• 30 dni na zwrot
  • Darmowa dostawa od 200 zł
  • Ekspresowa wysyłka
  • Wysyłamy do Paczkomatów
  • Operator 8 salonów Nike i Adidas
  • Oryginalne produkty

Pierwsze buty do biegania – porady

2018-02-02
Pierwsze buty do biegania – porady

Jeśli chcesz zacząć biegać – buty to podstawa tego sportu. Przede wszystkim powinny być wygodne i dobrane do podłoża po jakim będziesz biegać. Jedno z najbardziej podstawowych pytań, każdego początkującego biegacza - „w jakich butach biegać?”. Dużo zależy też od tego, po jakim terenie będziemy biegać i jaki tryb życia prowadziliśmy do momentu, w którym zdecydowaliśmy się podjąć ten niezwykle odważny krok - czyli stawić czoło wyzwaniu, jakim jest bieganie.

Jak dokonać zakupu pierwszej pary butów do biegania?

Najlepszym wyjściem jest spacer do sklepu i zasięgnięcie rady eksperta. Dodam, że sklepy specjalistyczne, stworzone specjalnie dla biegaczy są bardziej przygotowane do tego typu klientów, których w tych czasach nie brakuje.
Warto jest też dokonać analizy twojego kroku biegowego. Jest to bardzo dobre rozwiązanie oraz najbardziej poprawne podejście do zakupu butów do biegania. Po owej analizie klient ma większe prawdopodobieństwo, iż buty które kupi, są odpowiednio dla niego dobrane. Jeśli kupując buty, będziecie kierować się tylko kolorem czy też kształtem okaże się, że będąc supinatorem, dobierzecie buty dla pronatorów. Co to jest? Już tłumaczę.

pierwsze buty do biegania porady

Supinacja, a pronacja

Niektórzy postrzegają to jako chorobę. Nic bardziej mylnego!
Pronatorzy to ta grupa ludzi którym stopy podczas biegu wyginają się zbytnio do wewnątrz.
Można to zauważyć gołym okiem po zużyciu waszych butów, które przechylają się do środka oraz ta okolica podeszwy obuwia jest bardziej przetarta. But o prostej cholewce jest odpowiedni dla pronatorów gdyż doskonale kontroluje ruchy oraz przytrzymuje piętę stopy, co wpływa na zmniejszenie ruchomości stopy.
Supinatorzy to grupa, która biega na zewnętrznych krawędziach. Podeszwy ich butów największe ślady zużycia ukazują wzdłuż zewnętrznych krawędzi. Supinatorom poleca się buty, który wspiera łuk stopy, oraz posiada elastyczną podeszwę w części śródstopia. Będzie ona absorbować wstrząsy, nie przenosząc ich na cały łańcuch kinematyczny odpowiedzialny za bieg.

Główne zadania butów

Ochrona przed urazami mechanicznymi to podstawowe zadanie twoich butów. Jeśli chodzi o buty do biegania, nie jest to już takie proste. Kontrola ruchu stopy oraz odpowiednia amortyzacja – tym powinniśmy się kierować rozważając kupno nowych butów do biegania. Oczywiście ozwój i technologia sprawiła, że możemy kupić buty, które zapewniają jedno i drugie jednocześnie poprzez swego rodzaju kompromis.

Garść rad dla początkujących

  • Nie przyzwyczajaj się do jednego rodzaju butów czy też marki – ludzki organizm przyzwyczaja się do ograniczonej skali bodźców, jakim jest poddawany. Obuwie innego producenta mogą zaangażować mięśnie o których nie miałeś nawet pojęcia.
  • Używaj dwóch par butów – to poprawi żywotność i zachowa na dłużej parametry twojego obuwia.
  • Kupuj buty popołudniu – w ciągu dnia, nasze stopy „powiększają się” w wyniku zmęczenia. Warto też zwrócić uwagę na to iż podczas biegu dzieje się tak samo, dlatego warto kupić buty minimum o pół rozmiaru większe.
  • Ochrona obuwia – po treningu w trudnych warunkach, nie susz butów na grzejniku. Najlepiej wypchać je gazetami i poczekać do samoczynnego wyschnięcia.
  • Cena – nie wybieraj najtańszych butów, ale też nie rzucaj się na te najdroższe. Dopiero systematyczne bieganie i obcowanie z nim wyrobi w tobie odpowiednie umiejętności.

Przydatne linki:

http://jak-biegac.pl/pierwsze-buty-do-biegania
http://4run.pl/buty-biegania-pomagamy-wybrac-pierwsze-buty-biegania/

pixel