• 30 dni na zwrot
  • Darmowa dostawa od 200 zł
  • Ekspresowa wysyłka
  • Wysyłamy do Paczkomatów
  • Operator 8 salonów Nike i Adidas
  • Oryginalne produkty
2018-10-24

Buty do chodzenia, a buty do biegania – jaka różnica?

Coraz większa świadomość odnośnie zdrowego stylu życia, chęć poprawy estetyki sylwetki oraz pragnienie podążania za trendami sprawia, że z każdym dniem przybywa ludzi zainteresowanych treningiem biegowym. Teoretycznie do tego rodzaju aktywności nie potrzeba niczego poza dobrymi chęciami – wystarczy przecież tylko wyjść i biec. W praktyce wygląda to zgoła inaczej – aby czuć się jak najbardziej komfortowo i bezpiecznie trzeba bowiem zaopatrzyć się w odpowiedni sprzęt, a przede wszystkim w przeznaczone do tego obuwie biegowe.

Ktoś powie: „biegać można przecież we wszystkim, w butach do chodzenia też”. Należy pamiętać, że buty do chodzenia tylko z pozoru niewiele różnią się od butów do biegania. Specjaliści już na pierwszy rzut oka ocenią, z którym rodzajem obuwia mamy do czynienia, ale i oko osoby niedoświadczonej może również to dostrzec, o ile wie, na co patrzeć.

Inna amortyzacja

Kluczową cechą różniącą modele butów do biegania i butów do chodzenia jest inny rodzaj amortyzacji. Stopa w bucie pracuje zupełnie inaczej, jeśli biegniemy, dlatego elementy amortyzacyjne w butach treningowych są wykonane inaczej, a do tego rozmieszczone są w innych strefach – modele obuwia do biegania mają o wiele grubszą amortyzację umiejscowioną na całej jej długości, z kolei te przeznaczone do chodzenia mają cieńszą warstwę w okolicach pięty.
W kwestii komfortu i wsparcia stopy podeszwa w butach to podstawa - te do biegania mają grubszą podeszwę, zaś do chodzenia analogicznie cieńszą. Biegacze podczas treningu czy zawodów uderzają o podłoże ze znacznie większą siłą, dlatego ich but powinien dobrze absorbować te uderzenia – takie działanie znacznie zmniejsza ryzyko doznania kontuzji, która może być początkiem długiej przerwy. Przy codziennym chodzeniu nie ma już potrzeby używania grubej podeszwy, ponieważ siła działająca na podłoże jest mniejsza, przez co stopa jest słabiej obciążana.Buty do chodzenia vs. buty do biegania - elastyczność obuwia

Jeśli chodzi o ten aspekt, to buty do codziennego użytku są bardziej elastyczne modeli butów do treningu biegowego. Musimy pamiętać, że stopa piechura najpierw dotyka podłoża piętą, a dopiero później całą stopą, dlatego jego buty muszą być giętkie, aby wytrzymały taki tryb układania stopy - w przeciwnym wypadku zaczną one pękać i trzeba będzie je po prostu wyrzucić. „Runner” z kolei uderza o ziemię całą stopą, dlatego używane przez niego buty biegowe nie muszą być aż tak elastyczne.
Buty biegaczy mają specjalny aerodynamiczny kształt, który znacznie ułatwia bieganie i pozwala na o wiele szybsze poruszanie stopami, z kolei obuwie do chodzenia ma często swego rodzaju kanty, które ułatwiają chodzącemu codzienne użytkowanie i stawianie kolejnych kroków.Nowoczesne technologie

Buty do biegania zostały zaprojektowane stricte do uprawiania tej dyscypliny sportowej i mają wspomagać biegacza przy każdym wykonywanym kroku, dlatego wyposażono je w specjalne nowoczesne technologie. Jakie rozwiązania stosują obecnie najwięksi producenci obuwia biegowego, czyli Nike oraz adidas oraz jakie modele możemy uznać za godne polecenia? W przypadku butów do biegania firmy Nike warto wyróżnić technologię Flywire, czyli specjalną strukturę w postaci linek, które ściśle otaczają śródstopie oraz łuk stopy, co daje dodatkowe wsparcie podczas ruchu oraz optymalne dopasowanie. Kontynuując temat cholewki, należy również pamiętać o materiałach wykorzystywanych do jej wykonania – Nike często stosuje rewolucyjny materiał Flyknit lub ultracienką technologiczną siateczkę, które doskonale dopasowują się do stopy i zapewniają maksymalną wygodę i komfort podczas treningu. Do absolutnej czołówki modeli obuwia do biegania od firmy Nike możemy zaliczyć z pewnością dwa typy: Nike Zoom Pegasus 35 Turbo (dostępny zarówno w wersji dla biegających mężczyzn, jak i dla biegających kobiet) oraz Nike Epic React Flyknit – są to również buty do biegania dla mężczyzn, jak i dla aktywnych fizycznie kobiet.
Konkurencją dla obu modeli są buty biegowe adidas, które charakteryzuje niezwykle lekka i komfortowa cholewka Primeknit oraz podeszwa ze słynną już pianką Boost gwarantującą maksymalną amortyzację, sprężystość i wsparcie stopy. Te właśnie elementy sprawiają, że niezwykle interesującymi produktami z kategorii obuwia biegowego są adidas Pureboost RBL oraz dostępne w wersji męskiej lub wersji damskiej adidas Ultraboost, które cieszą się ogromnym powodzeniem.Wszystkich fanów sportu, którzy szukają profesjonalnych butów do biegania kierujemy do sklepu adrenaline.pl - tutaj każdy fan sportowego stylu życia znajdzie sprzęt niezbędny do ulubionego rodzaju aktywności.

pixel