Dogtrekking – aktywnie z psem
Dogtrekking to szybki spacer lub bieg z psem. Czym się różni od tradycyjnego spaceru? Otóż psiaka przypina się do właściciela za pomocą specjalnej linki. Sport ten zyskuje coraz większą popularność także w Polsce!
Jesień i zima to pory roku, kiedy niechętnie wychodzimy w domu. Jednak właściciele czworonogów wiedzą, że nie jest ważne, czy pada, leje, a może mocno wieje, dobry moment na spacer trzeba znaleźć. Jeśli masz problem ze zmotywowaniem się, a możesz pozwolić sobie na psa – masz rozwiązanie! Dogtrekking jest dla Ciebie!
Dogtrekking – dla każdego!
Jeśli codziennie wychodzisz z psem, to trenujesz dogtrekking, nawet o tym nie wiedząc! A może szukasz sportu dla siebie? To bardziej przyjemna rekreacja niż dyscyplina sportowa, choć organizowane są zawody z dogtrekkingu. Nie musisz jednak mieć specjalnych umiejętności – wystarczy, że wybierzecie się na dłuższy spacer, nawet na kilkanaście kilometrów.
Poznaj naszą ofertę z kategorii: odzież do biegania
Jak długo spacerować?
Stopniowego wydłużaj spacery – nie codziennie, gdyż takie tempo byłoby za szybkie. Godzinny, a potem dwugodzinny lub kilka razy w tygodniu na pewno poprawi Waszą kondycję. Pies – jeśli jest odpowiedniej rasy – też będzie przeszczęśliwy.
15 czy 20 km może przespacerować w zasadzie każdy zdrowy człowiek. Jednak trasy wynoszące około 40 km są bardziej wymagające – trzeba przygotować na nie i siebie, i psa.
To absolutnie konieczne!
Gdzie trenować?
Dobrym miejscem do uprawiania dogtrekkingu jest las, ale warto też zabrać psa w góry – jeśli już będziecie nieco zaawansowani. Spacer po dolinie lub po pagórkach to nieco wyższy poziom trudności. Ważne, aby było to ścieżki, nie droga asfaltowa, miejskie ulice itd.
Poznaj naszą ofertę: odzież do treningu dla mężczyzn
Co ze sobą zabrać?
Pamiętaj też o bezpieczeństwie i zdrowiu – koniecznie spakuj wodę i dla siebie, i dla psa. Możesz też wziąć jakieś przekąski. Obowiązkowo zaś wygodne buty trekkingowe oraz cieplejsze ubranie, gdyż pogoda – zwłaszcza w górach – może się nagle zmienić. Na rynku jest wiele produktów różnych marek, które produkują obuwie w rozmaitych technologiach.
Pies z kolei powinien być wyposażony w szelki – zamiast smyczy przypina się do nich specjalną linkę amortyzowaną. Przypina się ją też do pasa biodrowego właściciela. Dzięki temu unikniecie gwałtownych szarpnięć, które mogą negatywnie wpłynąć m.in. na stawy i kręgi szyjne psiaka.
Pamiętaj o kondycji psa!
Wiele zależy jednak także od rasy, wieku i kondycji psiaka – pamiętaj, że musisz dostosować spacer także do niego i jego możliwości. Nie każdy czworonożny przyjaciel może i powinien uprawiać dogrekking – idealnie nadaje się np. husky, alaskan malamute, owczarek niemiecki, border collie czy wyżły.