• 30 dni na zwrot
  • Darmowa dostawa od 200 zł
  • Ekspresowa wysyłka
  • Wysyłamy do Paczkomatów
  • Operator 8 salonów Nike i Adidas
  • Oryginalne produkty

Historia: Nike Cortez

2017-11-03
Historia: Nike Cortez

Cortezy powstały w garażu legendarnego innowatora i założyciela firmy Nike – Billa Bowermana. Łącząc za pomocą kleju, bardzo lekką, sandałową podeszwę i nylonową cholewkę buta startowego, stworzył jeden z najbardziej rozpoznawalnych butów w historii marki.

 

Nike Cortrz

 

Po raz pierwszy model objawił się szerszej publiczności w 1967 roku pod nazwą Aztec i był przygotowywany pod Igrzyska Olimpijskie w Mexico City w 1968 roku. Okazało się jednak, że niemal identyczną nazwę, bo Aztec Gold, nosił konkurencyjny model Adidasa. Włodarze niemieckiego koncernu niewiele myśląc, złożyli wniosek do sądu wymuszając na Bowermanie i spółce, zmianę nazwy. Padło na Cortez od nazwiska Hernana Cortesa – hiszpańskiego konkwistadora, znanego przede wszystkim z podboju Azteków i zajęcia Meksyku w XVI wieku. Był to marketingowy majtersztyk – jeden z pierwszych w wieloletniej historii brandu.

 

Nike Cotrez

 

Od 1972 roku popularne Cortezy wyznaczały nowe trendy na lekkoatletycznej bieżni. Za sprawą innowatorskiego podejścia Bowermana zrewolucjonizowały podejście do biegania. Gdy konkurencja stawiała na ciężkie, skórzane buty biegowe, trener z Oregonu postawił na lekkość, wygodę i trwałość. Osiągnął to za pomocą zamszu i nylonu w cholewce oraz lekkiej piankowej podeszwie, które umożliwiły podopiecznym Bowermana dłuższe i szybsze bieganie. Warto przy tym nadmienić, że niektóre wzory Corteza potrafiły wytrzymać w testach nawet 2500 mil!, co nawet w XXI wieku jest czymś niesłychanym.

 

Nike Cortez

 

Modnym powiedzeniem wśród użytkowników tego modelu jest stwierdzenie, że „biegać w tych butach, to jak biegać po księżycu”. Jest bardzo popularny w Los Angeles. Zakładając bluzę Dickes, spodnie Levis i Cortezy można być pewnym, że wtopimy się w tłum. Ponadto to w tym modelu tytułowy bohater filmu Forrest Gump przebiegł całe Stany Zjednoczone. W tym roku, w 43 rocznicę, powrócił w filmowej kolorystyce.

 

Nike Cortez

 

Autor: Adam Wulczyński

Nike Cortez kupisz na adrenaline.pl >> 

pixel