• 30 dni na zwrot
  • Darmowa dostawa od 200 zł
  • Ekspresowa wysyłka
  • Wysyłamy do Paczkomatów
  • Operator 8 salonów Nike i Adidas
  • Oryginalne produkty

Podstawowe elementy butów sportowych

2018-06-03
Podstawowe elementy butów sportowych

Nike słynie z produkcji wysokiej jakości obuwia sportowego, które wykorzystywane jest przez zawodowych piłkarzy, sportowców z innych dziedzin oraz przez amatorów. Przedstawiamy podstawowe elementy składowe butów sportowych.

Podeszwa buta

Elementem mającym bezpośredni kontakt z podłożem jest zawsze podeszwa naszych butów. W przypadku obuwia sportowego Nike składa się ona z:

  • podeszwy zewnętrznej,
  • podeszwy środkowej (wewnętrznej).

Podeszwa zewnętrzna powinna zapewniać wysoką przyczepność i chronić przed niekontrolowanym poślizgiem na śliskiej nawierzchni. Musi być trwała i chronić podeszwę środkową przed nadmiernym zużyciem. Nike produkuje obuwie sportowe do uprawiania różnych dyscyplin, dlatego podeszwy zewnętrzne butów są projektowane zgodnie z wymaganiami odmiennych grup sportowców.

Sprawdź naszą ofertę na buty do biegania

Podeszwa wewnętrzna łączy podeszwę zewnętrzną z cholewką i ma amortyzować i stabilizować stopę we właściwym położeniu. W amortyzacji w butach Nike stosowana jest specjalna pianka, która skutecznie tłumi wstrząsy powstające przy bieganiu i chodzeniu. W podeszwach wewnętrznych stosowany jest także system Dynamic Support, stabilizujący stopę.

Cholewka kluczowym elementem buta

Zewnętrzną część buta nazywamy cholewką i jej celem jest ochrona stopy przed niekorzystnymi czynnikami zewnętrznymi. Ona również wpływa na stabilizację stopy wewnątrz buta. Cholewka butów sportowych Nike zapewnia wentylację.

Może być wykonana z materiałów naturalnych lub syntetycznych. W przypadku Nike może to być skóra naturalna (Full Grain Leather), nubuck (skóra naturalna z charakterystycznym gładkim wykończeniem), zamsz lub płótno. Buty produkowane są również ze skóry syntetycznej (sztucznej), durabucku, czyli mikrowłókna syntetycznego, które imituje nubuck, z siateczki, teijin, flywire, czyli systemu nylonowych włókien lub watrshield.

Sprawdź ofertę na: męskie buty do tenisa

Błędem jest postrzeganie przez konsumentów materiałów syntetycznych jako gorszych, ponieważ te najbardziej zaawansowane syntetyki mają lepsze właściwości od np. skóry naturalnej i mogą kosztować zdecydowanie więcej. Materiały syntetyczne łatwo utrzymać w czystości i nie wymagają specjalnej konserwacji.

pixel