• 30 dni na zwrot
  • Darmowa dostawa od 200 zł
  • Ekspresowa wysyłka
  • Wysyłamy do Paczkomatów
  • Operator 8 salonów Nike i Adidas
  • Oryginalne produkty

Kupujesz buty do piłki nożnej? Sprawdź, jak je dobrać!

2018-05-13
Kupujesz buty do piłki nożnej? Sprawdź, jak je dobrać!

O skuteczności i sprawności działania każdego piłkarza na boisku decyduje wiele czynników, w tym talent, ale zawodnicy muszą dbać także o to, co w tym sporcie jest najważniejsze - o nogi. Dlatego z dużą uwagą powinni podchodzić do wyboru odpowiedniego obuwia. Dobrze dobrane buty mogą zaważyć w kluczowych sytuacjach o oddaniu celnego strzału na bramkę. Przedstawiamy 3 najważniejsze wskazówki, które pozwolą Wam idealnie dobrać buty piłkarskie.

1. Na jakim podłożu grasz?

Inne buty należy wybrać dla osób grających wyłącznie na hali, inne do gry na boisku z naturalną murawą, a jeszcze inne do grania na sztucznej trawie. Odpowiedni dobór podeszwy do podłoża pozwala na zachowanie naturalnych ruchów piłkarza podczas gry i zwiększenie bezpieczeństwa dla stóp.

Podeszwy w butach piłkarskich posiadają literowe oznaczenia, wskazujące na to, na jaką nawierzchnię są przeznaczone:

  • AG - podeszwa przeznaczona na sztuczną nawierzchnię,
  • FG - podeszwa przeznaczona na twardą, naturalną nawierzchnię, np. boiska na wolnym powietrzu,
  • IC, CT, IN - podeszwa przeznaczona do gry na hali, występująca w tzw. halówkach,
  • SG - podeszwa na miękką, grząską nawierzchnię naturalną,
  • TF, TT - podeszwa dostosowana do nawierzchni boisk sztucznych, zmrożonych i zaśnieżonych.
Sprawdź naszą ofertę na: odzież i obuwie do piłki nożnej

2. Dopasowanie buta do typu stopy

Bardzo istotne dla piłkarza jest, aby but był idealnie dopasowany do jego stopy. Im mniej luzu występuje w bucie, tym lepiej dla zawodnika, ponieważ wpływa to na poprawę stabilizacji każdego kroku i zmniejsza wydatnie ryzyko wystąpienia kontuzji.

Zwykła, przeciętna stopa umożliwia wykorzystanie butów wykonanych ze skóry naturalnej lub syntetycznych materiałów. Konstrukcja cholewki nie powinna być ani za wąska, ani za szeroka. Piłkarze mający szerokie stopy powinni wybierać obuwie ze skóry naturalnej, która rozciąga się z czasem i dobrze dopasowuje się do stopy. Natomiast posiadacze wąskich stóp mogą z powodzeniem zdecydować się na buty syntetyczne, które nie rozciągną się w czasie użytkowania i dobrze będą przylegać do newralgicznych punktów stopy.

3. Z czego wykonany jest but?

Lekkie, ale stabilne buty z jednej strony zwiększają szybkość i czucie piłki przez piłkarza, a z drugiej pozwalają na zwiększenie bezpieczeństwo treningów i gry podczas meczów. Ważne dla zachowania takiej specyfikacji obuwia piłkarskiego jest to, z czego je wykonano. Buty do piłki nożnej mogą być zrobione ze skóry naturalnej - rozciągliwej, ale świetnie dopasowującej się do kształtu stopy, albo ze skóry syntetycznej - wysoce wytrzymałej, ale nierozciągliwej.

pixel