Przy jakich treningach najlepiej sprawdza się odzież kompresyjna?
Odzież sportowa powinna nie tylko ładnie się prezentować, ale przede wszystkim być wygodna i zwiększać komfort treningów. Odzież specjalna, do której zaliczane są ubrania kompresyjne, czyli uciskowe, ma jeszcze jedną zaletę dla sportowców - zwiększa wydolność organizmu i umożliwia szybszą progresję w ćwiczeniach. Podczas jakich treningów odzież kompresyjna przyda się w szczególności?
Sprawdź także: Czym jest odzież kompresyjna?
Kiedy zastosować odzież kompresyjną?
Koszulki to elementy odzieży kompresyjnej, które nie ograniczają zakresu ruchu i można je nosić w zasadzie przy każdym typie treningu, nie tylko na siłowni.
Dolne elementy odzieży kompresyjnej jak szorty, getry i skarpety lepiej zakładać po skończonych ćwiczeniach, dla przyspieszenia regeneracji mięśni.
Odzież kompresyjna najlepiej sprawdzi się dla osób, które trenują na siłowni - podczas treningu wytrzymałościowego i siłowego. Dzięki niej zwiększy się siła mięśni, poszerzy zakres ruchów w stawach, a jednocześnie zredukowany zostanie poziom odczuwalnego zmęczenia oraz osłabienia mięśni.
Sprawdź naszą ofertę: sportowa odzież męska NIKE Sportswear
Zalety kompresji
Dzięki uciskowi, jaki wywołują poszczególne elementy zaliczane do odzieży kompresyjnej, można obniżyć kinazę kreatynową i poziom związków zapalnych we krwi powstających po wytężonym treningu. Minimalizujemy w ten sposób mikrouszkodzenia mięśni oraz ryzyko odczuwania zakwasów. Kompresja odciąża mięśnie i poprawia ich dotlenienie. Dlatego możemy ćwiczyć dłużej i z większą intensywnością.
Jak dobrać odpowiednią odzież kompresyjną?
Najlepszym sposobem doboru odzieży kompresyjnej będzie jej wcześniejsze przymierzenie. Jeśli już wiemy, jaki rozmiar koszulek czy szortów nosimy, łatwiej nam będzie kupować kolejne w sklepach internetowych. Trzeba wiedzieć, że nieprawidłowo dobrana odzież kompresyjna nie będzie wpływała na organizm sportowca prawidłowo. Wręcz przeciwnie, odzież zbyt ciasna może ograniczyć przepływ krwi i wywołać niedotlenienie mięśni. Z kolei zbyt luźne ubrania kompresyjne w ogóle nie dostarczą nam dostatecznych i pożądanych efektów treningowych.