• 30 dni na zwrot
  • Darmowa dostawa od 200 zł
  • Ekspresowa wysyłka
  • Wysyłamy do Paczkomatów
  • Operator 8 salonów Nike i Adidas
  • Oryginalne produkty

Drop w butach biegowych

2022-05-04
Drop w butach biegowych

Bieganie dla wielu z nas stało się prawdziwą pasją. Pokochaliśmy się ruszać. Zaczęliśmy także występować w amatorskich biegach. Musimy przyznać, że robi się coraz poważniej. W związku z tym musimy się dowiedzieć, co to jest drop w butach biegowych?

Co to jest drop w butach?

Co znaczy drop w butach do biegania? Określenie to odnosi się do wysokości podeszwy naszych butów. Drop w butach biegowych jest wyrażany w milimetrach. Konkretnie jest to różnica pomiędzy wysokością położenia naszych palców u stóp i przedstopia a naszą piętą. Drop w butach do biegania jest nazywany także spadkiem. Za granicą możemy się spotkać z określeniem offset.

Gdy stopimy na boso, czy też, gdy chodzimy po domu w kapciach, to mamy do czynienia z zerowym dropem. Kobieta, która nosi szpilki mające 10 centymetrów wysokości, porusza się na dziesięciocentymetrowym dropie. Taka jest właśnie różnica pomiędzy palcami a piętą.

Wiemy już, co to drop w butach, sprawdźmy teraz, dlaczego jest on taki ważny. Dosłownie już po pierwszym biegowym treningu staje się jasne, jak ważna jest technika. Biegacz musi się prawidłowo poruszać. Do tego biegacze powinni dysponować sprzętem, który jest stricte dopasowany do potrzeb indywidualnych.

Drop buty do biegania to kwestia niezwykle ważna. Jeśli drop nie zostanie do naszego kroku naturalnego prawidłowo dopasowany, to nabawimy się kontuzji. Jest to już tylko kwestia czasu. Niestety błędnie dobrany drop obciąża nasze stawy oraz mięśnie. Są one nieprzyzwyczajone do poruszania się w ten sposób.

Jaki drop w butach do biegania?

Gdy wybieramy buty do biegania męskie, to powinniśmy wiedzieć, że mamy trzy opcje. Możemy wybrać drop w butach wysoki (8 milimetrów i wyżej), buty do biegania drop 0 mm, jak i buty do biegania ze średnim dropem.

Jaki drop do biegania wybrać? Jest to już wybór ściśle indywidualny. W miarę trenowania regularnego nasza biegowa technika może się zmieniać. Wówczas wymagany jest zakup modelu o innym spadki.

Samo dobieranie spadku obuwia może być niesamowicie proste. Może to nawet zrobić dla nas maszyna. Wystarczy, że się udamy do specjalistycznego sklepu sportowego. W nim znajdziemy sprzęt do drobiazgowej oraz szczegółowej analizy techniki biegowej. Możemy także dobrać samodzielnie drop do biegania. Jaki drop w butach do biegania?

Bardzo ważna jest tutaj technika poruszania się. Wokół niej się wszystko kręci. W kwestii dobierania spadku podeszwy podzielmy biegaczy na dwie kategorie. Są to osoby biegające z pięty, jak i biegający ze śródstopia.

Gdy wybieramy pierwsze buty do biegania damskie, to musimy zwrócić uwagę, czy przy bieganiu walimy o podłoże piętami, a może jednak częścią środkową stopy. Samodzielne określenie tego nie należy do najłatwiejszych. Poprośmy kogoś, aby poobserwował nas, jak biegamy na bieżni.

Osoby, które biegają z pięty, powinny mieć przynajmniej spadek 8 milimetrów. Z kolei dla osób biegających ze śródstopia idealny są buty do biegania z zerowym dropem. Buty z zerowym dropem imitują bieganie na bosaka. Obuwie stanowi jedynie ochronę przed pewnymi niebezpieczeństwami z podłoża. Im drop jest niższy, tym lepiej się w nim biega, lądując na śródstopiu.

Można skorzystać z uniwersalnej zasady. Pięta to drop wysoki, a śródstopie to buty z niskim dropem.

