• 30 dni na zwrot
 • Darmowa dostawa od 200 zł
 • Ekspresowa wysyłka
 • Wysyłamy do Paczkomatów
 • Operator 8 salonów Nike i Adidas
 • Oryginalne produkty
2021-08-02

Stanik sportowy - jak dobrać, jaki wybrać, gdzie kupić?

 

Stanik sportowy - jak dobrać, jaki wybrać, gdzie kupić?

Ze względu na swoją budowę ciała ćwiczące kobiety muszą nieco więcej uwagi poświęcić odpowiedniemu strojowi na siłownię lub bieganie, ponieważ ważnym elementem garderoby aktywnych Pań jest niewątpliwie stanik sportowy. Często kobiety nie wiedzą, jak wybrać biustonosz sportowy lub po prostu celowo go nie używają, co jest ogromnym błędem i podejmowaniem niepotrzebnego ryzyka pod kątem zdrowia i bezpieczeństwa w trakcie treningu. Jak dobrać stanik sportowy? Jaki wybrać biustonosz sportowy dla aktywnych kobiet? Gdzie kupić biustonosz sportowy, który zapewni Ci komfort i bezpieczeństwo? Pytań możesz mieć sporo, ale bez obaw – za chwilę wszystko wyjaśnimy!

Jak dobrać stanik sportowy?

Zanim przejdziemy do tego, jak dobrać rozmiar stanika sportowego musimy w kilku słowach wyjaśnić, dlaczego w ogóle kobiety potrzebują tego rodzaju odzieży do ćwiczeń. Po pierwsze – dla wygody, to chyba jasne i oczywiste. Należy pamiętać też przy tym, że komfort to nie wszystko, a równie istotnym celem jest zadbanie o zdrowie oraz kondycję kobiecego biustu, który podczas uprawiania sportu jest narażony na wstrząsy oraz przemieszczanie o wiele bardziej, niż podczas typowych codziennych czynności. Brak odpowiedniej stabilizacji oraz wsparcia sprawia, że piersi coraz bardziej tracą swoją jędrność oraz atrakcyjny kształt, a tego chyba każda kobieta chciałaby uniknąć, prawda?

Skoro wiemy już, dlaczego warto dokonać takiej właśnie inwestycji przejdźmy do tego, jak dopasować stanik sportowy. Dopasowanie biustonosza do sylwetki to sprawa niezwykle ważna, bo używanie źle dobranego modelu nie tylko spowoduje dyskomfort podczas ćwiczeń, ale może być również szkodliwe dla Twojego organizmu. Dobrze, mając już upatrzony stanik sportowy jak dobrać jego rozmiar, aby spełnił on swoją rolę w 100%? Z pozoru może wydawać się to łatwe, jednak odpowiednie dopasowanie nie jest wcale takie oczywiste, gdyż trzeba wcześniej wykonać dwa niezbędne pomiary w strategicznych miejscach damskiej klatki piersiowej:

 • Obwód wokół ciała tuż pod biustem – należy pamiętać, że sportowy stanik powinien być trochę ciaśniejszy od tego, który nosisz na co dzień, dlatego otrzymany wynik powinnaś nieco zaokrąglić w dół. Dla przykładu: centymetr krawiecki pokazuje Ci obwód 72cm, dlatego Twój biustonosz sportowy powinien mieć 70cm. Pamiętaj, że wynik będzie najbardziej miarodajny i wiarygodny, jeżeli pomiaru dokonasz na wydechu.

 • Obwód w biuście, czyli dobór miseczki – w tym przypadku pomiaru dokonujemy na wysokości brodawek, jednak tutaj centymetr nie może zbyt blisko przylegać do ciała. Miseczka sportowego stanika powinna obejmować całą pierś i przylegać dobrze do ciała, jednak nie może przy tym wywoływać nadmiernego ucisku zmniejszającego swobodę ruchów.

Zastanawiając się, jak wybrać stanik sportowy odpowiedni dla Twojej sylwetki należy mieć na uwadze, że rozmiar to nie wszystko, dlatego poza wymiarami swoją uwagę należy zwrócić także na materiał,
z jakiego wykonany będzie Twój sportowy biustonosz oraz sposób jego wykonania. Płaskie szwy zapobiegną niepotrzebnym otarciom podczas ruchu i pozwolą Ci skupić się wyłącznie na treningu, przewiewny i elastyczny materiał zapewni odpowiednią oddychalność i ochronę przed nadmiernym poceniem się, z kolei regulowane ramiączka pozwolą jeszcze lepiej dopasować stanik do całości sylwetki. Dodaj wszystkie te czynniki, a gwarantujemy, że dokonasz odpowiedniego wyboru i nie będziesz już zastanawiać się, jak wybrać biustonosz sportowy.

