Posiłek po bieganiu. Co jeść po bieganiu?
Bieganie to jedna z najbardziej popularnych, a na pewno jedna z najprostszych i najbardziej powszechnych form aktywności fizycznej. Wystarczy przecież odpowiednio się ubrać, rozgrzać, wybrać trasę i... po prostu biec. Nieważne, czy chcesz podtrzymać formę, zrzucić parę kilogramów czy wystartować w maratonie – każdy powód jest dobry, aby założyć buty do biegania i zaliczyć kilka kilometrów na świeżym powietrzu. W bieganiu ważne jest nie tylko to, co dzieje się w trakcie treningu, ale również wszystko związane z odpoczynkiem i regeneracją organizmu. Jedną z takich kwestii jest jedzenie, czyli w teorii rzecz absolutnie oczywista, a jednak tak często zaniedbywana.
Czy trzeba jeść po bieganiu?
Dla wielu osób najprzyjemniejszą rzeczą, z jaką wiąże się bieganie jest jedzenie po treningu – w końcu daje nam to i konieczność uzupełnienia utraconych kalorii, i czyste sumienie, że możemy pozwolić sobie na nieco więcej. Odsuwając na bok przyjemności należy zaznaczyć, że posiłek po bieganiu nie jest tylko przyjemnością, a wręcz koniecznością! Dlaczego należy jeść po treningu? Ponieważ to właśnie czas po aktywności fizycznej oraz odpowiednia regeneracja sprawiają, że osiągamy coraz to lepsze wyniki oraz poprawiamy swoją formę. Nieważne, czy zaliczyliśmy trzydzieści minut truchtu, czy też odbyliśmy dwugodzinny trening interwałowy – każda forma aktywności fizycznej musi nieść za sobą uzupełnienie utraconych składników odżywczych. Często mówi się, że należy zjeść posiłek godzinę po treningu, jednak dotyczy to głównie osób, które ćwiczą naprawdę często i intensywnie – wtedy każda minuta jest na wagę złota. Jeżeli nie biegasz profesjonalnie, to możesz ten okres wydłużyć nawet do dwóch godzin, jednak pamiętaj – trzeba zjeść posiłek po treningu biegowym!
Co najlepiej zjeść po treningu biegowym?
Możliwe, że masz świadomość, że należy zaliczyć posiłek po bieganiu, jednak nie wiesz dokładnie, co warto zjeść. Podstawą jedzenia po treningu są węglowodany – podczas wysiłku organizm notuje spadek poziomu glikogenu, który należy uzupełnić, aby mięśnie podczas następnej sesji treningowej pracowały jeszcze bardziej efektywnie. Modelowy posiłek po treningu powinien zawierać około 1 gram węglowodanów na 1 kilogram masy ciała – informacje takie zawarte są oczywiście na opakowaniach produktó spożywczych, dlatego warto nieco zagłębić się w ich treści. Ważna wskazówka: najlepszą formą będą te węglowodany, które wolno się przyswajają, dlatego lepiej odrzucić proste przekąski typu batonik czy czekolada. Oprócz węglowodanów należy zadbać o to, aby potreningowy posiłek zawierał również białko, które podobnie wspomaga proces regeneracji o odbudowy formy mięśni. Jeżeli na Twoim talerzu zagości pełnoziarnisty makaron lub ryż uzupełniony o pierś z kurczaka oraz porcję warzyw, to organizm na pewno podziękuje Ci za takie paliwo i odpłaci się podczas kolejnego treningu. Pamiętaj: zjedzone po treningu węglowodany oraz białko mają pomóc Ci w regeneracji, dać bodziec do odbudowy mięśni, a także zapewnić uczucie sytości na kolejne godziny w ciągu dnia.
Posiłek po bieganiu wieczorem
Jeżeli nadal wierzysz w mit, że nie wolno jeść przed snem, to w tej chwili musisz o tym zapomnieć. Oczywiście, nadmiernemu objadaniu się wieczorami mówimy stanowcze "nie", jednak kompletne pomijanie posiłku po późniejszym bieganiu jest sporym błędem, którego należy się wystrzegać. To właśnie w nocy organizm regenruje się wyjątkowo intensywnie, dlatego należy dostarczyć mu do tego odpowiedniego paliwa. Co z tego, że zrobisz wieczorem solidny trening, skoro organizm nie będzie mógł odpowiednio się po nim odbudować? Pamiętaj, że lepiej nie szykować posiłku tuż przed zaśnięciem, bo wtedy sen nie będzie zbyt komfortowy – zrób to odpowiednio wcześniej, aby nie narazić się na niestrawność czy wzdęcia. Jeżeli udało Ci się zjeść odpowiedni posiłek przed treningiem i po nim nie czujesz mega głodu, to sięgnij np. po serek wiejski z odrobiną miodu i owocami – pozwoli Ci to odpowiednio zregenerować organizm przed kolejną sesją.