• 30 dni na zwrot
  • Darmowa dostawa od 200 zł
  • Ekspresowa wysyłka
  • Wysyłamy do Paczkomatów
  • Operator 8 salonów Nike i Adidas
  • Oryginalne produkty

Jakie obuwie wybrać do ekstremalnych biegów?

2018-02-07
Jakie obuwie wybrać do ekstremalnych biegów?

Bieganie to jedna z najbardziej lubianych dyscyplin sportowych. O jej popularności świadczą statystyki. Istotnym czynnikiem decydującym o zamiłowaniu do biegania jest fakt, że uprawianie tego sportu nie stawia wielkich wymagań. Ważne są jednak dobre, wygodne, dopasowane buty do biegania. Ma to szczególne znaczenie przede wszystkim dla tych zawodników, którzy decydują się na biegi ekstremalne z przeszkodami, w trudnym terenie. Jakie wyzwania stawiane są przed takim obuwiem?

Jakie obuwie wybrać do ekstremalnych biegów?

Buty trailowe z agresywnym bieżnikiem

Zdecydowanie najlepsze do biegów ekstremalnych będą tzw. buty trailowe, wyposażone w agresywny bieżnik, który wpływa na szybkość biegacza, ale i zwiększa przyczepność do problematycznego podłoża, m.in. stromego i śliskiego. Buty trailowe sprawdzą się podczas zawodów i treningów biegowych w górach, lasach, na pustyni i plaży, w błocie, w rzekach i strumieniach. Nie będą ślizgać się na podbiegach, czy w błocie na zbiegach.

Czynniki wyboru butów biegowych

Buty do biegania powinny dawać stopie stabilność i dobrą przyczepność, być lekkie, elastyczne, a przy tym zapewniać dobrą wentylację. W przypadku butów przeznaczonych do biegów ekstremalnych wymagania są nieco inne. Owszem, powinny być lekkie, ale jednocześnie wykonane z materiałów odprowadzających wodę i błoto. Muszą dobrze „wgryzać się w linię” i pozostawiać nieco więcej miejsca w przedniej części buta, co przy zbiegach zapewnia dodatkową przestrzeń na palce.

Wybierając buty do biegania, należy dopasować je do kształtu i rodzaju swojej stopy. Dostępne są buty z wąską, normalną lub szeroką cholewką, dostosowaną do stóp o niskim, wysokim lub normalnym podbiciu. Buty do biegania nie mogą uciskać i obcierać stóp, aby nie doprowadzić do powstania bolesnych pęcherzy. Ponadto powinny mieć solidne wiązania, które podczas biegu nie będą groziły rozwiązaniem się sznurówek. Podeszwa takiego obuwia musi być na tyle gruba i elastyczna, aby nie czuć nierówności podłoża, ale nie krępować także ruchów stopy.

pixel