• 30 dni na zwrot
  • Darmowa dostawa od 200 zł
  • Ekspresowa wysyłka
  • Wysyłamy do Paczkomatów
  • Operator 8 salonów Nike i Adidas
  • Oryginalne produkty
2021-10-21

Jakie buty wybrać do biegania w górach

Każdy z nas coraz większą uwagę przykłada do aktywności fizycznej. Siłownie przeżywają obecnie prawdziwe oblężenie. Oczywiście, nie każdemu odpowiadają takie zatłoczone miejsca, więc z zapałem poszukujemy innego typu aktywności, która nie tylko pomoże nam zadbać o naszą sylwetkę, ale również przyczyni się do poprawy kondycji i ogólnego samopoczucia. Ogromną popularność zyskało więc sobie bieganie, które jest jedną z najefektywniejszych form spalania zbędnych kalorii, a także kształtowania sylwetki. Warto zwrócić uwagę na bieganie po górach, które dodatkowo poprawi wydolność naszego organizmu. Niemniej jednak, by podjąć taka formę aktywności fizycznej niezbędne jest dobranie odpowiednich butów do biegania pod górach. Jak więc je wybrać?

Jakie buty do biegania po górach?

Buty do biegania po górach są jednym z podstawowych elementów wyposażenia każdego biegacza. Znacznie będą się one różnić od typowych modeli butów do biegania w terenie.  Dzięki nim możemy nie tylko zadbać o nasze bezpieczeństwo podczas uprawiania tego sportu. Nie da się ukryć, że podczas biegania w górach panują dość trudne warunki, a nasza stopa narażona będzie na wiele przeszkód i nierówności podłoża. Buty do biegania w górach powinny więc charakteryzować się odpowiednią podeszwą, która skutecznie zamortyzuje każdy kolejny krok, a dodatkowo sprawi, że odczuwane nierówności nie będą nam przeszkadzały podczas joggingu. Zgodnie z tym, co zostało powiedziane, nawierzchnia w górach jest niezwykle wymagająca, a tym samym powinny wzrosnąć nasze oczekiwania co do obuwia. Jakie buty do biegania po górach więc wybrać? Przede wszystkim ,warto zawęzić grono poszukiwań jedynie do tych modeli, które dedykowane są lasom, szczytom, przełęczom czy graniom. Będą one się cechowały o wiele bardziej rozbudowanym bieżnikiem i zapewnią świetną przyczepność do podłoża, a tym samym przyczynią się do zachowania naszego bezpieczeństwa. Warto także zwrócić uwagę na podeszwę butów biegowy górskich. Musi ona być skonstruowana z odpowiedniej mieszanki gum, która będzie się dosłownie kleiła do nawierzchni. Warto także wspomnieć, że buty do biegania górskiego powinny odznaczać się również podwyższoną wytrzymałością na wszelakie uszkodzenia mechaniczne. Nie da się ukryć, że bieganie w takich warunkach będzie ogromnym wyzwaniem, jednak odpowiednie buty powinny mu z łatwością sprostać. Udając się do sklepu z asortymentem dla biegaczy, koniecznie zwróćmy także uwagę na to, jak but układa się na stopie. Podczas przymierzania powinien on zapewniać naszej stopie komfort. Oznacza to, że buty do biegów górskich muszą pewnie i stabilnie trzymać się śródstopia, a także nie powinny się zsuwać czy nadmiernie luzować. Warto wykonać także krótką przebieżkę i sprawdzić, czy amortyzacja jest odpowiednia, a wiązania butów są wstanie zagwarantować pewne trzymanie stopy.

Buty do biegania po górach damskie

Buty do biegów górskich przeznaczone dla pań, powinny z powodzeniem spełniać wszystkie kryteria, które zostały już wspomniane. Warto szczególną uwagę zwrócić na odpowiednie dobranie rozmiaru butów do biegania. Panie zwykle mają szczuplejszą i smuklejszą stopę, więc jedynie odpowiednio dobrany rozmiar zapewni im komfort i bezpieczeństwo podczas joggingu po górach. Koniecznie, kobiety muszą także zwrócić uwagę na system wiązań. Powinien on umożliwić odpowiednie dopasowanie buta do stopy, a także zagwarantować jego stabilność podczas wykonywania kolejnych kroków. Buty do biegania górskiego z przeznaczeniem dla pań mogą mieć różnorodne kolory i zdobienia, co dodatkowo pozwoli im zadbać o walory estetyczne, nawet w trudnych, górskich warunkach. Nie sposób pominąć także odpowiedniej podeszwy, która spełnia niezwykle istotną rolę, chroniąc nasze stopy przed wystającymi skałami czy większymi głazami podczas biegów. Pamiętajmy, że musi ona posiadać odpowiednie wypustki, które zapewnia stabilny kontakt z podłożem. Panie powinny unikać butów z siatką, gdyż- mimo tego, że prezentują się one niezwykle efektownie - bardzo łatwo będzie można je uszkodzić. 

Buty do biegania po górach męskie

Mężczyźni charakteryzują się nie tylko większa stopą, ale także szerszą. Oznacza to, że podobnie jak panie- w przypadku wybierania odpowiednich butów do biegania, powinni szczególną uwagę zwrócić na ich rozmiar. Jest to niezwykle istotne, gdyż stopa w nieodpowiednio dopasowanym bucie do biegania po górach, będzie się przesuwać, a tym samym będzie narażona na kontuzję. Pamiętajmy więc, że buty do biegów górskich nie mogą być ani za duże, ani za małe. Nie mogą być też one zbyt luźne lub zbyt ciasne. System wiązań powinien umożliwiać panom swobodną regulację i odpowiednie dopasowanie ich do potrzeb. Warto zwrócić uwagę na to, że męskie buty do biegania często można spotkać w postaci modeli, które dodatkowo chronią kostkę. Jest to niezwykle przydatna funkcja, gdyż podczas biegania w trudnym terenie, nie trudno o kontuzję stawu skokowego. Podeszwa męskich butów do biegania również powinna być odpowiednio gruba i wyposażone w wypustki, tak by maksymalnie zwiększyć przyczepność do podłoża. Nie zapominajmy o tym, że panowie powinni stawiać na modele charakteryzujące się zwiększonymi możliwościami amortyzacji. Dzięki temu ciężar ciała, a także nierówności terenu zbytnio nie obciążą stawów kolanowych i pozwoli to uniknąć kontuzji, a samo bieganie pod górach stanie się jeszcze przyjemniejsze.

pixel