Wskazówki, jak czyścić buty piłkarskie?
Pozostawione w torbie lub w plecaku po treningu lub meczu buty piłkarskie - mokre, ubłocone, z resztkami ziemi w podeszwie, na pewno nie będą nam służyły zbyt długo. Szybko rozwiną się w nich bakterie i pleśń, stracą swój kształt, zwłaszcza w przypadku butów skórzanych i będą nadawały się już tylko do wyrzucenia. Dlatego piłkarz powinien dbać o swoje narzędzie pracy - czyścić regularnie obuwie piłkarskie i pielęgnować je. Jak to robić?
Z czego wykonane jest obuwie piłkarskie?
W sklepach z obuwiem sportowym do wyboru mamy wiele różnych butów do piłki nożnej. Różnią się one między sobą także i tym, z czego są wykonane. Profesjonalne buty skórzane są piękne, wygodne i szybko dopasowują się do stopy, integrując się wręcz z nią, ale musimy wiedzieć, że trudniej się je czyści i wymagają regularnej konserwacji, dla zachowania swoich pozytywnych właściwości. Dostępne są też buty piłkarskie z tworzyw sztucznych i z materiałów. Każde wymagają czyszczenia, choć w nieco inny sposób.
Buty do piłki nożnej / footballu - sprawdź pełną ofertę
Czym czyścić buty piłkarskie?
Do czyszczenia butów do piłki nożnej przyda się sztywna szczoteczka, gąbka lub szmatka oraz ręcznik papierowy. Do tego miska z ciepłą wodą i płyn do mycia naczyń.
Przeczytaj także: Jak czyścić zamszowe buty sportowe
Jak czyścić buty do piłki nożnej?
Zanim przystąpimy do właściwego czyszczenia obuwia piłkarskiego, powinniśmy rozwiązać sznurówki i wyjąć je, wraz z ruchomą wkładką, znajdującą się wewnątrz butów. Te elementy można uprać w pralce, a po wysuszeniu, założyć do czystych butów.
W pierwszej kolejności usuwamy trawę, błoto i ziemię z podeszwy i powierzchni buta, uderzając nim o podłogę lub jeden o drugi. Można użyć też sztywnej szczoteczki z włosiem. Następnie warto wytrzeć porządnie buty wilgotną szmatką, a później małą szczoteczką usunąć zabrudzenia z drobnych zagłębień i szczelin. Kiedy but będzie już czysty, konieczne jest jego wysuszenie. Dobrą praktyką jest wepchnięcie do wnętrza butów starych gazet, które wchłoną wilgoć i będą utrzymywać właściwy kształt cholewki. Nigdy nie należy suszyć butów na kaloryferze, ponieważ zesztywnieją i mogą popękać, zwłaszcza jeśli będą to buty skórzane. To obuwie po wysuszeniu impregnuje się specjalnym środkiem do skóry.