• 30 dni na zwrot
  • Darmowa dostawa od 200 zł
  • Ekspresowa wysyłka
  • Wysyłamy do Paczkomatów
  • Operator 8 salonów Nike i Adidas
  • Oryginalne produkty

Bieganie w upale - jak się przygotować?

2022-05-20
Bieganie w upale - jak się przygotować?

Za oknem z pewnością możemy zauważyć stale rosnące temperatury. Wielkimi krokami zbliża się wiec do nas lato, a wraz z nim 30 stopniowe upały. Nie da się ukryć, że dla wielu miłośników biegania jest to dość ciężki okres. Nie chcą oni bowiem rezygnować z ulubionej aktywności fizycznej, a jednocześnie nie chcą narażać się na przykre konsekwencje zdrowotne. Z pewnością w okresie letnim siłownie również nie zachęcają unoszącym się zapachem, a także zatłoczonymi salami. Co więcej, bieganie po bieżni w zamkniętym pomieszczeniu nie daje już takiej radości i satysfakcji jak bieganie w terenie. Jogging latem może być dość ryzykowny, jednak z całą pewnością nie jest on niemożliwy. Okazuje się, że kluczowe jest odpowiednie przygotowanie, a także rozplanowanie treningu. Wobec tego jak biegać w upale i jak się do tego przygotować?

Czy można biegać w upale?

Bieganie w upale dla większości z nas jest prawdziwie karkołomnym zadaniem. Jednak miłośnicy tego sportu z całą pewnością nie będą mogli odmówić sobie kolejnego dnia treningowego. Bieganie w 30 stopniach jest ciężkie, ale może być również całkowicie bezpieczne. Chyba wielu amatorów biegania zauważyło, że większość maratonów i półmaratonów odbywa się właśnie w sezonie letnim. Maratończycy biegają 42 kilometry w upale, więc przebiegnięcie jedynie kilku kilometrów jest jak najbardziej wykonalne. Wobec tego trzeba sobie jasno powiedzieć, że bieganie w upale jest możliwe. Trzeba się tylko do niego odpowiednio przygotować. Zacznijmy więc od dobrania odpowiedniego stroju. Konieczne będą:

  • krótkie spodenki - zarówno odzież do biegania męska jak i damska musi być krótka i przewiewna. Spodenki do biegania w upale powinny być wykonane z maksymalnie przewiewnych materiałów, a także powinny skutecznie odprowadzać pot i wilgoć na zewnątrz. W przeciwnym wypadku narażamy naszą skórę na wysypki i odparzenia, które w letnim sezonie mogą być niezwykle bolesne
  • koszulka - panie i panowie mogą zdecydować się na tank-topy wykonane z siateczkowatego materiału. Dzięki temu zapewnią sobie przewiewność, a jednocześnie nie brak zbędnych rękawów nie będzie ograniczał swobody ruchu
  • opaska na głowę - to z pewnością niezbędny gadżet do biegania w upale. Dzięki niej pot kapiący z czoła nie będzie ściekał nam na twarz, a także nie będzie nam przeszkadzał. Opaska skutecznie pochłonie całą wilgoć.

Skoro już wiemy, jak skompletować odzież na bieganie w upale, warto jeszcze przyjrzeć się kwestii wyboru odpowiedniego obuwia. Jest to niezwykle ważne, gdy bieganie w upale doprowadza nasze stopy do przysłowiowego zagotowania się. W praktyce oznacza to, że buty do biegania męskie oraz buty do biegania damskie powinny zapewnić naszym stopom odpowiednią wentylacje. Wybierając zabudowane buty do biegania, ze sztucznych materiałów, bardzo szybko wyrzucimy je do kosza. Nie chodzi tu o to, że ulegną one zniszczeniu. Latem nasze stopy podczas biegania będą pociły się ze zdwojoną siłą, a co za tym idzie buty szybko przesiąkną przykrym zapachem. W takiej kondycji nie będą się one nadawać do dalszego użytku. Wobec tego jakie powinny być buty do biegania w upale? Otóż:

  • buty do biegania w upale muszą mieć wstawki z siateczkowego materiału- dzięki temu do wnętrza butów cały czas będzie docierało powietrze, a to sprawi, że stopy będą odpowiednio "wentylowane" przez cały czas biegu
  • buty do biegania w upale powinny mieć wkładkę przeciwpotliwą - w praktyce takie wkładki można kupić osobno, jednak najlepsze modele butów do biegania w upale, są w nie automatycznie wyposażane. Taka wkładka skutecznie pochłania wilgoć oraz redukuje ewentualny przykry zapach. Dzięki temu stopy na długo zachowają świeżość, a całe bieganie w upale będzie o wiele bardziej komfortowe.