Biustonosz sportowy - jaki wybrać?

Na początek musimy rozwiać wszelkie wątpliwości i wybić Ci z głowy ewentualny zły pomysł – podczas aktywności fizycznej nie używaj codziennego biustonosza! Modele przygotowane do noszenia podczas zwykłych czynności nie spełniają jednej bardzo ważnej funkcji, a konkretnie nie gwarantują niezbędnej stabilizacji i usztywnienia. Sportowy stanik trzyma piersi blisko klatki piersiowej, przez co amortyzuje on wstrząsy i zapobiega ich przemieszczaniu się podczas ruchu. Z tego samego powodu kiepskim rozwiązaniem będzie też korzystanie z popularnego „zamiennika”, czyli bliźniaczo podobnego sportowego topu – ten rodzaj odzieży również nie gwarantuje odpowiedniego usztywnienia, jaki biustonosz sportowy z pewnością posiada i choć często wygląda prawie tak samo, to musi być on traktowany jako coś, co założymy na wierz mając pod spodem odpowiednio dobrany stanik.

Dobór odpowiedniego modelu i rozmiaru jest kluczowy zwłaszcza dla Pań z bardziej obfitymi piersiami, dlatego warto wiedzieć, jaki stanik sportowy dla dużego biustu będzie najlepszym rozwiązaniem.
W tym przypadku należy zadbać o to, aby wybrany stanik wyposażony był w pełne miseczki oddzielnie obejmujące każdą z piersi, co zwiększy stabilizację i trzymanie ich we właściwym miejscu podczas biegu, skoków czy schylania się. Oprócz tego warto sprawdzić, czy wybrany model posiada odpowiednio szerokie ramiączka, gdyż ten element również bardzo mocno wpływa na jakość usztywnienia – jeżeli Twój stanik posiada ramiączka zbyt wąskie, to lepiej poszukać czegoś nieco bardziej stabilnego, bo wybieranie czegoś na szybko może finalnie nie skończyć się najlepiej.

Okej, skoro wiemy już jaki stanik sportowy dla dużego biustu będzie odpowiedni, to przejdźmy do krótkiego omówienia rodzajów, jakie masz do dyspozycji podczas doboru. Istnieje kilka różnych podziałów, jednak w branży odzieży sportowej przyjmuje się trzy zasadnicze typy biustonoszy sportowych:

 • compression bra – ten rodzaj dedykowany jest Paniom z mniejszym biustem. Stanik tego typu wygląda bardziej jak zwykły top i przyciska do klatki piersiowej obie piersi razem.

 • encapsulated compression bra – ten rodzaj dedykowany jest kobietom, które mają większe piersi lub trenują bardziej intensywnie – wyróżnia się on tym, że obejmuje każdą pierś osobno, co zapewnia lepsze usztywnienie i stabilizację.

 • adjustable encapsulated compression bra – rodzaj ten również posiada osobne usztywnienie dla każdej z piersi, jednak oprócz tego posiada on dodatkowe wzmocnienie w postaci regulowanej szerokiej taśmy dającej jeszcze większe wsparcie. Typ ten stworzono z myślą
  o kobietach, które mają naprawdę duży biust, są w trakcie karmienia lub uprawiają sport wybitnie narażony na wstrząsy.

Gdzie kupić biustonosz sportowy?

Skoro wiesz już, jak dobrać rozmiar stanika sportowego, a do tego orientujesz się jak dobrać stanik sportowy do dużego biustu, to spokojnie możesz wykorzystać te informacje i kupić odpowiedni dla Ciebie biustonosz. Świetnym wyborem będą modele wyprodukowane przez marki będące liderami rynku – asortyment takich firm, jak adidas czy Nike gwarantuje najwyższą jakość wykonania,
a współpraca z najlepszymi na świecie inżynierami i sportowcami gwarantuje wykorzystanie najnowocześniejszych innowacyjnych technologii. W ofercie jejsklep.pl znajdziesz wiele opcji zarówno pod kątem rozmiaru, materiału czy typu usztywnienia, jak i koloru oraz designu – odwiedzając sklep możesz mieć pewność, że nie zamkniesz strony bez zakupu idealnego stanika sportowego.

 

pixel