• 30 dni na zwrot
  • Darmowa dostawa od 200 zł
  • Ekspresowa wysyłka
  • Wysyłamy do Paczkomatów
  • Operator 8 salonów Nike i Adidas
  • Oryginalne produkty

Jakie korzyści przynosi pływanie

2021-07-05
Jakie korzyści przynosi pływanie

Szukając sposobu na poprawę sprawności fizycznej, ukształtowanie sylwetki czy też zgubienie zbędnych kilogramów zazwyczaj decydujemy się na najpopularniejsze aktywności, które każdego dnia zalewają nasze tablice na Facebooku i Instagramie – chodzi tu oczywiście o bieganie oraz ćwiczenia na siłowni. Będąc w otoczeniu tysiąca fotek relacjonujących tego typu trening zapominamy, że istnieje jeszcze jedna forma aktywności fizycznej, która pod wieloma względami bije na głowę zarówno running, jak i siłownię, czyli pływanie. Jakie korzyści przynosi pływanie? Jakie mięśnie rozwija pływanie? Ile kalorii spala pływanie? Sprawdźmy, jakie są główne korzyści z uprawiania tego sportu!

Co daje pływanie?

Osoby niezwiązane ze sportem mogą nie być w pełni świadome wszystkich zalet, dlatego mogą zastanawiać się, co daje nam pływanie. Wiadomo, że pływanie korzyści nam przynosi, ale jakie konkretnie? Jedną z najważniejszych korzyści z pływania jest fakt, iż sport ten obciąża stawy w znacznie mniejszym stopniu, niż bieganie, różnego rodzaju sporty zespołowe czy też praca z ciężarami na siłowni. Dlaczego tak się dzieje? Odpowiedź jest banalnie prosta – w wodzie siła grawitacji jest o wiele mniejsza i działa znacznie słabiej, dlatego pływając odczuwamy wrażenie lekkości oraz możemy z dużo większą łatwością wykonywać ruchy, które znacznie ciężej byłoby wykonać w innych okolicznościach. Siła wyporowa sprawia, że ciało w wodzie jest nawet 10 razy lżejsze, a co za tym idzie – obciążenie stawów jest znacznie mniejsze, przez co pływanie korzyści niesie zwłaszcza osobom po różnego urazach. Kwestia odciążenia ciała nie jest oczywiście jedyną z korzyści
z pływania – trzeba również zwrócić uwagę na to, że podczas tego wielowymiarowego treningu pracuje bardzo dużo mięśni, co przeważnie nie jest możliwe przy wykonywaniu innego rodzaju aktywności fizycznej. Angażowanie wielu partii mięśniowych jednocześnie nie tylko wpływa na efektywną poprawę kondycji i wyglądu sylwetki, ale także w niezrównany sposób rozwija koordynację ruchową, co stanowić może doskonałą bazę dla sportowców uprawiających inne dyscypliny. Aktywacja całego ciała do pracy oznacza również kolejne zalety pływania, czyli pozytywny wpływ na postawę – pokonywanie oporu stawianego przez wodę doskonale rozwija najważniejsze mięśnie pleców oraz brzucha, które pozwalają poprawnie stać, siedzieć, chodzić czy biegać zwłaszcza wśród osób mających pracę siedzącą lub zmagających się z problemami z kręgosłupem.

Pozostałe zalety – na co pomaga pływanie?

  • Wzmacnia układ oddechowy – jest to jedna z bardzo ważnych korzyści z pływania. Pływanie, zwłaszcza stylem krytym (wymagającym zanurzenia głowy pod wodę), świetnie poprawia wydolność płuc i zmusza je do wytężonej pracy i zwiększonej aktywności. Standardowa pojemność płuc zdrowego człowieka wynosi około 5 litrów, jednak najlepsi pływacy mogą zwiększyć ją do nawet 11 litrów. Jeżeli zastanawiasz się, co daje pływanie na basenie, to kwestia poprawy układu oddechowego jest wystarczająco zachęcającą odpowiedzią.

  • Redukuje stres i napięcie – aktywność w wodzie, lekkość ruchu oraz jego powtarzalność pozwalają skutecznie wyciszyć się i odstresować już przy pierwszym tego typu treningu. Jeżeli masz na co dzień sporo stresowych sytuacji to z pewnością ucieszysz się, że wiesz już na co pomaga pływanie.

