Buty na siłownię
Wiele osób ostatnimi czasy interesuje się prowadzeniem zdrowego trybu życia. Jednym z jego elementów, ma być chodzenie na siłownię. Jeśli chcemy się wybrać do takiego miejsca, musimy zaopatrzyć się we właściwy strój, czyli między innymi buty na siłownię. Powinny być one wygodne, zapewniać odpowiedni zakres, jak i swobodę ruchów. W poniższym artykule podpowiemy, na co należy zwracać uwagę wybierając buty do treningu siłowego.
Jakie buty na siłownie?
Eksperci są ze sobą zgodni, iż dobrze dobrane buty na siłownię, są tak samo istotne, jak samo trenowanie. Podeszwa antypoślizgowa, właściwa stabilizacja, jak i wygoda, to najważniejsze kwestie, na które powinno się zwracać uwagę wybierając dobre buty do treningów na siłowni. Rezultatem tego będzie zachowanie bezpieczeństwa, oraz przy okazji ograniczenie ewentualnego ryzyka występowania kontuzji. Dodatkową zaletą, będzie wpływ na poprawienie osiągów. Żeby buty należycie spełniały powierzoną im rolę, bez względu na rodzaj treningu, powinny być właściwie dopasowane. Buty muszą ściśle przylegać do stóp, stąd tak ważny jest ich rozmiar. Rezultat? Lepsza stabilizacja nóg, jak i komfort użytkowania, co przekłada się na zwiększone bezpieczeństwo, jak i wydajność na treningach. Trzeba także zwracać uwagę na cholewkę - winna być ona dosyć sztywna oraz oddychająca, zaś zapiętek właściwie wzmocniony, żeby mógł utrzymywać stopy w odpowiednim położeniu w czasie wykonywania różnych ruchów i zawsze pamiętajmy o dobrym zasznurowaniu obuwia. Bardzo ważną kwestią, jest również przyczepność, a tę zapewnia podeszwa przygotowana z najwyższej jakości mieszanki gumy, bezwzględnie z bieżnikiem. W czasie robienia ćwiczeń, musimy zyskać pewność, iż nasze obuwie będzie się dobrze trzymało podłoża i nie będzie nam zagrażać ewentualny poślizg. A co z kwestią amortyzacji? Wszystko zależne będzie od rodzaju wybranego treningu. Amortyzacja, nie stanowi zdecydowanie sprzymierzeńca siłowych zajęć, ale w przypadku ćwiczeń dynamicznych, jak chociażby skakanie na skakance czy wykroju, będzie jak najbardziej przydatna. W znaczącym stopniu, pozwala na odciążenie stawów. Buty posiadające system amortyzacji, są także bardzo dobre do aerobiku oraz fitnessu.
Jakie buty na siłownię damskie?
Jeśli na siłownię chodzimy tylko po to, żeby odbywać treningu siłowe, winniśmy dobierać obuwie ze średniej twardości i średniej grubości podeszwą, jak i odznaczające się sporą elastycznością, co pozwala na odciążanie nóg w czasie podnoszenia nawet dużych ciężarów. Takie cechy obuwia pozwalają także na szybkie, swobodne ruszanie się nawet w sporym zakresie. Istotne jest to, żeby do siłowych ćwiczeń obuwie było jak najlepiej dobrane i średnio lekkie. Dzięki temu, mamy szansę na uzyskanie odpowiedniej dla nas stabilności i pewności, iż ćwiczenia będziemy wykonywać w bezpieczny sposób. Obuwie z przeznaczeniem do aerobowych ćwiczeń, winno być głównie lekkie. Buty do treningu siłowego damskie, zwykle kojarzone są z takim typem obuwia - miękkim, niskim, lekkim i doskonale dobranym do stóp. W takim wypadku, bardzo istotna będzie antypoślizgowa podeszwa i równocześnie elastyczna po to, żeby wykonywane przez nas ćwiczenia nie były blokowane w żaden sposób. Damskie obuwie z przeznaczeniem do aerobowych ćwiczeń, winno oddychać i być wykonane z surowców, które doskonale potrafią się dopasować do stóp. Właściwie wyprofilowane podeszwy mające skórzane wkładki to podstawa, o której w żadnej sytuacji nie powinniśmy zapomnieć. Ostatnią, ale także ważną kwestią, będzie nasza waga. Inne buty, będą potrzebne w przypadku osoby ważącej 90 kilogramów, inne zaś dla osoby uprawiającej tę samą dyscyplinę, ale z wagą tylko 50 kilogramów. Nabywając obuwie sportowe na siłownię, warto wybrać się do właściwego sklepu, w którym można uzyskać kompleksowy zakres pomocy w doborze. Wybranie się do sieciówki, wyłącznie z uwagi na niższe ceny, nie stanowi do końca dobrego pomysłu.
Jakie buty na siłownię męskie?
Wybranie właściwego obuwia męskiego na siłownię, stanowi podstawę nie tylko udanych treningów i sportowych osiągnięć, ale również poziomu bezpieczeństwa. Wbrew temu, co może się nam wydawać, nie będzie wystarczające jakiekolwiek wygodne dla nas obuwie, które na co dzień zakładamy do spacerowania po mieście. Buty, powinny zostać dobrane do typu ćwiczeń, które zamierzamy wykonywać. Jeżeli przykładowo skupiamy się na tak zwanym cardio, korzystając z orbitreka czy też biegając na bieżni, możemy zakładać obuwie do biegania, które będzie miało rozbudowaną podeszwę odpowiedzialną za świetne amortyzowanie każdego kroku. Jeżeli jednak, ćwiczymy na stojąco ze sporymi ciężarami, chociażby wykonujemy martwe ciągi, lepiej aniżeli miękkie obuwie, sprawdzi się to z twardą, płaską podeszwą.