• 30 dni na zwrot
  • Darmowa dostawa od 200 zł
  • Ekspresowa wysyłka
  • Wysyłamy do Paczkomatów
  • Operator 5 salonów Nike i Adidas
  • Oryginalne produkty
2021-10-13

Skarpety kompresyjne - co dają, jakie wybrać, czy warto?

Bieganie staje się coraz popularniejszą formą aktywności fizycznej, a co za tym idzie – producenci sprzętu sportowego stale prześcigają się w dostarczaniu swoim klientom coraz to nowszych oraz bardziej zaawansowanych modeli butów, odzieży oraz akcesoriów. Jednym z produktów, który coraz częściej pojawia się w ekwipunku biegaczy są skarpety kompresyjne, jednak nie każdy sportowiec wie, czy chce się na nie decydować. Jak działają skarpetki kompresyjne? Jak dokonać odpowiedniego wyboru i czy skarpeta kompresyjna jest rzeczywiście czymś, co warto zakupić?

Co dają skarpety kompresyjne?

Na samym początku należy wyjaśnić, w jaki sposób działają skarpety kompresyjne do biegania i co w istocie dają sportowcom. Zgodnie z przeznaczeniem i ideą skarpety biegowe kompresyjne mają za zadanie wywoływać odpowiedni ucisk na łydkę, a co za tym idzie – poprawić krążenie krwi w żyłach oraz dostarczanie tlenu do mięśni. Takie działanie sprawia, że kompresyjne skarpety wpływają na zwiększenie wydolności mięśni w trakcie treningu (co wiąże się z możliwością szybszego oraz dłuższego biegania), a także na ich regenerację już po wysiłku. Nie ma się co oszukiwać i twierdzić, że zakładając skarpetki kompresyjne do biegania od razu zaczniemy bić swoje rekordy życiowe, unikniemy wszelkich kontuzji oraz będziemy regenerować się w błyskawicznym tempie. Tak to nie działa i gdyby rzeczywiście było to prawdą, to każdy sportowiec miałby przecież na sobie skarpety uciskowe do biegania na treningach oraz zawodach. Należy zdać sobie sprawę, że skarpeta kompresyjna ma na celu pomóc Ci lepiej biegać i czuć się po bieganiu, a nie zrobić wszystko za Ciebie – przy takim podejściu z pewnością zdołasz wydobyć z tego dodatku maksimum korzyści.

Skarpety kompresyjne różnią się od zwykłych biegówek nie tylko wykonaniem oraz przeznaczeniem, ale także pod kątem wyglądu – są one znacznie dłuższe i dochodzą aż pod okolice kolana, dlatego przypominają one getry i często są określane jako podkolanówki uciskowe do biegania. Dzięki takiej budowie producenci często mają większe pole do popisu pod kątem efektownego designu, dlatego skarpety biegowe kompresyjne są często elementem zwracającym uwagę innych biegaczy czy też zwykłych przechodniów.

Skarpety kompresyjne uciskają żyły oraz stabilizują mięśnie łydek, dzięki czemu świetnie sprawdzają się przy bieganiu na dłuższych dystansach, jednak nie jest powiedziane, że trzeba nosić je wyłącznie na trasie – świetnym wyborem będzie również zakładanie ich przed lub po wysiłku. Stosując skarpetki kompresyjne w ten właśnie sposób nadal poprawiasz kondycję układu krążenia, a największą uwagę skupiasz na regeneracji i doprowadzeniu mięśni do jak najlepszego stanu przed kolejnym startem. Kupując skarpety kompresyjne opinie bardziej doświadczonych sportowców będą dla Ciebie bardzo pomocne, jednak tutaj wszyscy są zgodni – odpowiednio dobrane i wykonane z pewnością przyniosą Ci wiele korzyści i poprawią Twoją kondycję.

Jeśli chcesz poprawić swoje biegowe rezultaty, to zadbaj też o odpowiedni trening. Sprawdź, jak powinien wyglądać trening siłowy dla biegacza. [linkowanie wewnętrzne]

Jakie skarpety kompresyjne?

 

Jeżeli decydujesz się na to, aby zakupić skarpety kompresyjne do biegania i włączyć je do swojego wyposażenia musisz wiedzieć, jak dokonać odpowiedniego wyboru. Kluczem będą tu dwie kwestie – rozmiar stopy oraz stopień kompresji. Przy pierwszym kryterium wątpliwości nie ma, bo należy traktować to jak dobór codziennych skarpetek, które nie będą się przesuwać w trakcie ruchu ani nie będą powodować nieprzyjemnych otarć, gdy będą za małe. Biorąc pod uwagę stopień ucisku łydki, to skarpeta kompresyjna musi być odpowiednio ciasna – są to w końcu skarpety uciskowe do biegania, a nie bandaż czy szmatka, która ma delikatnie otulać nogę i powodować zaledwie delikatny nacisk. Nie można tu oczywiście przesadzić i zakupić zbyt ciasnego modelu, który będzie powodował ból i dyskomfort, co z pewnością nie pomoże ani podczas biegu, ani w regeneracji. Najlepiej będzie, jeżeli osobiście przetestujesz swoje skarpety kompresyjne w warunkach treningowych na krótszym dystansie i dowiesz się, czy jest ci wygodnie – jeżeli czujesz, że wybór nie był odpowiedni, to będzie to właściwy moment, aby dokonać jeszcze zmiany.

Oprócz skarpet uciskowych warto zaopatrzyć się też w odpowiednie obuwie biegowe. Sprawdź, jakie buty do biegania na początek będą dla Ciebie najlepszym wyborem. [linkowanie wewnętrzne]

Skarpety kompresyjne czy warto?

Bez dwóch zdań – na pierwszy rzut oka widząc ten produkt możesz pomyśleć sobie „matko, skarpety kompresyjne co to jest za kolejny wymysł…”. Opinie biegaczy na każdym poziomie zaawansowania są jednak zgodne i dowodzą, że stosując je w odpowiedni sposób możemy skutecznie poprawić swoje wyniki, a do tego jednocześnie poprawić regenerację po wykonanej pracy. Trzeba jednak mieć na uwadze, aby nie nosić ich za często, ponieważ skarpetki kompresyjne używane zbyt często nie będą już tak skuteczne, ponieważ łydka i układ krążenia przyzwyczają się do ich obecności i nie będą oddziaływać w ten sam sposób, co na początku. Jak zatem „dawkować” ich zakładanie? Przede wszystkim najlepiej nie wyjmować ich z szuflady na krótkie treningi - skarpety kompresyjne po co najmniej 10 czy 15 kilometrach będą potrafiły dać Ci to, co najlepsze, dlatego przy mniejszych dystansach lepiej zostaw je w domu i daj im „odpocząć” (chyba, że walczysz o każdą sekundę i w drodze do celu mają pomóc Ci nawet najdrobniejsze detale).

Nie oczekujmy, że pobijemy w nich rekord świata, ale miejmy świadomość, że mając je na nodze mamy szansę wejść na kolejny poziom biegowego wtajemniczenia - skarpeta kompresyjna to produkt, który zdecydowanie warto mieć w swojej biegowej wyprawce. Noś je przy dłuższych biegach, stosuj je po ciężkich treningach lub zawodach oraz zadbaj, aby był to produkt od uznanego i sprawdzonego producenta, a z pewnością dostrzeżesz, że skarpety kompresyjne wcale nie zostały wynalezione jako mało przydatny gadżet dla sportowców.

 

pixel