasus 37, czyli kolejną już generację flagowych butów biegowych amerykańskiego giganta. Co zwraca naszą uwagę biorąc pod lupę ten właśnie model? Dowiecie się tego czytając artykuł!

Nike Air Zoom Pegasus – historia linii

Jest rok 1983 – to właśnie wtedy amerykański koncern Nike prezentuje światu nowy model butów biegowych Pegasus. Z pewnością nikt z zarządu firmy nie miał wówczas świadomości, że stanie się on najpopularniejszym modelem butów biegowych firmy z logiem swoosha. Pierwszy model z perspektywy czasu nie zachwycał swoim wyglądem – dominował prosty design oraz cholewka wykonana z nylonu, czyli jednym słowem: zwyczajny but. Dwa lata później projektanci Nike postawili na klasyczny biały desing, który „zdobił” model Nike Pegasus aż do 2008. Od tego momentu linia Pegasus nabrała kolorów, stając się różnorodną stylistycznie i przeznaczoną dla każdego biegacza. Zmieniła się także technologia jego wykonania - pojawiła się kultowa dziś pianka React, a do tego firma eksperymentowała z poduszką gazową Air Zoom. Niedawno swoją premierę miał najnowszy model Zoom Pegasus 37, następca Nike Pegasus 35, w którym zaszło wiele ciekawych, a przede wszystkim oczekiwanych zmian, o czym w kolejnej części artykułu. Co istotne, zmianom uległ jeden z najważniejszych obszarów buta, czyli podeszwa środkowa.

Trudne lata modelu Pegasus

Od momentu swojej premiery w 1983 r., buty biegowe Pegasus stały się główną runningową linią Nike, jednak ich znaczenie na rynku zaczęło znacząco spadać . Miało to związek ze stale rozwijającą się ofertą biegowa konkurencyjnych marek , które nie tylko dorównywały amerykańskiemu potentatowi, ale często prześcigały go w popularności biegowych modeli. Z ta sytuacją związana jest ciekawa anegdota, kiedy to ekipa Nike Running wybrała się na wspólny trening i wówczas wtedy okazało się, że żaden z członków klubu nie posiadał na nogach modelu Pegasus. Był to punkt zwrotny w rozwoju tego modelu. Zdecydowano wtedy o zaprzestaniu jego produkcji, aż do momentu uzyskania efektów, które przyczyniłby się do odzyskania popularności linii. Model został poddany wówczas znacznej modyfikacji. Wbrew powszechnie panującym trendom, projektanci postanowili odejść od widocznej poduszki gazowej, a także zmienili sposób tłoczenia powietrza do jej wnętrza. Taki zabieg pozwolił na znaczne obniżenie wagi buta.

buty do biegania Nike Air Zoom Pegasus

Nike Pegasus 37 – model wielu biegaczy

Nike projektując buty do biegania Nike Air Zoom Pegasus 37, zwrócił szczególną uwagę na opinie biegaczy - zarówno amatorów, jak i profesjonalistów. W tym właśnie celu firma z Oregonu przeprowadziła obszerne badania rynku, które uwzględniono już na etapie ich projektowania. W ten oto sposób pianka React zastąpiła pełnowymiarową poduszkę Air Zoom, której jednak w najnowszym modelu nie zabrakło. Wyniki przeprowadzonych badań wskazały, że najlepszym rozwiązaniem będzie zamknięcie jej we wspomnianej już piance React, która jest teraz trwalsza i bardziej czuła na ciężar biegacza.

Poduszka Air Zoom w podeszwie środkowej posiada grubość 4 mm, natomiast w przedniej części stopy, bardziej narażonej na przeciążenia w trakcie biegu, jej grubość wynosi już 10 mm. Poduszka ma także różne ciśnienie zarówno w modelach damskich, jak i męskich. Jeśli chodzi o cholewkę, to wykonana jest ona z gęstej siatki, co z pewnością jest ukłonem w stronę wcześniejszych modeli. Zastosowano także płaskie sznurowadła ograniczające możliwość rozwiązania, a także cienki, wcięty język idealnie przylegający do stopy. Z cała pewnością buty biegowe Nike Air Zoom Pegasus 37 możemy polecieć biegaczom zarówno zaawansowanym, jak i tym, którzy dopiero rozpoczynają przygodę z runningiem.

budowa buta Nike Air Zoom Pegasus

Buty do biegania Nike Air Zoom Pegasus 37 są już dostępne w sklepie adrenaline.pl.

 

pixel