Czym jest odzież kompresyjna?
Odzież sportowa powinna być komfortowa dla osób ćwiczących. Dostępne są dedykowane ubrania dla piłkarzy, biegaczy, czy rowerzystów i przedstawicieli innych dyscyplin sportowych. Wielu z nich korzysta także z odzieży kompresyjnej. Czym ona jest?
Pojęcie odzieży kompresyjnej
Najprościej rzecz ujmując można powiedzieć, że odzież kompresyjna to odzież wykonana z elastycznych, przylegających do ciała materiałów. Nazywana jest ona zamiennie odzieżą uciskową i pomaga w wysiłku fizycznym, zwiększając jego ekonomię. Poza sportem jest wykorzystywana również w leczeniu chorób, między innymi w zakresie układu krążenia - zakrzepicy żył głębokich nóg, niewydolności żylnej i w przebiegu obrzęku limfatycznego.
Sama kompresja to nic innego jak kontrolowany, ukierunkowany ucisk, który jest bezpieczny dla sportowca i wpływa pozytywnie na jakość wysiłku fizycznego. Dlatego w szczególności zaleca się noszenie odzieży kompresyjnej na siłowni, co będzie zmniejszać odczuwalny ból wysiłkowy i jednocześnie wpłynie na poprawę wyników sportowych.
Sprawdź naszą ofertę: sportowa odzież męska NIKE Sportswear
Rodzaje odzieży z kompresją
Do treningów można wybrać pojedyncze elementy odzieży kompresyjnej, albo stworzyć z nich kompletny strój. Na rynku są bowiem dostępne takie rodzaje ubrań kompresyjnych:
- Koszulki kompresyjne - z długim lub krótkim rękawem, wspomagające pracę pleców, ramion, klatki piersiowej i brzucha, polecane przy treningu siłowym górnej części ciała lub treningu wytrzymałościowym.
- Szorty hiperkompresyjne - przydatne przy ćwiczeniach na siłowni, przy wykonywaniu wykroków, przysiadów oraz skoków. Poprawiają wysokość skoków.
- Skarpety, legginsy i getry - przeznaczone dla biegaczy, cyklistów i osób uprawiających turystykę górską.
- Rękawice - kompresyjne rękawice przydają się przy ćwiczeniach górnej części ciała, m.in. bicepsów i tricepsów.
- Kombinezony kompresyjne - przeznaczone dla profesjonalnych sportowców, przy intensywnych treningach ogólnych całego ciała.
Trening w odzieży kompresyjnej zmniejsza ból mięśni odczuwalny po ćwiczeniach i podnosi wydajność ćwiczeń.