• 30 dni na zwrot
  • Darmowa dostawa od 200 zł
  • Ekspresowa wysyłka
  • Wysyłamy do Paczkomatów
  • Operator 5 salonów Nike i Adidas
  • Oryginalne produkty

Bieganie w terenie - popularna forma treningu w zgodzie z naturą. Bądź dobrze przygotowany

2018-03-26
Bieganie w terenie - popularna forma treningu w zgodzie z naturą. Bądź dobrze przygotowany

Bieganie na bieżni w siłowni, na stadionie, czy po asfalcie pozwala na stabilny trening i poprawę swoich czasów życiowych na różnych dystansach. Jednak prawdziwą przyjemność można osiągnąć biegając w terenie, kiedy co chwilę trzeba mierzyć się z innymi warunkami podłoża, co daje biegaczom frajdę. Jak przygotować się do biegania w terenie?

Dlaczego warto biegać poza miastem?

Biegi w terenie są ciekawsze i bardziej urozmaicone niż bieganie po wyznaczonych ścieżkach w miastach. Przedstawiamy 5 powodów, dla których rzeczywiście warto biegać poza miastem:

1. Ucieczka na łono natury

Poza miastem otwiera się przed biegaczem zupełnie nowy, inny, bardziej atrakcyjny świat i cała paleta wrażeń, jakich możemy dzięki temu doświadczyć. Biegać można w podmiejskich lasach, parkach, na polach i łąkach czy nawet w górach (tzw. trail runing).

2. Wydajniejszy trening

Po leśnych i polnych traktach biega się wolniej, ale za to trening jest intensywniejszy i lepiej wpływa na rozwój naszej muskulatury.

3. Nieprzewidywalność

Bieganie poza miastem to pasmo ciągłych niespodzianek - jeśli chodzi o trasę, pogodę czy nawet o to, kogo lub co uda nam się spotkać.

4. Odpoczynek dla psychiki

W terenie biegacz skupia się tylko na trasie, którą pokonuje. Zapomina choć na trochę o bieżących problemach, frustracjach, dzięki czemu zapewnia sobie psychiczne wyciszenie.

5. Integracja z przyrodą

Często zapominamy, że człowiek jest integralną częścią Ziemi. Przy bieganiu terenowym można to wyraźnie odczuć i zintegrować się z otaczającym nas środowiskiem.

Jak przygotować się do biegania terenowego?

Wychodząc poza swoją dotychczasową przestrzeń komfortu, czyli zamieniając bieżnię lub asfalt na nieznane ścieżki leśne i polne, musimy dobrze przygotować się do takiego biegania. Obejmuje to nabycie odpowiednich butów, które będą zapewniały stabilność dla stóp, ochronę przed wystającymi korzeniami oraz komfort biegu. Buty powinny mieć grubszą powierzchnię i zapewniać lepszą przyczepność na szutrowej nawierzchni. Dobrze by było zdecydować się na obuwie z usztywnianym noskiem, który zabezpieczy palce przed urazami, o jakie łatwo w terenie.

Poza tym odzież biegacza musi zapewniać wygodę - ciało pracuje bardziej intensywnie, szybciej się poci i wychładza - w zależności od panującej aury. Strój powinien być dopasowany, co zapewni lepsze trzymanie mięśni, da poczucie komfortu oraz unikniemy dzięki temu zahaczania elementów ubrania o gałęzie drzew i krzewów.

Przy biegach w lesie czy w górach, przyda się czapka lub daszek chroniący przed słońcem, ale nieograniczający widoczności. Do tego biegacz powinien założyć plecak albo pas z bidonem - bez wody w ogóle nie powinniśmy wybierać się na treningi poza miastem, byłoby to nierozważne, a czasem nawet niebezpieczne.

pixel