Buty Nike Air - klasyka gatunku butów sportowych

2018-02-08
Buty Nike Air - klasyka gatunku butów sportowych

Od lat firma Nike produkuje buty sportowe Nike Air, które cieszą się ogromną popularnością wśród użytkowników. Jak powstały i w czym tkwi ich konstrukcyjny sekret?

Wynalazca butów Nike Air

Pomysłodawcą systemu amortyzacyjnego stosowanego w obuwiu Nike Air jest Frank Rudy i wcale nie był on pracownikiem firmy Nike. Poduszki gazowe wynalazł inżynier lotnictwa i kosmonautyki, który pracował w NASA. Zwrócił się on do firmy Nike z propozycją stworzenia systemu amortyzacji w obuwiu sportowym, który nie będzie podlegał zużyciu wraz z upływem czasu. W końcu Frankowi Rudy`emu dano szansę na zaprezentowanie swojego wynalazku. Miało to miejsce w latach 70. ubiegłego stulecia. Od 1978 roku poduszki Nike AIR są uznawane za standard, według którego oceniane są inne systemy amortyzujące.

Buty Nike Air - klasyka gatunku butów sportowych

Poduszka powietrzna w Nike Air

Frank Rudy wymyślił poduszkę w formie worka z folii poliuretanowej, którą napompował gazem i zamknął tak, aby folia nigdy nie straciła szczelności. Poduszki gazowe Air miały zastąpić piankę EVA o różnej gęstości, której wadą była utrata sprężystości w czasie. Powłoka z gazem zachowywała się jak poduszka, która pod wpływem nacisku spłaszczała się, ale po jego ustaniu powracała do swojego pierwotnego kształtu.

Nike Air jest nazwą własną dla poduszek gazowych stosowanych w butach sportowych, które zawierają mieszaninę kilku gazów, których cząstki są na tyle duże, że nie ma możliwości, aby przeszły przez powłokę poliuretanową. W skład tych gazów wchodzi azot, tlen, para wodna, wodór, neon, hel, metan i krypton. Jak można łatwo dostrzec, to po prostu składniki powietrza, które praktycznie nic nie ważą.

Za ciekawostkę można uznać fakt, że 25 centymetrów sześciennych poduszki gazowej Nike Air, przy ciśnieniu o wysokości 68,95 kilopaskali, może udźwignąć nacisk rzędu 455 kg.

Amortyzacja w butach sportowych jest bardzo ważna, niezależnie od tego, kto je użytkuje. W każdej dyscyplinie sportowej ma to znaczenie, gdyż pozwala na amortyzację stopy i ochronę jej przed nadmiernym naciskiem.

Drogi Konsumencie, w związku z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 (znanym też jako „RODO”) pragniemy poinformować Cię, w jaki sposób przetwarzane są dane osobowe pozostawiane przez Ciebie podczas korzystania ze strony e-sklepu www.adrenaline.pl. Wszystkie informacje na ten temat znajdziesz w naszej Polityce prywatności. Klikając dowiedz się więcej, zamykając ten komunikat lub przechodząc do sklepu wyrażasz zgodę na przetwarzanie tych danych, w tym w plikach cookies, przez adrenaline.pl sp. z o. o. sp. k. z siedzibą w Olsztynie.
Ok, rozumiem
pixel