Na co dzień raczej mało kto z nas zwraca uwagę na to, jak buty są skonstruowane w środku. Mało nas to interesuje. Chodzimy z reguły w butach, które pod piętą mają mniejsze, czy też większe podwyższenie. Nawet gdy wydaje nam się, że wszystkie buty w naszej szafie są płaskie o zerowym dropie, to prawdopodobnie tak nie jest.

Obuwie noszone współcześnie sprawia, że dla znacznej większości osób standardem wyuczonym jest bieganie z pięty. Znaczna część sportowców stara się pracować nad techniką. Bieganie ze śródstopia jest nazywane bieganiem naturalnym. Możemy dzięki temu zwiększyć prędkość, a to dla aspirujących sportowców jest bardzo ważne. Nad techniką opłaca się pracować. Jednak nie kombinujmy na samym początku. Sama zmiana techniki nie jest procesem zbyt łatwym. Trzeba mieć troszkę doświadczenia, aby zmianę techniki przeprowadzić w sposób w pełni bezpieczny. Nie da się zmienić butów z wysokim dropem na buty do biegania zero drop w jeden dzień.

Na pewno buty do biegania są najważniejsze w całym stroju i wyposażeniu biegacza. O ile, z ubraniami można eksperymentować, to z obuwiem wszystko powinniśmy mieć przemyślane. Źle dobrane buty, mają wpływ na uzyskany czas biegu i jego komfort.

Wielu początkujących biegaczy, popełnia znaczący błąd. O co chodzi? Mamy na myśli to, że oszczędzają na obuwiu. W sklepach sportowych znajdziemy obuwie, które jest promowane jako obuwie do biegania, ale w rzeczywistości obuwie to nie ma nic wspólnego z bieganiem. Jest to tani chwyt marketingowy. Gdybyśmy porównali bieganie w butach za kilkadziesiąt złotych, a bieganie w butach za kilkaset złotych, to jest to istna przepaść.

Zauważą to nie tylko biegacze początkujący, ale także tacy, którzy są już doświadczeni, w tym co robią. Gdy kupujemy buty do biegania, a nie mamy zbyt dużej wiedzy, to powinniśmy pokusić się o konsultację. Na pewno w sklepie sportowych znajdziemy osobę, która nam w tym pomoże. Nie polecamy do razu kupować bardzo drogich butów. Czasami pasja do biegania nam przechodzi, a nadwyrężony budżet pozostaje. Nie chcemy sobie na to pozwolić. Poleca się w pierwszej kolejności rozpalić w sobie pasję do biegania, a dopiero później inwestujemy w buty i strój. Odwrotna kolejność nie ma najmniejszego sensu.

Czasami może nas także przerazić cena butów do biegania. Rzeczywiście, za dobre buty do biegania musimy swoje zapłacić. Jednak od razu pragniemy zaznaczyć, że cena jest warta ich jakości. Taki wydatek powinniśmy potraktować jako inwestycję. Jest to zakup butów, które będą nam służyły przez wiele lat. Najczęściej otrzymujemy dwuletnią gwarancję. Jednak znane marki na pewno nie pozwolą sobie na to, aby po okresie gwarancyjnym, buty przestały być sprawne i funkcjonalne. Tak naprawdę z dobrymi jakościowo butami nie ma prawa się nic dziać. Cieszy nas to ogromnie. Kupując raz buty, możemy w nich biegać zarówno na co dzień, jak i występować w różnego rodzaju zawodach biegowych. Poleca się właśnie trenować w tych samych butach, co będziemy występować w zawodach biegowych. Gdy włożymy inne buty na zawody, to możemy się naprawdę rozczarować osiągniętym wynikiem. Tego akurat chcielibyśmy uniknąć.

Im będziemy bardziej doświadczeni, tym będziemy popełniać znacznie mniej błędów nie tylko w wyborze butów, ale także podczas swoich treningów i przygotowań. Z każdym kolejnym tygodniem treningów będzie lepiej. Kiedyś nie potrafiliśmy przebiec nawet pięciu kilometrów bez zatrzymania się. Po regularnym trenowaniu nawet dziesięć kilometrów nie będzie na nas robiło żadnego wrażenia. Warto podnosić sobie poprzeczkę nieco wyżej.

 

pixel