• 30 dni na zwrot
  • Darmowa dostawa od 200 zł
  • Ekspresowa wysyłka
  • Wysyłamy do Paczkomatów
  • Operator 8 salonów Nike i Adidas
  • Oryginalne produkty

Rady dla początkujących na siłowni

2018-02-07
Rady dla początkujących na siłowni

Podjąłeś postanowienie: zapisuję się na siłownię i będę regularnie ćwiczyć z pomocą ekspertów - trenerów personalnych lub samodzielnie. Przygotuj się do treningów i sprawdź, jak w nich wytrwać, kształtować w pożądany sposób swoje ciało oraz nie dać się zniechęceniu. Przedstawiamy zbiór rad dla rozpoczynających treningi na siłowni.

1. Bądź systematyczny

W przypadku treningów na siłowni kluczowe znaczenie ma regularność, a nie np. szybkość wykonywania kolejnych ćwiczeń. Niczego nie osiągniesz w ciągu paru godzin. Co najwyżej możesz ulec kontuzji w wyniku przetrenowania czy naderwania ścięgien i mięśni, co skutecznie wykluczy Cię z treningów na wiele tygodni - najprawdopodobniej wtedy już na zawsze zrezygnujesz z ćwiczeń.

2. Bądź cierpliwy

Muskulatury na miarę kulturysty nie osiągniesz w ciągu tygodnia czy dwóch. To dobrze, że masz cel przyświecający Twoim treningom, ale bądź racjonalistą. Aby osiągnąć wymarzone efekty, musisz przejść długą i wyboistą drogę, ale muskulatura na pewno Ci to wynagrodzi.

Rady dla początkujących na siłowni

3. Pamiętaj o prawidłowej technice ćwiczeń

Młodzi adepci treningów na siłowni często wstydzą się zapytać bywalców i trenerów zatrudnionych w takich miejscach, jak prawidłowo wykonywać ćwiczenia na poszczególnych sprzętach. Tymczasem nauka prawidłowego technicznie treningu jest bardzo istotna. Przed wizytą na siłowni warto obejrzeć w internecie filmiki instruktażowe i zawsze pytać, jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości. W przeciwnym wypadku nieprawidłowe pod względem technicznym ćwiczenia mogą wpędzić nas w poważną kontuzję, pogłębić istniejące wady postawy, albo skutkować brakiem spodziewanych efektów treningu.

4. Rozgrzewka obowiązkowa

Każdy poważny trening siłowy powinien być poprzedzony rozgrzewką. Dlatego na siłownię wybierz się piechotą, nawet jeśli będziesz musiał iść 15-20 minut. Później nie od razu chwytaj za ciężary, ale poświęć kolejne 10-15 minut na bieganie na bieżni lub jazdę na rowerku. Rozgrzewka zmniejsza ryzyko kontuzji i zwiększa wydajność właściwego treningu.

5. Pamiętaj o odpoczynku

Ciągłe trenowanie, zwłaszcza w pierwszym etapie uczęszczania na siłownię, dla nikogo nie jest wskazane, ponieważ mięśnie nie mają w takim przypadku czasu na regenerację. Minimalny czas na odbudowę siły to 48 godzin.

6. Ustal priorytety

Na czym najbardziej Ci zależy - utracie zbędnej masy ciała, w tym znienawidzonej tkanki tłuszczowej, czy może na budowaniu imponujących mięśni? Połączenie tych dwóch celów w praktyce nie jest możliwe. Na podstawie ustalonych priorytetów można będzie dobrać dla Ciebie odpowiedni plan diety i treningów.

7. Pij dużo wody

Osoby aktywne powinny na bieżąco uzupełniać płyny w organizmie. Czy wiesz, że w czasie 1 godziny intensywnego treningu na siłowni, możesz stracić nawet 1 litr płynów? Dlatego na siłownię trzeba zawsze zabierać butelkę wody mineralnej, z elektrolitami i pić ją małymi łykami.

pixel