• 30 dni na zwrot
 • Darmowa dostawa od 200 zł
 • Ekspresowa wysyłka
 • Wysyłamy do Paczkomatów
 • Operator 8 salonów Nike i Adidas
 • Oryginalne produkty

Buty Nike Air Max - popularny model, o którym na pewno nie wiesz jeszcze wszystkiego

2018-06-02
Buty Nike Air Max - popularny model, o którym na pewno nie wiesz jeszcze wszystkiego

Przełomowym, kultowym modelem obuwia w wieloletniej historii działania firmy Nike, są buty Air Max. Po raz pierwszy pojawiły się one na rynku w 1987 roku i odmieniły postrzeganie amortyzacji stopy, podczas uprawiania sportów. Czym się charakteryzują?

Sprawdź naszą ofertę: Buty NIKE Sportswear

Poduszki powietrzne - Air Max

Dokładnie 26 marca 1987 roku firma Nike zaprezentowała swój nowy, innowacyjny model obuwia sportowego pod nazwą Air Max 1. Jednak nie po raz pierwszy w konstrukcji obuwia wykorzystano legendarną już „powietrzną” technologię. Poduszka Air stworzona została w celu zapewnienia maksymalnej amortyzacji na długi czas. Już w 1978 roku w modelu Air Tailwind, głęboko w podeszwie buta umieszczono poduszkę powietrzną.

Cieszący się uznaniem, przełomowy model Air Max 1 od firmy Nike, został zaprojektowany przez Tinkera Hatfielda, z wykształcenia architekta, który usunął piankę otaczającą podeszwę środkową i tym samym ukazał poduszkę gazową. Inspiracją do tego „coming out`u” poduszki powietrznej Air, było dla Hatfielda Centrum Pompidou w Paryżu, gdzie wszystkie instalacje przeniesiono na elewację.

Kolejne wcielenia Air Maxów

Nike nie poprzestało na stworzeniu modelu Air Max 1, który był pierwszym obuwiem biegowym, w jakim można było zobaczyć poduszkę powietrzną, umieszczoną we wnętrzu. Kolejne modele Air Max-ów cieszyły się niemałym uznaniem. Wśród nich na szczególną uwagę zasługują:

 • Buty Air Max 90 - to trzecie z kolei buty Air Max, które swoją premierę miały w 1990 roku. Ich kluczową cechą była estetyka i funkcjonalność. Panele i bloki kolorystyczne buta wręcz motywowały biegaczy do uzyskiwania coraz lepszych rezultatów. Prócz tego, model Nike Air Max 90 miał plastikowe, żebrowe panele oraz różne sposoby sznurowania. Znakiem rozpoznawczym modelu była kolorystyka Infrared, podkreślająca widoczną poduszkę.
 • Buty Air Max 180 - zaprojektowane przez Tinkera Hatfielda i twórcę Air Force 1: Bruce`a Kilgore`a. Poduszka powietrzna była w nich widoczna na podeszwie środkowej i zewnętrznej. Sama poduszka była o połowę większa niż w poprzednich modelach. Cholewka Air Max 180 została wyposażona w elastyczną wkładkę wewnętrzną, która dopasowywała się do kształtu stopy, zaś formowany zapiętek gwarantował najwyższy poziom wsparcia dla stopy. Naturalnym ruchom sprzyjało specjalne rowkowanie typu V na poziomie śródstopia.
 • Buty Air Max 93 - w 1993 roku pojawiły się w ofercie firmy Nike buty Air Max 93, których najważniejszym elementem był system nacięć i neoprenowa wkładka, co zapewniało dynamiczne dopasowanie do stopy i idealne wsparcie na poziomie kostki. Precyzyjnie dopracowane buty Air Max 93 miały widoczność poduszki w zakresie 270 stopni.
 • Buty Air Max 95 - w połowie lat 90. XX wieku miała miejsce premiera butów Air Max 95, które posiadały czarną podeszwę i zredukowane do minimum logo Nike. Nowa sylwetka buta miała nawiązywać do anatomii ciała człowieka, a kręgosłupem konstrukcji była podeszwa środkowa.
 • Buty Air Max 97 - model z widoczną poduszką gazową na całej długości podeszwy, z odblaskowymi panelami.
 • Buty Air Max 2003 - minimalistyczna cholewka z materiału Teijin, łącząca się z maksymalną amortyzacją.
 • Buty Air Max 360 - model z odsłoniętą poduszką gazową, dający znakomitą amortyzację dzięki termoformowanej konstrukcji, w zakresie 360 stopni.

Najnowszy model butów Air Max firmy Nike to Air Max 2015, który łączy innowację z tym, co najlepsze w historii butów tej kultowej serii. Obuwie to ma cylindryczną konstrukcję i nacięcia podnoszące elastyczność podeszwy. But zapewnia miękki i sprężysty krok.

pixel