Jak dobrać buty do ćwiczeń na siłowni?

2018-02-07
Jak dobrać buty do ćwiczeń na siłowni?

Uprawianie sportów wymusza na zawodnikach posiadanie odpowiedniego ubioru. Dotyczy to również osób zawodowo lub amatorsko ćwiczących na siłowni. Bardzo ważnym elementem stroju ćwiczących tam osób jest obuwie. Jakie wymagania powinno spełniać?

Przegląd obuwia na siłowniach

W klubach fitness i stricte na siłowniach ćwiczą ludzie o różnym poziomie zaawansowania w treningu. Różnią się oni również tym, jakie noszą buty. Często obuwie wykorzystywane przez daną osobę na siłowni jest kompletnie nieodpowiednie. Przede wszystkim na siłownię trzeba wziąć buty sportowe, na zmianę. Absolutnie wykluczone będzie wykonywanie ćwiczeń siłowych - ze sztangą, hantlami czy na maszynach w butach wizytowych, półbutach, butach na obcasie czy koturnie albo w klapkach. Nawet zwyczajne tenisówki będą wówczas znacznie lepszym rozwiązaniem. Nieprawidłowe obuwie stwarza zagrożenie dla osoby ćwiczącej, grozi kontuzjami i poważnymi urazami, bowiem nie pozwala na prawidłowe pod względem technicznym wykonywanie ćwiczeń.

Jak dobrać buty do ćwiczeń na siłowni?

Jakie buty będą najlepsze na siłownię?

Buty do fitnessu będą odpowiednie zarówno dla ćwiczących na siłowniach pań, jak i panów, o ile nie pracują na dużych obciążeniach, nie wykonują przysiadów czy martwych ciągów i zarzutów z obciążeniem. To buty o płaskiej podeszwie, które dobrze przylegają do stopy. Najlepiej, aby ich podeszwa była płaska, co wyklucza ćwiczenie na siłowniach w butach do biegania. Te sprawdzą się chyba tylko przy jeździe na rowerku stacjonarnym czy podczas biegania na bieżni. Buty na płaskiej, elastycznej podeszwie zapobiegną poślizgnięciu się i nie będą utrudniały wykonywanie różnych ruchów podczas ćwiczeń.

Przy treningach opierających się w dużym stopniu o ćwiczenia takie jak przysiady, martwe ciągi i pracy na większych obciążeniach, trzeba wybrać buty gwarantujące odpowiednią stabilność. W przeciwnym razie ćwiczący straci swój punkt podparcia i narazi się na wysokie ryzyko wystąpienia kontuzji. Do ćwiczeń w podnoszeniu ciężarów sprawdzą się specjalistyczne buty tzw. liftery - sztywne, precyzyjnie dopasowane, wykonane ze skóry, z lekko podwyższoną piętą.

Drogi Konsumencie, w związku z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 (znanym też jako „RODO”) pragniemy poinformować Cię, w jaki sposób przetwarzane są dane osobowe pozostawiane przez Ciebie podczas korzystania ze strony e-sklepu www.adrenaline.pl. Wszystkie informacje na ten temat znajdziesz w naszej Polityce prywatności. Klikając dowiedz się więcej, zamykając ten komunikat lub przechodząc do sklepu wyrażasz zgodę na przetwarzanie tych danych, w tym w plikach cookies, przez adrenaline.pl sp. z o. o. sp. k. z siedzibą w Olsztynie.
Ok, rozumiem
pixel