Jak początkujący biegacz powinien przygotować się do treningów?
Bieganie angażuje do działania wiele partii mięśni w naszym ciele jednocześnie. Poprawia kondycję i zwiększa wydolność organizmu. Pozwala schudnąć i kształtować w pożądany sposób nasze mięśnie. To wszystko sprawia, że rzeczywiście warto rozpocząć treningi biegowe. Jak początkujący sportowiec powinien się do tego przygotować?
Amatorskie bieganie
Bieganie jest dyscypliną, w której sportowcy rywalizują na Mistrzostwach Świata i Europy oraz na letnich Igrzyskach Olimpijskich. Nie wszyscy muszą być jednak zawodowcami, aby móc biegać i czerpać z tego prawdziwą przyjemność. Amatorskie bieganie polega na trenowaniu wtedy, kiedy mamy na to ochotę, bez presji na poprawę czasów, walkę o „życiówki” czy kwalifikacje na zawodach. Powinniśmy lubić bieganie, aby mieć motywację do regularnego podejmowania wysiłku.
Przygotowania do pierwszych treningów
Zakup odpowiedniego obuwia będzie pierwszym krokiem w ramach przygotowań do treningów biegowych. Buty powinny być dobrane pod względem wygody noszenia. Obuwie do biegania będzie komfortowe, jeśli dopasujemy je do typu naszych stóp i wysokości podbicia. Inne buty będą odpowiednie w przypadku stopy o wysokim podbiciu, a inne gdy stopa ma je niskie. Buty do biegania muszą być lekkie, zapewniać odpowiednią wentylację i komfort i używania podczas każdego treningu. Jeśli zamierzamy biegać w terenie podmiejskim, w lasach i na polach, kupmy buty z grubszą podeszwą zapewniającą komfort biegania po nierównych trasach oraz z usztywnionym noskiem chroniącym palce przed urazem. Przykładem butów dla początkujących biegaczy są:
- Adidas Duramo Lite BB0888,
- Nike DualTone Racer "Dark Grey",
- Nike Free Trainer V7.
Mając już dobre buty biegowe można rozpocząć przygotowania do treningów. Pierwszy bieg nie powinien trwać dłużej niż kilkanaście minut, zwłaszcza jeśli do tej pory nie byliśmy aktywni fizycznie. Początkowo najlepiej biegać w wolnym tempie, a interwały biegu przeplatać z marszem. Z czasem można zmniejszać stopniowo czas marszu przy jednoczesnym zwiększaniu czasu biegu. Stopniowo i ostrożnie można również zwiększać dystans do przebiegnięcia.
Przed każdym bieganiem nie można zapominać o rozgrzewce, która pozwoli na zmniejszenie ryzyka kontuzji. Rozgrzewka może obejmować skłony tułowia, krążenie bioder, skrętoskłony, krążenie lekko ugiętych kolan i wykroki.