Podsumowując więc: czy można biegać w upale? Oczywiście! Latem nie trzeba rezygnować z ulubionej aktywności fizycznej. Niemniej jednak istotne staje się odpowiednie przygotowanie i przystosowanie odzieży i obuwia do warunków panujących na zewnątrz.

Jak biegać w upale?

Skoro wiemy już, że w upale można biegać, to warto również dowiedzieć się, jak biegać w upalne dni? Otóż na samym wstępie warto zaznaczyć, że bieganie w 30 stopniach będzie się diametralnie różnić od biegania w momencie, kiedy temperatury nie przekraczają 20 stopni. Często wielu maratończykom zadaje się pytanie: jak biec maraton w upale? Zwykle kwitują oni to jednym z daniem - nastawienie psychiczne. Zanim więc zaczniemy biegać w upale przygotujmy się na to, że nasz organizm będzie wydzielał z siebie niezliczone ilości potu, a także będzie się męczył o wiele szybciej niż w innych warunkach. Wobec tego jak biegać w upale? Konieczne będzie przygotowanie realnego planu treningowego. Pamiętajmy przede wszystkim o:

  • nie wyznaczaniu sobie najdłuższych dystansów w historii - lato i 30 stopniowy upał nie jest najlepszym okresem na bicie personalnych rekordów
  • nie narzucajmy sobie morderczego tempa - nawet jeśli w innym okresie byliśmy wstanie pokonać 2 kilometry w kilkanaście minut, warto wiedzieć, że latem może nam to zająć znacznie dłużej

Nie stawiajmy przed sobą ogromnych wymagań w sezonie letnim, a raczej dopasujmy styl biegania do warunków na zewnątrz. Przede wszystkim, jeśli do tej pory trenowaliśmy sprinty, to nie oczekujmy latem pobicia rekordu. Jeśli pracowaliśmy nad wytrzymałością podczas biegów długodystansowych, przygotujmy się na to, że latem możemy mieć nieco gorszy czas. Skupmy się teraz na tym jak dobrze biegać w upale. W tym momencie warto podkreślić, że bieganie w upale - spalanie kalorii jest znacznie większe, a co więcej, uciekają podczas niego duże ilości wody. Wobec tego biegając w upale miejmy przy sobie zawsze odpowiednią ilość płynów i zatrzymujmy się każdorazowo w momencie, kiedy poczujemy, że doskwiera nam pragnienie. Warto wyposażyć się w pas dla biegaczy, który pomieści trzy lub cztery niewielkie bidony z wodą. Dzięki temu będziemy mieć pod ręką zawsze odpowiednią ilość płynów.

Warto również zabrać ze sobą batonika, czy słodką przekąskę, by szybko uzupełnić spalone podczas biegania w upale węglowodany. Kolejną istotną kwestią jest wybieranie uliczek i alejek do biegania, które są mocno zacienione. Dzięki temu nie narazimy się na bieganie w palących promieniach słońca, co może skończyć się nawet udarem. Następnie pamiętajmy o wyborze odpowiedniej pory na bieganie. Choć latem jest upalnie przez cały czas, to jednak bieganie w samo południe, kiedy słońce znajduje się w najwyższym punkcie nie jest odpowiednim rozwiązaniem. W lecie zaleca się bieganie o poranku lub pod wieczór, kiedy to promienie słoneczne stają się nieco mniej palące. Zawsze miejmy pod ręką również niewielki ręcznik, by otrzeć się z potu. Co jest jednak najważniejsze to fakt, by nie rezygnować z przerw. Jeśli podczas biegania w upale poczujemy się nieco gorzej lub słabiej, natychmiast powinniśmy przerwać trening i usiąść na chwilę w zacienionym miejscu. W momencie kiedy nasze tętno osłabnie, a bicie serca zwolni powinniśmy poczuć się o wiele lepiej. Jeśli jednak tak się nie stanie, powinniśmy zrezygnować z kontynuacji treningu.

pixel