• 30 dni na zwrot
  • Darmowa dostawa od 200 zł
  • Ekspresowa wysyłka
  • Wysyłamy do Paczkomatów
  • Operator 8 salonów Nike i Adidas
  • Oryginalne produkty

Z czego wykonane są podeszwy butów piłkarskich Nike?

2018-02-07
Z czego wykonane są podeszwy butów piłkarskich Nike?

Duże znaczenie dla zapewnienia przyczepności do murawy, lepszego czucia podłoża oraz stabilności i przyspieszenia ma sposób budowy podeszwy oraz materiał, z jakiego została ona wykonana. Typ podeszwy butów piłkarskich determinuje to, do czego będą one przeznaczone, tj. na jakiej nawierzchni sportowcy będą mogli wykorzystywać dane obuwie.

Buty na murawę

Obuwie piłkarskie z podeszwą SG oraz SG-PRO jest odpowiednie do gry na nawierzchniach trawiastych. Skrót SG oznacza Soft Ground, czyli miękkie podłoże. Podeszwa zewnętrzna takich butów posiada 6 długich wkrętów, czyli kołków, które w razie potrzeby można wymienić. Buty SG są przeznaczone na bardzo miękką lub mokrą nawierzchnię boisk trawiastych. Kołki umiejscowione są w taki sposób, że dwa z nich znajdują się w tylnej części obuwia (na pięcie), a cztery w okolicach śródstopia.

Podobne rozmieszczenie sześciu kołków występuje w butach piłkarskich z podeszwą SG-PRO. To podeszwa przeznaczona na miękką i twardą nawierzchnię trawiastą. Także i tu można wymieniać kołki, bez konieczności zamiany butów na inną parę podczas treningów, sparingów i ważnych meczów.

Z czego wykonane są podeszwy butów piłkarskich Nike?

Buty halowe

Tak zwane halówki przeznaczone są do uprawiania szeroko rozumianych sportów halowych, m.in. piłki nożnej halowej. Firma Nike wyposaża je w podeszwy IC - Indoor Competition. Podeszwa przeznaczona jest wtedy na wszelkiego rodzaju nawierzchnie halowe. Niektóre podeszwy z tej kategorii cechuje wyjątkowa duża elastyczność, która wpływa na łatwiejszą kontrolę piłki podeszwą. Umożliwia to także wykonywanie różnych tricków z piłką.

Buty na śnieg

Piłkarzom grają na różnych nawierzchniach, również zaśnieżonych i zamrożonych. Podeszwa butów TF - Turf jest przeznaczona na twarde nawierzchnie trawiaste i ziemne oraz sztuczną nawierzchnię, czyli na tzw. szczotkę. Posiada wypustki zwiększające przyczepność.

Buty na sztuczną trawę

Ostatnim typem podeszew butów piłkarskich są podeszwy AG - Artificial Grass, które zapewniają optymalną przyczepność na sztucznej trawie. Zmniejszają siły działające podczas zwrotów z piłką na stawy kolanowe i skokowe. Wyposażono je w mniejsze kołki, które zapobiegają nadmiernemu zaplątywaniu się w syntetyczny materiał nawierzchni, jaką jest sztuczna trawa. Zmniejszają ryzyko wystąpienia u piłkarza kontuzji palca czy też zerwania więzadeł krzyżowych. To typowe urazy dla gry na sztucznej trawie.

pixel