• 30 dni na zwrot
  • Darmowa dostawa od 200 zł
  • Ekspresowa wysyłka
  • Wysyłamy do Paczkomatów
  • Operator 8 salonów Nike i Adidas
  • Oryginalne produkty

Czego jeszcze nie wiesz o butach Nike Air Max?

2018-06-19
Czego jeszcze nie wiesz o butach Nike Air Max?

Dzieci, młodzież i osoby dorosłe zainteresowane choć w niewielkim stopniu sportem, na pewno słyszały w dowolnym kontekście nazwę butów Air Max. To podajże najsłynniejszy, obrośnięty legendą model obuwia sportowego marki Nike, charakteryzujący się doskonałą amortyzacją, a to dzięki wykorzystaniu specjalnych poduszek gazowych, wypełnionych powietrzem. Choć marka Air Max jest doskonale znana, na pewno nie wiecie o niej wszystkiego. Przedstawiamy 7 ciekawostek.

1. Air Max powiela wcześniejsze rozwiązanie

Poduszka gazowa wbrew pozorom nie została wykorzystana po raz pierwszy w butach Air Max, których premiera miała miejsce w 1987 roku. Już w 1978 roku taką poduszkę zastosowano w modelu Air Tailwind, która jednak pozostawała niewidoczna gołym okiem, co odróżniało ją od Air Max-ów.

2. Marion Frank Rudy - twórca Nike Air

Niezależny wynalazca Marion Frank Rudy opracował poduszki gazowe Nike Air, które w rzeczywistości są sprężonym gazem, jaki zamknięto w poliuretanowej otoczce.  Natomiast Tinker Hatfield jedynie zaprojektował pierwsze buty Nike Air Max.

3. Air Max bez powietrza

W poduszkach gazowych Air Max wcale nie jest zamknięte powietrze. Początkowo w tych jednostkach amortyzujących występował heksafluorek siarki, ale jego szkodliwość dla zdrowia człowieka spowodowała, że zaczęto zastępować związek chemiczny azotem z ciśnieniem 25 PSI, czyli około 1,75 bara.

4. Co ma Centrum Pompidou w Paryżu do butów Air Max?

Tinker Hatfield stworzył system otwartej poduszki powietrznej w butach Air Max pod wpływem inspiracji z Paryża. Zachwycił się bowiem charakterystyczną architekturą Centrum Pompidou w tym właśnie mieście.

5. Zmiana podeszwy Air Max

Buty Nike Air Max jeszcze przed 1992 rokiem wykorzystywały podeszwę z pianki podatnej na kruszenie. Dzięki ewolucji technologii, w 1992 roku Nike zaczęło stosować lepsze i trwalsze materiały przy produkcji podeszew dla swoich flagowych modeli Nike Air Max.

6. Oznaczenie Nike Air

Początkowo w zamyśle projektanta butów Air Max 1 nie było charakterystycznego dziś znaku Nike Air, ale w fazie produkcji do testów i promocji ostatecznie się tam pojawił.

7. Promocja biegania

Przy okazji organizowania kampanii promocyjnych marki Nike Air Max, opatrzonej muzyką m.in. Beatelsów, Nike wypromował także bieganie, jako jeden z najchętniej uprawianych sportów w skali światowej.

Sprawdź także na jakie promocje możesz liczyć w sklepie adrenaline.pl

pixel