• 30 dni na zwrot
  • Darmowa dostawa od 200 zł
  • Ekspresowa wysyłka
  • Wysyłamy do Paczkomatów
  • Operator 8 salonów Nike i Adidas
  • Oryginalne produkty

Beta-alanina - czym jest ten popularny suplement diety?

2018-07-02
Beta-alanina - czym jest ten popularny suplement diety?

W świecie sportów siłowych i fitness nastała moda na stosowanie suplementu diety znanego pod nazwą beta-alanina. Zwykle przyjmuje się ją w cyklach z użyciem kreatyny. Jakie zadanie w organizmie osoby aktywnej ma spełnić beta-alanina?


Sprawdź naszą ofertę: legginsy sportowe

Czym jest beta-alanina?

Beta-alanina to jeden z aminokwasów, które pełnią ważną funkcję w naszym organizmie. Suplementy z beta-alaniną są stosowane przez sportowców, głównie biegaczy, triathlonistów i kulturystów. Mają one działanie polegające na zmniejszeniu odczuwalnego zmęczenia fizycznego. Skuteczność stosowania beta-alaniny została potwierdzona na drodze badań naukowych.

Jak działa beta-alanina?

Chcąc zażywać odżywki białkowe z beta-alaniną należy wiedzieć, jakich efektów można przy nich oczekiwać. Po pierwsze, beta-alanina wpływa na wzrost wydolności mięśniowej, a dla sportowców oznacza to możliwość zwiększenia długości i intensywności codziennych treningów. Jeśli w organizmie występuje wysokie stężenie beta-alaniny, stan ten będzie przekładał się na możliwość długotrwałej pracy mięśni.

Szacuje się, że już po około 2 tygodniach regularnego stosowania beta-alaniny, w dawkach 4-6 g dziennie, można opóźnić moment wystąpienia zmęczenia treningowego. Po 4 tygodniach suplementacji podnosi się w organizmie poziom karnozyny w masie mięśniowej, przez co możemy ćwiczyć więcej. Potrzeba około 6-8 tygodni suplementacji, w zależności od organizmu, aby móc poczuć różnicę. Wyśrubowany poziom karnozyny przyczyni się do wydłużenia pracy mięśnia, zwiększy sprawność tlenową oraz tempo regeneracji pomiędzy seriami.

Dlaczego warto łączyć kreatynę i beta-alaninę?

Kreatyna ma silne działanie anaboliczne, czyli bezpośrednio jej zażywanie przekłada się na szybszy i większy rozrost masy mięśniowej oraz siły mięśni. Z kolei beta-alanina przyjmowana łącznie z odżywkami kreatynowymi pozwala na ukierunkowanie masy mięśniowej na wspieranie wytrzymałościowe i funkcjonalne. Wpływa ona na zwiększenie szybkości transportu jonów wodorowych. Dzięki niej mięśnie szybciej regenerują się po wysiłku fizycznym.

Stosowanie kreatyny i beta-alaniny łącznie pozwala na uzyskanie synergicznego działania suplementów. Znacznie poprawi to parametry treningowe i osiągi w budowaniu masy mięśniowej.

pixel