• 30 dni na zwrot
  • Darmowa dostawa od 200 zł
  • Ekspresowa wysyłka
  • Wysyłamy do Paczkomatów
  • Operator 8 salonów Nike i Adidas
  • Oryginalne produkty

Dla kogo przeznaczony jest trening crossfit i jak się do niego przygotować?

2018-02-02
Dla kogo przeznaczony jest trening crossfit i jak się do niego przygotować?

CrossFit to nazwa wieloznaczna, najczęściej wykorzystywana dla określenia programu treningu siły i kondycji. Crossfit obejmuje wiele różnych ćwiczeń, zahacza o wiele dyscyplin, dzięki czemu trening jest mocno urozmaicony i nie nudzi sportowców. Jak rozpocząć swoją przygodę z crossfitem?

Ćwiczenia w ramach treningu crossfit

Crossfit jest przekrojowym, urozmaiconym treningiem, który może składać się z klasycznych treningów siłowych, treningów biegowych, a także skoków, wieloskoków, jazdy na rowerze, wiosłowania, a nawet pływania. Celem crossfitu jest przygotowanie danej osoby pod względem siły i wytrzymałości do podejmowania wielu różnych aktywności.

Pod względem siłowym crossfit obejmuje wykonywanie podstawowych ruchów, z pominięciem ćwiczeń izolowanych i na maszynach, które nie tylko pozwalają na zwiększanie tężyzny fizycznej, ale i wytrzymałości. Budują kondycję, sprawiają, że możemy przez długi czas ćwiczyć, bez nadmiernego wzrostu tętna i obciążania serca.

Czy warto rozpocząć treningi crossfit?

Dla osób, których nudzą klasyczne ćwiczenia na siłowni, fitness, aerobik czy bieganie, treningi crossfit są bardzo ciekawe. Budują za jednym razem siłę, szybkość, koordynację ruchową, wysoką sprawność, kształtują siłę funkcjonalną i uwalniają wewnętrzną moc człowieka. W ciągu zaledwie około 20 minut, trening crossfit pozwala na wykonanie całego, ciężkiego treningu. Buduje wytrzymałość tlenową i beztlenową. Przy uprawianiu crossfitu nie trzeba dodatkowo robić tradycyjnych brzuszków, ponieważ rozwijają się mięśnie brzucha i pleców.

Dla osób chorych, niewytrenowanych i starszych, crossfit może jednak być zbyt dużym obciążeniem. Najpierw więc trzeba poznać jego wszystkie elementy techniczne, aby czerpać wyłącznie korzyści z tego rodzaju treningów.

Jakie obuwie do crossfitu?

Przygotowując się do treningów crossfit należy wyposażyć się w odpowiednie obuwie. Muszą być wygodne, elastyczne, nie ograniczać zakresu ruchu, ale zapewniać stabilność. Muszą również wytrzymywać duże obciążenia oraz zmniejszać ryzyko wystąpienia kontuzji, m.in. uszkodzenia stawu skokowego.

jak przygotować się do crossfit

Przy wyborze butów do crossfitu należy mieć na uwadze to, aby były one przeznaczone do uprawiania różnych dyscyplin sportowych. Oczywiście nie ma butów, które idealnie pasowałyby do podnoszenia ciężarów i do szybkiego biegu, ale trzeba wybrać najlepszą alternatywę. Podeszwy takiego obuwia powinny być twarde, aby zapewniać stabilność i równowagę. Nie mogą być zbyt miękkie i cienkie, ponieważ nie będą dawać żadnej amortyzacji i utrzymywać stopę w odpowiednim położeniu. Idealne buty do crossfitu powinny być o pół rozmiaru większe od standardowego obuwia, ponieważ mogą zacząć uwierać użytkownika podczas ciężkiego treningu, kiedy stopy lekko puchną. Buty muszą kończyć się tuż przed kostką, dla zachowania mobilności stawu skokowego. Ważny jest także materiał, z jakiego są wykonane. Powinien zapewniać wentylację dla skóry, dlatego najlepiej, jeśli buty będą miały specjalne siateczki, dzięki którym nasze stopy będą oddychać.

pixel