• 30 dni na zwrot
  • Darmowa dostawa od 200 zł
  • Ekspresowa wysyłka
  • Wysyłamy do Paczkomatów
  • Operator 8 salonów Nike i Adidas
  • Oryginalne produkty

Jakie buty na Maraton Warszawski?

2018-09-04
Jakie buty na Maraton Warszawski?Maraton Warszawski to bieg maratoński odbywający się od lat w Warszawie. Pierwsza edycja tego sportowego wydarzenia miała miejsce 30 września 1979 roku, dlatego w tym roku Maraton Warszawski obchodzić będzie swój jubileusz 40-lecia. Jaka jest historia tego jednego z najważniejszych biegów w Polsce?

Historia i kult Maratonu Warszawskiego


Kiedy 30 września 1979 roku po raz pierwszy zorganizowano Maraton Warszawski, wytyczona trasa obejmowała około 41,6 km długości, a inauguracyjny bieg ukończyło 1861 osób. Tym samym Maraton Warszawski był wówczas drugim największym maratonem w Europie, zaraz po Maratonie w Paryżu. Nazywano go wówczas I Maratonem Pokoju, co miało znaczenie uniwersalne.
Start i metę pierwszego biegu maratońskiego w Warszawie ustawiono pod Stadionem Dziesięciolecia. Po kilku latach zrezygnowano z tej trasy i przeniesiono ją wraz z całym Maratonem Warszawskim na lewy brzeg Wisły.
Zwycięzcą pierwszej edycji maratonu w Warszawie został Kazimierz Pawlik z Legnicy, który uzyskał czas 2:11:34. W nagrodę otrzymał obrazy - dzieła sztuki podarowane przez polskich artystów.
W czasie obowiązywania w Polsce stanu wojennego, po 1981 roku nie było pewne, że IV Maraton Pokoju się odbędzie. Jednak 26 września 1982 roku na ulice Warszawy ponownie wybiegają maratończycy. Jest ich ponad 2000 osób.
W kolejnych latach zainteresowanie Maratonem Warszawskim spadało, aż w 1999 roku wystartowało tylko 771 osób. Trasa maratonu prowadziła polami lub po autostradzie. Jeszcze mniej zawodników zjawiło się na starcie maratonu w Warszawie w 2002 roku - 307 osób ukończyło bieg i to największy kryzys w historii biegów w naszym kraju. W 2003 roku Stowarzyszenie Maratonu Warszawskiego, odpowiadające przez poprzednie lata za jego organizację, zrezygnowało z imprezy, ale sami biegacze - aktywiści postanowili zorganizować bieg. Udało się - 26 października 2003 roku na ulicach Warszawy, trasą w Ogrodzie Saskim i wokół Teatru Wielkiego w centrum stolicy znów pobiegli maratończycy. Była to jednak najmniejsza edycja w historii maratonu Warszawskiego. Spełniła swoje zadanie, ponieważ podtrzymała ciągłość imprezy. Później było już tylko lepiej. W kolejnych latach Maraton Warszawski zyskiwał sponsorów. Udało się zorganizować Old Spice Maraton Warszawski, a później w 2012 roku Maraton Warszawski powrócił na Stadion, ale tym razem był to Stadion Narodowy. W 34. Maratonie Warszawskim wzięło wtedy udział 6913 biegaczy z 61 krajów.

Jakie buty dobać na maraton?

Wybór butów jest bardzo ważny dla każdego biegacza, zwłaszcza jeśli ma w planach start w maratonie. Na tak długim dystansie jak ponad 42 km biegacz musi mieć wygodne buty do biegania, które zapewnią mu dobre wsparcie. Trzeba pamiętać, że przez 2-3 godziny biegu organizm sportowca wykonuje ogromny wysiłek, a cały napęd przenoszony jest przy pomocy właśnie butów.
Doświadczeni zawodnicy powinni zainwestować w tzw. startówki, czyli buty startowe dla biegaczy. Zalecane są one także dla debiutantów, ale głównie tym, którzy startują z wysokiego poziomu i mają za sobą długie lata treningów, choć jeszcze nie biegli w maratonie. Startówki są dobre dla stosunkowo lekkich biegaczy, znakomicie wytrenowanych, których organizm sam jest przystosowany do amortyzowania ruchów przy pomocy ścięgien i mięśni.
Wszyscy pozostali uczestnicy m.in. PZU Maratonu Warszawskiego powinni jednak wybrać buty startowo-treningowe lub treningowe. Zapewnią one odpowiedni komfort i amortyzację, co ma niebagatelne znaczenie przy tak długim biegu.Nike Air Zoom PegasusButy Nike Air Zoom Pegasus 35 Turbo


Buty do maratonu powinny być dopasowane do stopy, ale nie mogą jej zanadto ściskać. Musi być w nich na tyle miejsca, aby stopa mogła się w miarę swobodnie poruszać. Pamiętajmy, że nasze nogi w czasie długotrwałego biegu najprawdopodobniej spuchną, w związku z tym trzeba to uwzględnić przy wyborze rozmiaru butów.
Nie należy wychodzić na start maratonu w nowych, dopiero co kupionych butach. Trzeba dać im trochę czasu, aby się rozchodziły i dopasowały do kształtu stóp. Buty do startu w maratonie najlepiej kupić na co najmniej 2-3 długie wybiegania przed właściwym maratonem.
Nie trzeba nikogo przekonywać, że bez względu na wybór - butów startowych czy treningowych przeznaczonych na start w biegu maratońskim, muszą one być po prostu wygodne.

W sklepie internetowym oraz salonach sieci adrenaline.pl znajdziesz niezawodne Pegasusy, adidas boost czy oparte na najnowszej rewolucyjnej technologii - buty Nike React
BUTY MĘSKIE DO BIEGANIA NIKE EPIC REACT FLYKNIT
Nike Epic React FlyknitMaraton Warszawski 2018


Tegoroczny Wielki Bieg, czyli jubileuszowy 40. PZU Maraton Warszawski pod wieloma względami będzie wyjątkowy. Po raz pierwszy maratończycy będą przebiegać przez stołeczny Ogród Zoologiczny. Bieg rozpocznie się na ulicy Konwiktorskiej, a biegacze zmierzać będą w kierunku Placu Wilsona. Następnie pobiegną wzdłuż Wisły na Most Gdański, później przez Zoo do Mostu Świętokrzyskiego, powrócą na lewy brzeg Wisły i udadzą się w kierunku Łazienek Królewskich. Przebiegną fragment Traktu Królewskiego: ul. Belwederską przez Plac Trzech Krzyży, Rondo de Gaulle’a i Nowy Świat aż do Placu Zamkowego. Kolejny etap będzie wiódł na północ, następnie Mostem Gdańskim na Pragę i Mostem Świętokrzyskim do centrum, aby ul. Dobrą i Wybrzeżem Gdańskim dobrnąć do mety zlokalizowanej przy Multimedialnym Parku Fontann. Bieg zaplanowano na 30 września 2018 roku na godzinę 9. Biuro zawodów znajdować się będzie w Pałacu Kultury i Nauki.


pixel