• 30 dni na zwrot
  • Darmowa dostawa od 200 zł
  • Ekspresowa wysyłka
  • Wysyłamy do Paczkomatów
  • Operator 8 salonów Nike i Adidas
  • Oryginalne produkty

Dobierz ćwiczenia do typu sylwetki!

2018-02-08
Dobierz ćwiczenia do typu sylwetki!

Odpowiednio dobrany zestaw ćwiczeń i właściwa dieta to klucz do sukcesu – fajnie, ale co to właściwie znaczy? Warto wiedzieć, że zarówno plan treningowy, jak i posiłki trzeba dobrać do typu sylwetki – sprawdź, którym z 3 typów jesteś.

Trzy typy budowy

Wyróżniamy trzy typy sylwetki – ektomorfik, mezomorfik i endomorfik. Każdy z nas reprezentuje konkretny somatotyp . Przekonaj się, kim jesteś, a następnie ustal indywidualny plan treningowy oraz dietę. Po raz pierwszy podziału na typy budowy ciała u ludzi – tzw. somatotypy – dokonał William Sheldon, amerykański psycholog. Są to:

  • ektomorfik – osoby drobne, szczupłe oraz wysokie;
  • mezomorfik – osoby charakteryzujące się znaczną ilością tkanki mięśniowej;
  • endomorfik – osoby z tendencją do tycia, niskie.

Początkowo mierzono obwody danej osoby, aby stwierdzić, jakiego jest typu budowy. Teraz można po prostu zrobić szybki test na temat swojego ciała i określić swój somatotyp.

Dobierz ćwiczenia do typu sylwetki!

Typ budowy a dieta

Każdy z powyższych typów budowy ciała wymaga innego rodzaju treningu, ćwiczeń oraz diety. Skoro ektomorfik ma w genach niski poziom tkanki mięśniowej, trudno mu będzie zbudować masę. Znając swój typ, łatwiej ustalisz cel trenowania, a także dobierzesz ćwiczenia i styl odżywiania tak, aby wreszcie osiągnąć wymarzony efekt. Na przykład osoby o budowie ektomorficznej są drobne, a z kolei endomorficy mają skłonność do tycia. Właśnie dlatego dla każdego polecane są inne ćwiczenia i dieta.

Ektomorfik

Ektomorficy to szczęściarze – taka opinia krąży wśród nas, ale nie dla każdego bycie ekto to faktycznie szczęście. Osoby o tym typie budowy mają szybki metabolizm, są szczupłe i drobne i szczupłe, a takie geny to faktycznie powód do radości, ale… No właśnie. Ekto muszą naprawdę napracować się w siłowni, aby zrobić masę mięśniową. Poza tym może tłuszczu nie widać na ich ciele, ale zapewniamy Was, że on jest.

Mezomorfik

Ludzie o tym typie budowy są postawni i muskularni – wystarczy, że zaczną trening siłowy, a szybko uzyskają widoczne efekty. Sylwetka kobiet sylwetka przybiera zwykle kształt klepsydry. Jeśli to Twój typ, musisz jeść węgle i białka, co pobudza mięśnie do rozbudowy. Jeśli zazdrościsz ektomorfikom szczupłej budowy, zwróć uwagę, że też masz wielką zaletę – zdolność do regeneracji. Ciężkie treningi to Twoja specjalność, choć może o tym nie wiesz…

Endomorfik

Jeśli zaś masz konkretny, masywny typ budowy ciała, zapewne jesteś endo. Niestety oznacza to problemy z nadwagą i tendencję do tycia – tłuszcz odkłada się wokół narządów wewnętrznych, co podnosi ryzyko zachorowania na cukrzycę i choroby kardiologiczne. Endomorficy to osoby, które najczęściej zmagają się z nadwagą. Jednak regularne treningi i niezłomność w zaleceniach dietetycznych znacznie pomagają w walce o lepszą figurę. Pamiętaj o białku i siłowni, ale przede wszystkim postaw na treningi aerobowe – interwały zdziałają cuda!

pixel