• 30 dni na zwrot
  • Darmowa dostawa od 200 zł
  • Ekspresowa wysyłka
  • Wysyłamy do Paczkomatów
  • Operator 8 salonów Nike i Adidas
  • Oryginalne produkty

Jak odpowiednio wiązać buty do biegania

2018-03-25
Jak odpowiednio wiązać buty do biegania

Buty do biegania powinny być dobrane pod kątem kształtu, rozmiaru i typu układania się stopy podczas chodzenia. Aby zapewniały stabilne położenie dla naszych stóp, muszą być też odpowiednio zawiązane - ani za luźno, ani za mocno.

Klasyczna kokardka

Zdecydowana większość z nas, także osób zaczynających treningi biegowe, wiąże obuwie sportowe dokładnie w taki sam sposób, jak buty do użytku codziennego. Sznurówki związuje więc na kokardkę, co powoduje, że pięta ma pewną swobodę ruchu. Grozi to powstaniem kontuzji podczas treningu biegowego oraz otarć na piętach.

Prawidłowe wiązanie butów biegowych

Jednym ze sposobów zniwelowania ryzyka kontuzji w przypadku klasycznego wiązania obuwia biegowego jest zrobienie ze sznurówek dwóch osobnych pętelek. Wyjmujemy z najwyższej dziurki sznurówkę i następnie wkładamy ją od wewnątrz do najwyższej dziurki, a następnie przeciągamy od zewnątrz do wewnątrz, przy wykorzystaniu dodatkowego otworu. W ten sposób powstać ma pętelka, a czynność tę wykonujemy z drugiej strony buta, przy drugiej sznurówce.

Pozostałą końcówkę sznurówek wkładamy do pętelek zgodnie z zasadą: lewa sznurówka do prawej pętelki, a prawa sznurówka do lewej pętelki. Mocno ściągamy na boki obie końcówki sznurówki, przez co zaciskamy pętelki i stabilizujemy sznurówkę. Później możemy już zawiązać je w kokardkę, jak zwykle.

Takie zawiązanie buta biegowego zapewni doskonałe, stabilne utrzymanie stopy w bucie, a pięta nie będzie wychodziła z cholewki przy każdym mocniejszym stąpnięciu podczas treningu. Zmniejszymy tym samym istniejące ryzyko kontuzji i otarć.

Potwierdzone przez naukowców

Banalna z pozoru kwestia wiązania butów tak naprawdę jest bardzo istotna, co potwierdzili naukowcy z uniwersytetu w Duisburgu w Niemczech. Wykazali oni, że wzorzec wiązania sznurowadeł butów ma bezpośredni wpływ na prawidłowość ustawienia stopy oraz na prędkość pokonywanego dystansu. Jeśli buty związane będą ciasno, można w ten sposób zredukować pronacyjne ustawienie stawów skokowych i zmniejszyć wydatnie współczynnik obciążenia stopy. Zmniejsza się miejscowy nacisk na przodostopie i zewnętrzną krawędź stopy.

pixel