• 30 dni na zwrot
  • Darmowa dostawa od 200 zł
  • Ekspresowa wysyłka
  • Wysyłamy do Paczkomatów
  • Operator 8 salonów Nike i Adidas
  • Oryginalne produkty

Skarpety biegowe - czy warto je kupować?

2018-06-17
Skarpety biegowe - czy warto je kupować?

Przy rozpoczynaniu swojej przygody z bieganiem konieczny będzie zakup odpowiedniego, dedykowanego biegaczom obuwia. Musimy mieć jednak świadomość, że nie tylko buty, w których biegamy są istotne, ale i skarpety. Czy warto wybrać specjalistyczne skarpetki do biegania, czy można właściwie zdecydować się na jakiekolwiek?

Sprawdź naszą ofertę: skarpety męskie NIKE adidas

Komfort biegania

Nie można oszukiwać się, że skarpety do biegania kupione w specjalistycznym sklepie adresowanym do tego typu sportowców, zwiększą nasze wyniki na trasach długodystansowych. Nie staniemy się dzięki nim szybsi w sprincie, ale przyniosą coś równie ważnego - wyższy komfort trenowania.

Odpowiednie skarpety biegowe poprawiają stan stóp - w czasie biegania, a zwłaszcza po treningu.

Sprawdź także: Skarpety wyczynowe NIKE

Materiał na skarpety do biegania

Skarpetki do biegania powinny być wykonane z odpowiednich materiałów, zapewniających wentylację dla skóry. Wykorzystywanie przy treningach zwykłych skarpet bawełnianych nie jest dobrym pomysłem, ponieważ one szybko chłoną wilgoć i nie oddają jej na zewnątrz. W efekcie po kilku kilometrach biegania stopy w bucie mogą już być całkowicie mokre, co ma negatywny wpływ na ich ruchy w bucie.

Pożądanym materiałem do szycia skarpet dla biegaczy będą materiały z włóknami poliestrowymi, najlepiej z domieszką przędzy antybakteryjnej, m.in. meryl, tactel, prolen itp. Poliestrowe skarpety tylko z pozoru wydają się nieoddychające. Materiał sztuczny pozwala na doskonałe odprowadzanie potu ze stóp, ale jednocześnie sam nie nasiąka wilgocią. Skarpety będą bardzo szybko schnąć, a dodatek antybakteryjny sprawi, że zabiją nieprzyjemny zapach potu.

Sprawdź także: Z czego wykonane są skarpety NIKE

Jak powinny być uszyte skarpety biegowe?

Skarpety do biegania powinny być lekkie, cienkie, sięgające za kostkę, ze ściągaczem, który uniemożliwia ich zsuwanie podczas biegania. Niepotrzebne są skarpety z dodatkowym wzmocnieniem na podeszwie, ponieważ rolę wystarczającego amortyzatora będzie odgrywać bez wątpienia podeszwa wewnętrzna buta oraz wkładka.

Grubsze skarpety z warstwą frotte przydadzą się biegaczom trenującym zimą, aby zwiększyć ich komfort cieplny. Wygoda biegacza jest bardzo istotna przy długotrwałym trenowaniu. Stąd też powinniśmy wybierać skarpety ze szwem płaskim, który właściwie pozostaje niewyczuwalny pod palcami. Nie będzie się wrzynać w skórę i powodować dyskomfort. Jeśli ponadto skarpety będą dopasowane anatomicznie do prawej i lewej stopy, powinny stanowić doskonały wybór dla biegaczy.

pixel