  • Sprawia, że Twoje ciało jest zdrowe i atrakcyjne – angażowanie wielu partii mięśniowych oraz możliwość intensywnego treningu połączonego z lekkością pozwala w przyjemny sposób osiągnąć wymarzoną formę i spalić nadmiar tkanki tłuszczowej. Utrata zbędnych kilogramów to zdecydowanie jedna z korzyści z pływania, która może Cię zainteresować i skłonić do rozpoczęcia treningów na basenie.

Ile kcal spala pływanie?

Bardzo istotną kwestią związaną z rozpoczęciem przygody z tym rodzajem treningu jest to, ile kalorii spala pływanie. Wiele osób zdecyduje się na tą dyscyplinę właśnie po to, aby skutecznie spalić nadmiar tkanki tłuszczowej, zgubić zbędne kilogramy i poprawić wygląd swojej sylwetki. Zadając pytanie „pływanie ile można schudnąć?” można odpowiedzieć, że… to zależy. Wszystko zależy od tego, jak długo się pływa, jaki dystans pokonuje i jaki styl pływania wybiera – wszystko to ma duży wpływ na intensywność treningu, a co za tym idzie – poziom spalania zapasów tłuszczowych.

Zastanawiasz się pewnie – wybierając pływanie ile można schudnąć? Przyjęło się, że godzina dość intensywnego pływania to nawet 600 spalonych kalorii, co stanowi naprawdę zadowalający rezultat. Trzeba oczywiście pamiętać, że wszystko zależy od stylu oraz intensywności, jednak podstawową zasadą jest to, aby pływać minimum 20 minut, gdyż po tym czasie organizm zaczyna czerpać energię z zapasów tłuszczowych, czyli spalać nadmiar kalorii. Dobrą wskazówką dla początkujących będzie też to, aby przynajmniej kilka długości przepłynąć na maksymalnej intensywności, a później nieco odpuścić i zmienić styl na mniej angażujący - w ten właśnie sposób fajnie pobudzimy organizm do spalania tkanki tłuszczowej i wykonamy efektywny trening aerobowy.

Ile kcal spala pływanie w danym stylu?

Jak trenować pływanie, aby zgubić jak najwięcej kilogramów? Najwięcej kalorii spala się przy pływaniu stylem motylkowym (zwanym też delfinem), ponieważ jest on najbardziej angażujący oraz generuje największą prędkość, jednak dla nieco mniej zaawansowanych pływaków lepszą opcją będzie wybranie kraula, który jest nieco mniej męczący, przez co pozwoli pływać dłużej i zachować zadowalającą intensywność na większym odcinku czasowym.

  • 1h intensywnego pływania: ok. 600 kcal

  • 1h rekreacyjnego pływania: ok. 360 kcal

  • 10 minut pływania delfinem: ok. 150 kcal

  • 10 minut pływania kraulem: ok. 100 kcal

  • 10 minut pływania stylem grzbietowym: ok. 80 kcal

  • 10 minut pływania stylem klasycznym (żabką): ok. 60 kcal

Jak pływanie wpływa na sylwetkę?

Wymieniając najważniejsze zalety pływania należy zaznaczyć, że ma ono ogromny wpływ na to, jak wygląda nasza sylwetka. Tego, jakie korzyści przynosi pływanie na basenie nie da większość aktywności fizycznych, ponieważ ciężko równie efektywnie zaangażować wiele partii mięśniowych i zmusić organizm to spalania dużej nadwyżki kalorii. W trakcie aktywności w wodzie pracuje nawet 40 mięśni jednocześnie, w tym mięśnie skośne oraz proste brzucha, co niezwykle intensywnie wpływa na sylwetkę, a konkretnie – na jej kształtowanie. Jeśli chcemy zbudować efektowną zbroję z mięśni poprzez pływanie, to najlepszym sposobem będzie wybór stylu motylkowego lub dowolnego (kraul), które są najszybsze i najbardziej intensywne, a co za tym idzie - mięśnie pracują przy nich najmocniej
i generują największy wysiłek niosący za sobą spalanie największej liczby kalorii. Zastanawiasz się pewnie, jakie mięśnie rozwija pływanie? Różne style to różne mięśnie, które najmocniej pracują oraz różne stopnie intensywności – każdy z nich zawsze wymaga aktywności mięśni nóg, brzucha, pleców i ramion (najmocniej przy delfinie), jednak dodatkowo styl klasyczny (żabka) to także wzmożona praca klatki piersiowej.

 

pixel