• 30 dni na zwrot
  • Darmowa dostawa od 200 zł
  • Ekspresowa wysyłka
  • Wysyłamy do Paczkomatów
  • Operator 8 salonów Nike i Adidas
  • Oryginalne produkty

Z czego wytwarzane są podeszwy środkowe butów Nike?

2018-04-15
Z czego wytwarzane są podeszwy środkowe butów Nike?

Za amortyzację i stabilizację stopy w bucie odpowiada element wewnętrzny, nazywany podeszwą środkową. Łączy on podeszwę zewnętrzną z cholewką i tworzy odpowiednią konstrukcję buta. Nike do produkcji podeszew środkowych wykorzystuje wiele różnych materiałów. Zebraliśmy je w ramach poniższego zestawienia.

Cushlon

Piankę Cushlon w podeszwie środkowej, Nike po raz pierwszy wprowadził w modelu Vomero2. Ten typ pianki ma zwiększoną zawartość gumy z wtłoczonymi do jej wnętrza pęcherzykami gazu. Daje to większą sprężystość i dużą wytrzymałość. Materiał Cushlon jest miększy od Phylonu.

Sprawdź naszą ofertę na sportowe buty męskie NIKE

Phylon

Materiał ten obniża sumaryczną wagę buta, dlatego nie obciąża nóg i sprzyja zwiększaniu prędkości, np. w czasie biegania. Podeszwa wewnętrzna wykonana z Phylonu oddaje energię, ma dużą sprężystość i marszczy się po ściśnięciu. Nike zapoczątkował wykorzystywanie Phylonu w podeszwach środkowych poprzez formowanie ciśnieniowe.

PU

Skrót PU pochodzi od nazwy poliuretan. To popularny materiał, o chropowatej powierzchni, który niestety żółknie wraz z upływem czasu. Ma większą wagę niż Phylon czy EVA, ale daje trwałą i stabilną amortyzację.

EVA

Wycięta, gładka pianka EVA - Ethylene Vinyl Acete, ma niską wagę, daje dobrą amortyzację, a jej zaletą jest niski koszt wykonania podeszew środkowych. Stosowana jest raczej w starszych modelach butów sportowych.

Phylite

Materiał Phylite stanowi połączenie Phylonu i gumy w stosunku 60 proc. do 40 proc. Phylite formowany jest na gorąco i bywa wzmacniany wstawkami z gumy węglowej. Cechuje go dobra elastyczność. Wprowadzony został do modelu obuwia Nike Air Skylon.

Lunarlon

W systemie Dynamic Support w konstrukcji podeszwy środkowej często stosuje się materiał Lunarlon, lżejszy o 30 proc. od Phylonu, a przy tym tak sprężysty, że rozprasza energię. Lepiej niż inne pianki rozprasza energię nacisku całą powierzchnią. Stosowany jest obecnie w liniach zaawansowanych butów do biegania Nike LunarEclipse, LunarGlide i LunarSwift.

pixel