Daj się wyrolować :D
Od pewnego czasu praktycznie w każdej siłowni, gdzieś w kącie znajdziesz rolki. Dotychczas były raczej rzadko używane ale coraz więcej ludzi poznaje ich zalety i zaczyna się rolować!
Co daje nam rolowanie? Rolowanie ma na celu rozluźnienie, łagodzenie bólu mięśni i stawów poprzez uciskanie przykurczów. Dodatkowo rolka potrafi rozbić blizny i zrosty tkanek w miękkich mięśniach. Wszystko to pozwala zwiększyć przepływ krwi i przyspieszy regenerację mięśni. Rolowanie to idealny lek na spięte mięśnie.
W jaki sposób się rolować? Rolkę układasz pod mięśniem który chcesz rozbić, następnie rolujesz wzdłuż mięśnia na przykładzie uda od biodra aż po kolano. W miejscach które sprawiają największy ból zatrzymaj się na chwile i spróbuj rozluźnić mięsień do momentu aż ból się "rozpłynie". Pamiętaj o tym, że podczas rolowania występuje ból ale nie martw się tym w tym przypadku jest to wskazane gdyż Twoja sztywność mięśni właśnie ustępuje!
Jaką rolkę wybrać? W sklepach sportowych znajdziesz wiele różnych rolek, krótsze i dłuższe, z wypustkami i bez, miękkie i twarde. Która będzie najlepsza dla Ciebie?
Rolki miękkie polecane są dla osób z mocno zbitymi mięśniami i początkującym, gdyż używanie w tym przypadku twardej rolki powoduje silny ból! Jeżeli jesteś osobą aktywną fizycznie i regularnie trenujesz możesz stosować rolkę o średniej twardości. Najtwardsze rolki dedykowane są sportowcom zaawansowanym posiadającym duże umięśnienie lub osobom z niewielkim napięciem mięśni.
Kształt rolki również ma spore znaczenie. Gładkie rolki idealnie nadają się do rozmasowywania górnych i dolnych kończyn, rolki "ósemki" będą najlepszym wyborem do rozmasowania mięśni grzbietu, kształt "ósemki" zapobiega uciskaniu na kręgosłup, natomiast wersja z podłużnymi żłobieniami świetnie nadają się do walki z celulitem!
Wielkość rolki dobieramy do naszych rozmiarów im większy mięsień tym większa rolka, po prostu musi Ci być wygodnie.
Pamiętaj jednak aby nie stosować rolki na kościach i stawach. Ponadto należy wziąć pod uwagę iż w wyniku nacisku na nasze ciało mogą powstać obrzmienia, siniaki, guzy lub przebarwienia, na szczęście są to sporadyczne przypadki jednak w przypadku gdy stanie się to właśnie Tobie skonsultuj się z lekarzem lub fizjoterapeutą.
Przy okazji zwróć uwagę na naszą odzież treningową na pewno znajdziesz coś odpowiedniego do rolowania!