• 30 dni na zwrot
  • Darmowa dostawa od 200 zł
  • Ekspresowa wysyłka
  • Wysyłamy do Paczkomatów
  • Operator 8 salonów Nike i Adidas
  • Oryginalne produkty

Czego nie robić przy wybieraniu butów do biegania?

2018-06-24
Czego nie robić przy wybieraniu butów do biegania?

Buty do biegania mają duże znaczenie dla bezpieczeństwa biegacza, w celu minimalizowania ryzyka kontuzji oraz zwiększenia komfortu trenowania. Niestety przy wyborze butów tego rodzaju wielu biegaczy, zwłaszcza początkujących, podejmuje złe decyzje.

1. Zły rozmiar obuwia

Najczęściej popełnianym błędem przy wyborze obuwia biegowego jest zakup butów o zbyt małym rozmiarze. Specjaliści twierdzą, że buty do biegania powinny być zawsze o około 0,5 do 1 cm większe niż standardowych butów do uprawiania innych dyscyplin sportowych. Jest to spowodowane tym, że podczas biegania, w trakcie każdego stawiania stopy na podłożu, zaczyna się ona przesuwać w bucie ku noskom. Musi więc mieć miejsce do poruszania się w przód i w tył, w przeciwnym wypadku but zacznie obcierać, pojawią się pęcherze i obtarcia, a stąd już niedaleko do poważnych kontuzji, wykluczających sportowca na pewien czas z kolejnych treningów.

Wydawać by się mogło, że wybór rozmiaru obuwia nie jest trudny, ale przy butach biegowych ma znaczenie nie tylko to, jaką długość ma nasza stopa. Musimy pamiętać, że rano nasza stopa jest odrobinę mniejsza niż wieczorem, ponieważ po całym dniu może trochę spuchnąć. Dlatego warto brać również pod uwagę to, o jakiej porze dnia zamierzamy biegać. Przy doborze rozmiaru butów do biegania trzeba wziąć poprawkę na grubość skarpet, w których chcemy trenować.

Źródło: buty do biegania

2. Buty niedopasowane do stylu biegania

Jeśli biegamy zwykle na bieżni na siłowni, będziemy potrzebować zupełnie innych butów niż przy bieganiu w terenie - tam potrzebne są buty trailowe. Agresywny bieżnik obuwia sportowego do biegania jest potrzebny tam, gdzie istnieje wysokie ryzyko poślizgnięcia się, np. na korzeniach w lesie. Przykładem tego rodzaju butów są Adidas Terrex czy Nike Air Zoom Pegasus.

Osoby preferujące biegi na długich dystansach powinny zainwestować w buty z dodatkową amortyzacją, wykonaną z trwałej pianki, jak przy serii Nike Pegasus. Tak samo w przypadku butów przeznaczonych do treningów lub startów w zawodach. Buty startowe powinny być lżejsze i mieć mniejszą amortyzację, co pozwala osiągać lepsze wyniki, czego przykładem są buty z serii Nike Lunar.

pixel