• 30 dni na zwrot
  • Darmowa dostawa od 200 zł
  • Ekspresowa wysyłka
  • Wysyłamy do Paczkomatów
  • Operator 8 salonów Nike i Adidas
  • Oryginalne produkty

10 ciekawostek o Nike

2020-04-29
10 ciekawostek o Nike

Każdy z nas doskonale wie, czym jest firma Nike, a słynny znak w postaci "łyżwy" rozpoznamy o każdej porze dnia i nocy. Warto poświęcić jednak chwilę i zgłębić parę ciekawych faktów, które przez lata mogły nam umknąć. Sprawdź, jakie ciekawostki o amerykańskim gigancie przygotowaliśmy - z pewnością przy niektórych punktach mocno się zdziwisz!

 

1. NIKE, CZYLI BLUE RIBBON SPORTS

Oficjalnie firma Nike została założona przez Billa Bowermana i Phila Knighta w 1964 roku jako Blue Ribbon Sports i zajmowała się sprzedażą butów Onitsuka Tiger, czyli marki znanej dziś jako Asics. Sklep zmienił swoją nazwę na Nike kilka lat później, a konkretnie w roku 1972.

 

2. SZÓSTY WYMIAR

Phil Knight, czyli jeden ze współzałożycieli marki chciał początkowo nazwać firmę „Dimension 6” [ang. szósty wymiar], jednak ostatecznie zdecydowano się nawiązać do greckiej bogini zwycięstwa Nike. Co ciekawe, niedawno firma wypuściła na rynek specjalną kolekcję D/MS/X nawiązującą do tego pomysłu.

3. BUTY PROSTO Z GOFROWNICY

W 1971 roku Bowerman podczas śniadania z żoną wymyślił innowacyjny patent na podeszwę. Wzór ten miał mocno zwiększyć przyczepność i pomóc sportowcom, a jego nazwa to „Nike Waffle Trainer”.

4. UŚCISK DŁONI WART 500 DOLARÓW

Firma Nike powstała dość nietypowo – Bill Bowerman i Phil Knight na znak zawarcia spółki uścisnęli sobie dłonie, a następnie zainwestowali w stworzenie firmy po 500 dolarów. 500 dolarów w inwestycję w giganta na rynku obuwia i odzieży sportowej?! Mega okazja!

5. "JUST DO IT" vs. "LET'S DO IT"

Słynna kampania reklamowa Nike „Just Do It” wystartowała w 1988 roku. Slogan miał być prosty i od razu kojarzyć się z firmą. Inspiracją do stworzenia kultowego hasła „Just Do It” był skazany na karę śmierci seryjny morderca Gary Gilmore, który chwilę przed egzekucją wypowiedział słowa „Let’s do it”.

6. AIR MAX INSPIROWANY... MUZEUM

Inspiracją do stworzenia odsłoniętej poduszki gazowej, jaką posiadają buty Nike Air Max było muzeum sztuki współczesnej Centre Georges Pompidou w Paryżu, którego konstrukcja jest prawie całkowicie przeszklona, przez co środek muzeum jest widoczny od zewnątrz.

7. NIE CORTEZ, LECZ AZTEC

Początkowo model Nike Cortez nazywał się Aztec. Okazało się jednak, że jeden z modeli marki adidas nosił tą samą nazwę, dlatego firma Nike została zmuszona do zmiany. Zdecydowano się na nazwę Cortez pochodzącą od hiszpańskiego konkwistadora Hernana Cortesa, który zasłynął między innymi z podboju Azteków.

8. STEVE PREFONTAINE - AMERYKAŃSKA LEGENDA I DUSZA NIKE.

Jego charyzma, styl i talent zmieniły bieganie jako dyscyplinę sportu. „Pre” w 1970 roku jako pierwszy przebiegł jedną milę w udokumentowanym czasie poniżej 4 minut. Jego duch rywalizacji sprawił, że firma Nike jest liderem w dziedzinie butów sportowych.

9. STUDENCKA ROBOTA

Logo Nike, czyli popularny „swoosh” (w Polsce często nazywany „łyżwą”) został zaprojektowany przez studentkę, której za pracę zapłacono wówczas 35 dolarów. Nie była ona jednak stratna, bo w późniejszych latach jej konto zostało zasilone kwotą ponad 600 tysięcy dolarów!

10. NADCHODZI REWOLUCJA!

Do pierwszej kampanii reklamowej rewolucyjnego modelu Air Max 1 z 1987 roku nieprzypadkowo wykorzystano utwór „Revolution” zespołu The Beatles. Był to debiut zarówno dla butów, jak i dla utworu, który po raz pierwszy został użyty w celach komercyjnych.

 

Buty sportowe Nike oraz odzież firmy Nike znajdziesz w sklepie adrenaline.pl.

pixel