• 30 dni na zwrot
  • Darmowa dostawa od 200 zł
  • Ekspresowa wysyłka
  • Wysyłamy do Paczkomatów
  • Operator 8 salonów Nike i Adidas
  • Oryginalne produkty

Inteligentna odzież sportowa - czym ona jest?

2018-07-03
Inteligentna odzież sportowa - czym ona jest?

Odzież sportowa powinna być wygodna - nie może krępować ruchów, ale też powinna zabezpieczać organizm przed przegrzaniem lub wyziębieniem. Poza tym odzież tego rodzaju musi kategorycznie chronić przed niekorzystnym wpływem czynników atmosferycznych na organizm człowieka, czyli przed deszczem, wiatrem, mrozem, śniegiem czy nadmiernym promieniowaniem słonecznym. Producenci odzieży dla sportowców wprowadzili na rynek tzw. inteligentne ubrania. Czym one są?

Historia Planka

Kevin Plank, zawodnik uniwersyteckiej drużyny futbolu amerykańskiego, zauważył w czasie gry, że jego koszulka jest cała mokra od potu, a spodenki pozostają suche. To wystarczyło, aby zainspirować go do stworzenia ubrań sportowych, odprowadzających wilgoć na zewnątrz. W 1996 roku Plank założył firmę Under Armour, która szybko się rozrosła, a rozwiązania technologiczne, jakie były jej dziełem, są stosowane przez rynkowych gigantów - firmy takie jak Adidas czy Nike.


Sprawdź naszą ofertę: sportowa odzież męska NIKE Sportswear

Innowacje stosowane w odzieży sportowej

Membrany - wiatroszczelne i wodoodporne, jony srebra redukujące pocenie się i nieprzyjemny zapach, mikrowłókna odprowadzające niemal natychmiast pot na zewnątrz tkaniny - to tylko jedne z licznych propozycji w inteligentnych ubraniach sportowych. Zapewniają komfort treningu w różnych warunkach - w pomieszczeniach i na zewnątrz, niezależnie od aury. Chronią przed ekstremalnymi temperaturami, niskimi i wysokimi, opadami deszczu, śniegu i przed wiatrem.

Odkrycie polskich naukowców

Naukowcy z Instytutu Chemii Fizycznej PAN w Warszawie stworzyli nanokompozytowe pokrycia antyseptyczne, które można zastosować na różnych materiałach. Dzięki temu odzież sportowa jest bardziej higieniczna, zmniejsza ryzyko wystąpienia zakażenia i przyspiesza gojenie się ewentualnych ran.

Sprawdź także: PRZY JAKICH TRENINGACH NAJLEPIEJ SPRAWDZA SIĘ ODZIEŻ KOMPRESYJNA?

Bądź widoczny na drodze

Bieganie czy jazda na rowerze to sporty uprawiane na zewnątrz, często na szosach i drogach, gdzie osoba ćwicząca musi być dobrze widoczna. Zwykłe odblaski to nie wszystko, co można zastosować. Inżynierowie stworzyli bezpieczne stroje dla biegaczy i rowerzystów, w których zastosowano technologię fluorescencyjną i reflective. Ubrania mają fotooptyczne włókna, odbijające światło, przez co z daleka pozostają widoczne dla kierowców samochodów nawet w środku nocy.

pixel