• 30 dni na zwrot
  • Darmowa dostawa od 200 zł
  • Ekspresowa wysyłka
  • Wysyłamy do Paczkomatów
  • Operator 8 salonów Nike i Adidas
  • Oryginalne produkty

O czym pamiętać, idąc w góry? 8 praktycznych wskazówek, które warto znać, zanim ruszysz na szlak

2018-02-12
O czym pamiętać, idąc w góry? 8 praktycznych wskazówek, które warto znać, zanim ruszysz na szlak

Wędrówki po górach to świetny sposób na spędzanie wolnego czasu. Pozwalają się zrelaksować, wyciszyć, a jednocześnie umożliwiają zbudowanie doskonałej formy i kształtują sylwetkę. Nic więc dziwnego, że wszyscy chcą rzucić wszystko i pojechać w Bieszczady. Należysz do grona tych osób, które właśnie planują górską wyprawę? Mamy dla Ciebie 8 wskazówek, które sprawią, że Twoja podróż będzie bezpieczna i bardzo satysfakcjonująca!

wyprawa w góry z adrenaline.pl

#1. Ubierz się na cebulkę

Zanim wyruszysz na górską wyprawę, koniecznie sprawdź prognozę pogody, jednak nie bądź zdziwiony, jeżeli podczas Twojej wycieczki aura nagle się załamie. W górach takie sytuacje zdarzają się bardzo często. Górski klimat charakteryzuje się silnymi wiatrami, częstymi opadami oraz mgłami, dlatego przygotuj się na wszystkie te ewentualności. Ubierz się „na cebulkę”, a zanim wyjdziesz w trasę, sprawdź zagrożenie lawinowe na stronie GOPR-u.

wycieczka w góry z adrenaline.pl

#2. Załóż wygodne buty

Każdy doświadczony górołaz powie Ci, że buty to absolutna podstawa bezpiecznej i komfortowej wędrówki. Pamiętaj, że spacer po górach trwa kilka godzin! W niewygodnych butach zrobisz sobie krzywdę – odciski, obtarcia i siniaki gwarantowane. Poranione stopy na szlaku to naprawdę duży kłopot. Jeżeli wybierzesz się na wyprawę w nieodpowiednich butach, możesz mieć duży problem z powrotem do schroniska.

Sprawdź ofertę idealnych butów trekkingowych na wyprawę w góry!

Buty adidas Terrex AX2R CM7725
Buty adidas Terrex AX2R CM7725 | adrenaline.pl
Buty adidas Terrex Solo S80930
Buty adidas Terrex Solo S80930 | adrenaline.pl
Buty adidas Terrex Trailmaker CM7624
Buty adidas Terrex Trailmaker CM7624 | adrenaline.pl

#3. Starannie zaplanuj swoją trasę

Wycieczka w góry może być niebezpieczna, dlatego przed jej rozpoczęciem warto zminimalizować wszelkie zagrożenia. Warto zacząć od starannego zaplanowania swojej drogi. W tym celu użyj mapy, na której zaznaczone są szlaki. Podczas wędrówki miej przy sobie mapę w wersji drukowanej! Telefon może Ci się rozładować, a GPS z pewnością straci zasięg. Kiedy będziesz już w schronisku, gotowy, aby ruszyć w drogę, powiedz opiekunowi tego miejsca o swoim planie oraz szacowanej godzinie powrotu.

wygodne buty w góry

#4. Zapisz w swoim telefonie numery alarmowe

Oczywiście większość wycieczek górskich kończy się szczęśliwie, jednak warto dmuchać na zimne. Nigdy nie wiadomo, czy na szlaku nie spotka Cię jakaś niebezpieczna przygoda, dlatego na wszelki wypadek zapisz w swoim telefonie numer GOPR-u, czyli cyfry 985.

#5. Nie chodź w góry sam!

Po pierwsze to znacznie mniejsza frajda, a po drugie – to bardzo niebezpieczne. Jeżeli jest taka możliwość, idź z przyjaciółmi. Zorganizuj podróż we dwójkę lub z małą, dobrze zorganizowaną grupą, która w razie niebezpieczeństwa, będzie dla siebie wsparciem.

#6. Weź ze sobą apteczkę

Małe skaleczenia, obtarcia, a nawet zwichnięcia mogą się zdarzyć nawet najlepszym. Aby czuć się bezpiecznie i móc sobie poradzić w niebezpiecznych momentach, weź ze sobą kilka niezbędnych rzeczy: bandaż elastyczny, plaster w rolce, jałowy opatrunek, środki przeciwbólowe oraz wodę utlenioną. Przydadzą się także nożyczki lub nóż, którymi dotniesz plaster do odpowiedniej długości.

#7. Zawsze miej przy sobie coś do jedzenia i do picia

Spacer po górach może być naprawdę męczący, zwłaszcza jeżeli dopiero zaczynasz swoją przygodę z turystyką górską. Zanim wyruszysz ze schroniska, zapakuj do plecaka coś do jedzenia – kanapkę, batonik, czekoladę lub inną, wysokokaloryczną żywność. Nie zapomnij także o odpowiednim nawodnieniu! Woda będzie dobra w lecie, natomiast w zimie lepiej uzbroić się w termos z ciepłym napojem.

#8. Respektuj obecność roślin i zwierząt

Niektórzy turyści, zwłaszcza ci początkujący, dają się ponieść ekscytacji, jaka towarzyszy pierwszym wyprawom w góry i (czasem nieopatrznie) niszczą otaczającą ich przyrodę. Kiedy idziesz w góry, pamiętaj, że jesteś tam gościem, a rośliny oraz zwierzęta są u siebie w domu. Nie śmieć, nie zachowuj się głośno, a kiedy stanie przed Tobą dzika zwierzyna nie próbuj do niej podchodzić.

buty w góry

Idąc w góry, pamiętaj, że Twoje bezpieczeństwo jest najważniejsze. Nie ryzykuj, odrzuć na bok brawurę i weź ze sobą zapas pokory, a na pewno Twoja wycieczka skończy się szczęśliwie i da Ci mnóstwo wrażeń, które z rozrzewnieniem będziesz wspominał przez bardzo długie lata. Życzymy przyjemnej podróży!

pixel